خانه / علم و دانش / اثرات مطالعه بر ذهن و زندگی روزمره افراد (بخش سوم)
فواید کتابخوانی

اثرات مطالعه بر ذهن و زندگی روزمره افراد (بخش سوم)

در خصوص کتاب  و کتابخوانی پیش‌تر هم در مجله کشینه صحبت کرده‌ایم اما این مبحث بسیار گسترده است و اگر بخواهیم تک به تک فواید و اثرات مطالعه را مرور کنیم، مطالب زیادی را باید به این مبحث اختصاص دهیم.

در این مطلب به ادامه‌ی بیان دلایل و اثرات مطالعه می‌پردازیم.

یک تفریح بی‌نظیر

کتاب خواندن شاید ارزشمندترین کاری باشد که می‌توانیم زمان خود را با آن پر کنیم و فکرمان را از کارها و خیالات بیهوده رها کنیم. نگرانی‌های روزمره همواره با ما هستند، یکی از اثرات مطالعه این است که می‌توانیم ذهنمان را از این افکار دور کنیم. علاوه بر این، کتاب‌ها منبع لایتناهی خلاقیت هستند. می‌توان با غرق شدن در آن‌ها از دنیای روزمره جدا شد. به همین خاطر است که افرادی که زیاد مطالعه می کنند، کمتر دچار کسالت و روزمرگی می‌شوند.

منبع شور و انگیزه

زندگی سرشار از چالش‌های متنوع است. به تدریج که این چالش‌ها را پشت سر می گذاریم، نیاز داریم که برای ادامه‌ی مسیر، انگیزه پیدا کنیم. خواندن کتاب‌های انگیزه‌بخش درباره‌ی داستان زندگی انسان‌های مختلف، می‌تواند برای ما منبع الهام باشد تا بتوانیم راه های رسیدن به اهدافمان را بیابیم. تبدیل شدن به یک همسر بهتر، فرزند بهتر، کارمند یا مدیر بهتر و… از اثرات مطالعه ی زندگی افراد موفق است.

اثرات مطالعه

تقویت کننده‌‌ی مهارت‌های مختلف

مطالعه یکی از قدم‌های اساسی در مسیر تقویت مهارت‌هاست. در کنار تمام دوره‌های آموزشی، کتابی وجود دارد که تمام مباحث آموزشی را در خود جای داده است. علاوه بر این، هزاران کتاب خودآموز وجود دارد که می‌تواند به اندازه‌ی کلاس‌های آموزشی و یا حتی اساسی‌تر از آن‌ها مهارت‌های مختلف را به افراد بیاموزد. مهارت‌های بی‌شماری از جمله آشپزی، یادگیری یک زبان‌ خارجی، کارکردن با نرم‌افزارهای مختلف و بسیاری موارد دیگر می‌تواند با مطالعه محقق شود.

کمک به داشتن خواب بهتر

نداشتن خواب باکیفیت، بازدهی افراد را کاهش می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند پیش از خواب به مسائل نگران کننده فکر نکنیم و سعی کنیم به دنبال راه‌هایی باشیم که بتوانیم با ذهنی آرام به خواب برویم. خواندن چند صفحه کتاب بهترین راه برای آرامش ذهن پیش از خواب است. به جای تماشای تلویزیون یا ساعتها وقت گذراندن در گوشی و شبکه‌های اجتماعی، زمانی را به مطالعه‌ی کتاب اختصاص دهید. نور صفحه نمایش وسایل الکترونیکی مانند تلویزیون تنها به کیفیت خوابتان لطمه می‌زند. در حالی که کتاب خواندن در بهبود کیفیت خوابتان اثر مثبت دارد.

آگاهی درباره‌ی تاریخ

تاریخ نقش مهمی در سرنوشت ما و جایگاهی که در آن قرار داریم ایفا می‌کند. یکی از اثرات مطالعه این است که ما درباره‌ی گذشته و انچه که برای نسل‌های پیش از ما اتفاق افتاده است آگاهی پیدا می کنیم. از تاریخ کشورمان و دیگر کشورها مطلع می‌شویم، از سیر تحولات تاریخ بشر اطلاع پیدا می‌کنیم و متوجه می‌شویم چیزهایی که امروزه در اختیار داریم از پس چه اتفاقاتی به وجود آمده‌ و به ما رسیده اند.

بدون آسیب و عارضه

تماشای تلویزیون به میزان طولانی، چشم دوختن به صفحه نمایش مانیتور و ساعت‌ها مشغول شدن به بازی های کامپیوتری، در طولانی مدت به سلامت بینایی افراد لطمه می‌زند. اما هیچکس تا به حال از مطالعه‌ی زیاد بینایی‌اش را از دست نداده است! تابحال هیچ گزارش علمی و رسمی درباره‌ی آسیب زدن مطالعه به بینایی افراد منتشر نشده است و هر مطلبی که دراین‌باره وجود دارد تنها به فواید کتابخوانی اشاره می‌کنند.

ترویج کتاب خوانی

درباره‌ی روش‌های ترویج مطالعه پیش از این نیز گفته ایم که یکی از راه‌حل‌های اساسی، آشنا ساختن کودکان با کتاب و کتابخوانی است. برای اینکار و تهیه کتاب‌های مناسب کودکان و نوجوان، می‌توانید از فروشگاه اینترنتی کتاب هدهد در کشینه برای خرید محصولات فرهنگی کودک و نوجوان اقدام کنید.

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *