خانه / علم و دانش / فواید مطالعه بر روی ذهن، جسم و شخصیت افراد
فواید مطالعه

فواید مطالعه بر روی ذهن، جسم و شخصیت افراد

حتی اگر یک کتاب خوب در زندگیتان خوانده باشید، اثرات مطالعه را تا حدی تجریه کرده‌اید. اگرچه حس لذت بی‌نظیری در مطالعه نهفته است و به طور قطع از ارزشمندترین تجربه‌هایی است که یک فرد می‌تواند داشته باشد، اما تحقیقات به طور واضحی از کاهش متوسط میزان مطالعه در میان مردم در چند سال اخیر خبر می‌دهند. یکی از دلایل عمده‌ی کاهش این سرانه، پیشرفت تکنولوژی است اما چیزی که اکثر مردم از آن غافل می‌شوند،  فواید بسیاری است که با کتاب نخواندن از آن محروم می‌شوند.

در این مطلب و مطالب دیگر مجله کشینه، درباره اثراتی که خواندن کتاب بر شخصیت، ذهن و زندگی شخصی و کاری افراد می‌گذارد خواهیم نوشت.

فواید مطالعه بر روی ذهن، جسم و کیفیت زندگی افراد

۱. اولین و بدیهی‌ترین تاثیر مطالعه، تبدیل شدن شما به فردی با آگاهی بالاست. کتاب‌ها غنی‌ترین و قابل اعتمادترین منابع اطلاعات هستند. به همین دلیل با مطالعه‌ی کتاب‌هایی در زمینه‌های مختلف، گستره و عمق اطلاعات شما در امتداد هم افزایش می‌یابد. هر زمان و به هرمیزانی که کتاب بخوانید، چیزی به آگاهیتان افزوده می‌شود که تا پیش از آن نمی‌دانستید و این به خودی خود از شگفت انگیزترین نتایجی است که می‌توان به آن رسید.

۲. بررسی های علمی نشان داده‌اند که مطالعه اثرات قوی و بسیار مثبتی بر روی مغز دارد. هنگامی که مطالعه می‌کنید، ذهن شما به طور مداوم در حال فعالیت است. همین مسئله از اتفاق افتادن بیماری‌هایی نظیر آلزایمر پیشگیری می‌کند. دلیل این اتفاق این است که وقتی شما ذهنتان را فعال نگه می‌دارید، به نوعی از کاهش و از دست رفتن قدرت ذهن پیشگیری می‌کنید. مغز نیز یک ماهیچه است و مانند سایر ماهیچه‌های بدن، با تمرین قوی‌تر می‌شود و سلامتی آن به میزان بیشتری حفظ می‌شود. کارهایی مثل حل پازل و مطالعه از جمله فعالیت‌هایی است که ذهن را تمرین می‌دهد و به سلامت آن کمک می‌کند.

فواید مطالعه زیاد

۳. فواید مطالعه تنها به اثرات ذهنی آن محدود نمی‌شود. مطالعه حتی بر جسم افراد هم می‌تواند اثر مثبت داشته باشد. خواندن یک کتاب گاهی بیشتر از یک پیاده روی یا گوش دادن به موسیقی، استرس را برطرف می‌کند. گاهی مطالعه بیشتر از پیاده روی یا شنیدن موسیقی در کاهش استرس اثر مفید دارند. تحقیقات علمی نشان داده‌اند کسانی که مطالعه‌ی بیشتری دارند، سطح استرس و اضطرابشان از دیگران پایین‌تر است.

۴. یکی دیگر از مهم‌ترین فواید مطالعه تقویت حافظه است. هربار که شما کتابی برمی‌دارید و شروع به خواندن آن می‌کنید، در لحظه‌ی آغاز مطالعه، موضوع کتاب، تم اصلی آن، فصل‌ها و بسیاری اطلاعات دیگر در مورد کتاب را به یاد می‌آورید. همین که ذهن شما عادت می‌کند که هنگام مطالعه این اطلاعات را به یاد بیاورد، حافظه‌تان به تدریج تقویت خواهد شد. علاوه بر این با هرکتاب جدید، شما دریچه‌ی جدیدی از اطلاعات به روی ذهنتان می‌گشایید که هرباریادآوری آن‌ها، اطلاعات پیشین را تثبیت می‌کند.

۵. هرچه بیشتر بخوانید، قدرت تخیل و فانتزی های ذهنی بهتر و قوی‌تری خواهید داشت. با هربار خواندن یک کتاب داستان، شما به دنیای دیگری سفر می‌کنید. در این فرایند، قوه تخیل شما در بیشترین سطح از فعالیت خود قرار می‌گیرد تا بتواند همه چیز را آنطور که در کتاب می‌خوانید در ذهنتان تصویرسازی کند.

در مطالب بعدی کشینه، از دیگر فواید مطالعه و اثراتی که می‌تواند کیفیت زندگی هرفردی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد، صحبت خواهیم کرد.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *