خانه / علم و دانش / درس خواندن با روش های اصولی و تکنیکهای صحیح
مطالعه اصولی

درس خواندن با روش های اصولی و تکنیکهای صحیح

با توجه به شروع سال تحصیلی جدید، داوطلبان کنکور سال ۹۸، تمامی تلاش خود را به خواهند گرفت تا با هرچه بیشتر و بهتر درس خواندن، موفق به شکست غول کنکور شوند.در این مطلب از مجله کشینه سعی شده با بهره گیری از نظرات برترین مشاوران کنکور، راهکارهایی عملی و ساده را برای موفقیت در کنکور را به اختصار بیان نماییم.

  • اهداف و ارزش هایتان را بشناسید: هر آدمی اهداف و ارزش هایی را در طول زندگی برای خود مشخص می‌کند و بر اساس اولویت و ارزش اهدافش، آنها را دسته بندی می‌کند. اهداف باید واضح و مشخص باشند. شما باید دقیقا بدانید چرا میخواهید در کنکور شرکت کنید و در خصوص رشته انتخابی خود آگاهی کامل داشته باشید و اهداف خود را از قبیل انتخاب شغل آینده، استعداد و علاقه خود و… را در نظر بگیرید. به عبارت ساده تر یعنی از ابتدای راه، آخر راهِ درس خواندن خود را ببینید و با خودتان شفاف باشید و کاملا واضح بدانید که قرار است در انتهای راه به چه دستاوردی برسید.
  • مدیریت زمان: مدیریت زمان برای درس خواندن موضوع بسیار مهمی است. زمان ورای کنترل ماست و ساعت بدون توجه به نوع زندگی ما یه تیک تاک خود ادامه می‌دهد. بنابراین مدیریت کردن اولویت ها، راه حل به حداکثر رساندن زمانی است که داریم. اما چگونه میتوانیم زمانی را که در اختیار داریم به حداکثر برسانیم؟ پاسخ ساده است، کافیست هدفمند باشیم، اهداف خود را شفاف سازی کنیم و در نهایت به ارزش ها و اولویت ها پایبند باشیم.
  • برنامه ریزی زمانی داشته باشید: یکی از مهارت های دانش آموزان داشتن برنامه ریزی دقیق و پایبند بودن به آن میباشد. داشتن دفتر برنامه ریزی به شما کمک می‌کند تا طبق یادداشت ها و برنامه های روزانه خود پیش بروید. حتما قبل از شروع هر پارت مطالعه، دفتر برنامه ریزی خود را پر کنید.
  • مطالعه صحیح و اصولی: روش های درس خواندن برای هرکسی متفاوت است. مثلا بعضی افراد روز درس میخوانند بعضی افراد شب، بعضی ها ترجیح میدهند با دوستانشان مطالعه کنند برخی دیگر سکوت کامل را ترجیح میدهند. اما در اینجا چند روش ساده را برای شما بازگو خواهیم کرد که به طور قطع کمک شایانی به به بهتر شدن روش های مطالعاتی‌تان خواهد کرد:روش صحیح درس خواندن

الف) در هنگام درس خواندن یا گوش کردن به درس، حتما برای خود یادداشت هایی داشته باشید، سپس در هنگام مرور، یادداشت هایتان را مجددا بخوانید و قسمت های مهم و کلیدی را علامت گذاری کنید و با زبان ساده بر روی تکه ای کاغذ بنویسید.

ب) وقتی میخواهید نوشته هایتان را مرور کنید، آنها را بدون نظم و ترتیب بخوانید، این امر باعث می شود اطلاعات قسمت های مختلف را به تنهایی یاد بگیرید نه تنها وقتی که مطالب پشت سر هم باشند.

ج) هنگام درس خواندن مطالبی را که متوجه شده اید را با صدای بلند برای خودتان تکرار کنید تا بهتر مرور شود.

د)دوباره نوشتن مطالب برای چندین و چند بار میتواند باعث حک شدن مطالب توی ذهنتان شود.

ه) فلش کارت برای خودتان درست کنید و واژه ها و مفاهیم  را بر روی یادداشت های کوچک بنویسید. این روش باعث میشود در طول روز حافظه تان را امتحان کنید.

 

  • تکنیک های تست زنی خود را تقویت کنید: برخی به اشتباه تصور میکنند تست زدن جدا از درس خواندن است غافل از اینکه تست زدن مثل حل مثال و تمرین جزئی مهم از یادگیری است. با توجه به این که سوالات آزمون سراسری به صورت تستی و چهار گزینه ای هستند، لازم است تا داوطلبان در سال چهارم (پیش دانشگاهی) بیشتر به این گونه سوالات پاسخ دهند و مهارت های لازم را برای تست زدن به دست آورند. هر تست دارای چهار گزینه است و اگر ما مطالب را به خوبی خوانده باشیم میتوانیم جواب صحیح را بین این چهار گزینه پیدا کنیم؛ بنابراین پیدا کردن جواب در سوالات تستی راحت تر از سوالات تشریحی است .اما نکته مهم در تست زدن داشتن سرعت عمل است. لذا در صورت داشتن تسلط کافی به کتب آموزشی، میتوانید سرعت عمل خود را برای تست زدن تقویت نمایید.
  • افزایش حافظه: آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که آیا افزایش حافظه ممکن است؟ همانطور که میدانیم طرز زندگی مدرن نقش اساسی در کاهش عملکرد مغز ما دارد. قرارگیری در معرض سم‌ها و مواد شیمیایی، رژیم غذایی ضعیف، کمبود خواب و استرس، بهره‌وری مغز را کاهش می‌دهد. روش‌های زیر نیازی به هزینه‌های سرسام‌آور ندارند و راه‌حل‌های دارویی نیز نیستند. کافی است به مغزتان توجه کنید، به‌خوبی آن را تغذیه کنید و فعالیت خوبی نیز برای تقویتش انجام دهید.

-تغذیه بر قدرت حافظه تاثیر بسزایی دارد.کنکوری های عزیز باید توجه داشته باشند که در وعده های غذایی خود حتما آنتی اکسیدان ها، امگا ۳، ویتامین B12 ، D ،  B4را بگنجانند.

– عامل بعدی ورزش است که با تحریک سلول‌های عصبی تولید آن ها سرعت می‌بخشد و به این ترتیب مغز با بهینه ترین ظرفیت ممکن کار خواهد کرد.

– خواب شبانه منظم داشته باشید، تحقیقات بسیاری در مورد ارتباط خواب و عملکرد مغز صورت گرفته است. خواب شبانه باعث می‌شود عملکرد و حافظه‌ی شما بهبود یابد و عملکرد شما در مهارت‌های چالش‌برانگیز بهتر شود. خواب شبانه‌ی بین ۴ تا ۶ ساعت، باعث می‌شود در روز بعد بهتر فکر کنید.

 

  • زمانی را به دوستانتان اختصاص دهید زمانی را به دوستانتان اختصاص دهید و خوش بگذرانید. این امر مزایای ذهنی بسیاری برای شما دارد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که دوستی‌های خوب و پشتیبانی‌های قوی نه‌تنها سلامت عاطفی شما را تضمین می‌کنند، بلکه تأثیر مثبتی بر سلامت مغزتان دارند. بنابراین سعی کنید زندگی اجتماعی فعال‌تری داشته باشید.
  • استرس نداشته باشید! استرس در طول زمان، سلول‌های مغزی را نابود می‌کند و به هیپوکامپ مغز که مسئول ایجاد خاطرات جدید و حفظ قدیمی‌ها است، آسیب می‌زند.

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: روش های درس خواندن – سایت خبری market-center

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *