خانه / راهنمای خرید / هنگام خرید لپ تاپ دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟
لپ تاپ دست دوم

هنگام خرید لپ تاپ دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قرار باشد لیستی تهیه کنیم و در آن وسایل ضروری که برای انجام کارهای روزمره به آنها نیاز پیدا می‌کنیم را انتخاب کنیم، قطعاً لپ تاپ یکی از موارد ابتدایی لیست بسیاری از ما خواهد بود. اگرچه کامپیوترهای شخصی یا PC هنوز جایگاه خاص خود را در میان کاربران رایانه دارد اما حرکت و پیشرفت تکنولوژی همواره در دهه های اخیر به سمتی بوده است که بیشترین کارایی را در حجم کمتر به افراد ارائه دهد. علاوه بر این، ویژگی قابل حمل بودن نیز تفاوت و امتیاز بزرگی است که پس از ورود لپ تاپ به دنیای کامپیوترها ایجاد شد و باعث شد لپ تاپ به یکی از کلیدی ترین وسایل الکترونیکی مورد استفاده افراد بدل شود.طبیعتاً داشتن لپ تاپ با کارایی بهتر خصوصاً در شرایط فعلی بازار، نیازمند پرداخت هزینه بیشتری است و ممکن است خرید آن برای ما امکان‌پذیر نباشد. در این مواقع عملی ترین راه حل ممکن، خرید لپ تاپ دست دوم است.

خرید لپتاپ دست دوم
اگرچه افراد زیادی هستند که به خرید لپ تاپ دست دوم اعتقادی ندارند و نمی‌توانند به محصولی که توسط شخص دیگری استفاده شده است، اعتماد کنند اما نو نبودن وسیله لزوماً به معنای نقص سخت افزاری و نرم افزاری نیست.

بسیاری از افرادی که تصمیم به فروش لپ تاپ خود می‌گیرند، آن را در شرایطی مطلوب نگهداری کرده‌اند و تنها برای ارتقاء سیستم، تصمیم به تعویض آن گرفته‌اند. برخی نیز به دلیل داشتن دغدغه مالی تصمیم می‌گیرند لپ تاپ خود را با قیمتی مناسب‌تر به فروش برسانند. اما به طور کلی در میان وسایل الکترونیکی و دیجیتال، مفهوم دست دوم یا کارکرده نسبت به سایر وسایل مانند مبلمان یا لوازم خانگی بسیار متفاوت است. خرید گوشی یا لپ تاپ دست دوم نیازمند بررسی نکات خاصی است تا بتوانیم بهترین محصول ممکن را با قیمتی به صرفه و مناسب خریداری کنیم.

در این مطلب به مرور مواردی پرداختیم که هنگام خرید لپ تاپ دست دوم باید چک و بررسی شوند.

لوازم جانبی

اگرچه شما در پی خرید یک لپ تاپ هستید، اما این وسیله تنها به همراه یکسری لوازم جانبی قابل استفاده خواهد بود. این لوازم جانبی شامل کابل شارژر لپتاپ و باطری نرم‌افزارهای مربوط به سیستم و درایورها، و احتمالا لوازم اضافی مانند موس و کیف لپ تاپ خواهد بود. دو مورد آخر می تواند توسط خودتان تهیه شود اما باتری، شارژر و نرم افزارهای ضروری سیستم را حتما از فروشنده بخواهید.

ظاهر لپ تاپ

ظاهر لپ تاپ را بی اهمیت ندانید. اگرچه ظاهر لپ تاپ نمی‌تواند معیار اصلی برای خریدن یا نخریدن آن باشد، اما باید پذیرفت ظاهر آن می‌تواند حرفهای زیادی درباره اینکه چطور مورد استفاده قرار گرفته است، داشته باشد.

لپتاپ کارکرده
پس آسیب های ظاهری می‌تواند مستقیماً به وجود اختلال در کارایی لپ تاپ ارتباط داشته باشد.به استحکام بدنه لپ تاپ در هنگام باز و بسته شدن توجه کنید. اگر احساس لق بودن در قسمت لولاهای آن داشتید این لپ تاپ در آینده قطعاً برایتان مشکل ساز خواهد شد.

صفحه نمایش

صفحه نمایش را در حالت روشن لپ تاپ و با تعویض عکس های مختلف بک گراند چک کنید علاوه بر آن با تماشای ویدیو نیز از کیفیت صفحه نمایش و سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید از قسمت تنظیمات صفحه، فاکتورهایی مثل نور و کنتراست صفحه را تغییر دهید و آن را در سطوح مختلف بررسی کنید.

صفحه نمایش لپتاپ

ظرفیت باتری

درباره میزان دوام باطری لپتاپ حتما از فروشنده بپرسید. اگر فروشنده درباره دوام باطری به شما اطمینان خاطر داد، در همان موقعیت، لپ تاپ را روشن کنید، باتری آن را چک کنید و اجازه دهید در حین صحبت هایی که با فروشنده انجام می‌دهید لپ تاپ روشن بماند. قطعاً این زمان زیاد طول نخواهد کشید اما اگر به رفتار فروشنده دقت کنید متوجه می‌شوید که آیا سعی دارد زودتر صحبت‌ها را به پایان برساند تا شما متوجه ضعف باطری سیستم نشوید یا با همان اطمینان خاطر به ادامه مکالمه می پردازد.
البته برای تست باطری بهتر است هنگام خرید لپ تاپ روی زمان مشخصی برای تست و بازگشت احتمالی محصول با فروشنده توافق کنید و در آن زمان علاوه بر بررسی سرعت و کارایی لپ تاپ، عمر باطری آن را نیز محک بزنید.
البته طبیعی است که باطری لپ تاپ دست دوم نسبت به لپ تاپ نو ظرفیت کمتری داشته باشد بنابراین نباید توقع داشته باشید که باطری لپ تاپ عملکرد شگفت انگیزی را ارائه دهد.

پردازنده

اگر هنگام روشن کردن سیستم یا باز کردن برنامه ها باید مدت زمان زیادی منتظر بمانید به طور قطع ایرادی در عملکرد پردازنده (CPU) وجود دارد.

پردازنده لپتاپ
اگرچه به طور معمول عملکرد یک لپ تاپ دست دوم از لپ تاپ نو کندتر است اما شما قرار نیست صرفاً به دلیل قیمت مناسب تر وسیله‌ای را خریداری کنید که به سختی کار می کند.

عملکرد رم (RAM)

چند برنامه را به طور همزمان باز کنید. چند تب را نیز در مرورگر اینترنت باز کنید و بین آنها جابجا شوید. اگر سرعت دستگاه در حدی است که می‌تواند به راحتی شما را عصبی کند، این دستگاه انتخاب خوبی برای خرید نیست.
به‌خصوص اگر کارتان به گونه ای است که باید نرم افزارهای سنگین را روی دستگاه اجرا کنید، حتماً به دنبال لپ‌تاپی با RAM قوی باشید.

رم لپ تاپ

کیبورد

اولین نکته ای که در کیبورد باید به آن دقت کنید این است که حروف از روی کلیدها پاک نشده باشند.
البته نمایان نبودن حروف مشکلی است که با چسباندن برچسب های مخصوص حل خواهد شد اما اگر کلیدی شکسته شده باشد و یا قابل فشردن نباشد، بعدا مشکلات زیادی برایتان ایجاد خواهد کرد.
در کنار آن (حتی اگر معمولاً با موس کار می کنید) عملکرد تاچ پد را نیز بررسی کنید.

پورت ها و ورودی های دستگاه

ورودی های USB، ورودی هدفون، ورودی رابط HDMI و تمام پورت هایی که ممکن است مورد استفاده‌تان قرار بگیرد را بررسی و تست کنید. قطعاً دستگاهی که نتواند به سایر دستگاه ها متصل شود دستگاه مناسبی برای خرید نیست.

پورت های لپتاپ

دوربین

گرچه دوربین ها اجزای تعیین‌کننده‌ای در هنگام خرید لپ تاپ نیستند، اما ممکن است زمانی به ویدیو کال نیاز داشته باشید و دسترسی به وب کم برایتان امکان‌پذیر نباشد. بنابراین برنامه مخصوص به دوربین لپ تاپ را باز کنید و یا با وارد شدن به نرم افزار اسکایپ این قابلیت لپ تاپ را تست کنید.

از فروشنده مدارکی بخواهید که نشان دهد خودش مالک لپ‌ تاپ است.

ممکن است فکر کنید دزدی بودن برای شما مشکلی پیش نخواهد آورد چرا که شما آن را ندزدیده‌اید و اینکه پول آن به صاحب اصلی‌اش نمی‌رسد مشکل شما نیست و صاحب آن باید بهتر از وسیله خود مراقبت می‌کرد!
اما این نکته می‌تواند برای شما دردسرساز شود چرا که ممکن است لپ تاپ دارای قابلیت‌هایی باشد که بتواند پس از دزدیده شدن توسط پلیس کشف شود. در این صورت ثابت کردن اینکه شما دزد لپ تاپ نبوده‌اید کار آسانی نخواهد بود!
بنابراین عاقلانه‌تر این است که مدارکی از فروشنده مبنی بر مالکیت لپ تاپ بخواهید.

مدارک مربوط به خدمات پس از فروش و گارانتی لپ تاپ را از فروشنده دریافت کنید.

بسته به مدت زمانی که لپتاپ مورد استفاده قرار گرفته است، این امکان وجود دارد که مهلت استفاده از خدمات پس از فروش آن وجود داشته باشد.
در این صورت به هیچ عنوان فراموش نکنید برگه و مدارک مربوط به خدمات پس از فروش و همچنین جعبه لپ تاپ را از فروشنده دریافت کنید.

همچنین ببینید

خشکشویی آنلاین

خشکشویی آنلاین بخار

خشکشویی آنلاین دنیای اینترنت هر روز در حال پیشرفت می باشد. همه روزه وب سایت …

یک دیدگاه

  1. تا میتونید نو بخرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *