خانه / علم و دانش / فواید مطالعه بر ذهن و شخصیت افراد، بخش دوم
کتاب و کتابخوانی

فواید مطالعه بر ذهن و شخصیت افراد، بخش دوم

در خصوص فواید کتابخوانی در مطلبی که روز گذشته در مجله کشینه منتشر شد صحبت کردیم. اما این مبحث آنقدر گسترده است که نمی‌توان به راحتی درباره‌ی تمام ابعاد آن صحبت کرد. در این مطلب برخی دیگر از اثرات آن را مرور می‌کنیم.

فواید کتابخوانی بر کیفیت زندگی افراد

  1. هنگامی که میزان مطالعه را افزایش می‌دهیم، با دیدگاه افراد مختلفی آشنا می‌شویم. همین آشنایی با دیدگاه های مختلف باعث تقویت تفکر انتقادی در افراد می‌شود. به عنوان مثال، خواندن داستان‌های مبهم و پر رمز و راز باعث می‌شود ذهن تیزتر شده و قدرت گیرایی در افراد بالاتر رود. خواندن کتاب و مطالب متنوع نیز باعث تقویت تفکر انتقادی می‌شود. لزوم داشتن این مهارت در زمانی مشخص می‌شود که فرد به طور مداوم در معرض انتخاب های مهم و تصمیم گیری های تعیین کننده است. مطالعه فرد را وادار می‌کند که اطلاعات دریافتی را طوری تجزیه و تحلیل کند که فعالیت‌های دیگر، به عنوان مثال تماشای تلویزیون، نمی‌تواند این اتفاق را باعث شود. هرچه بیشتر بخوانید عمق ادراک شما بیشتر شده و بهتر می‌توانید مسائل را تجزیه و تحلیل کنید.کتاب خوب
  2. از دیگر فواید کتابخوانی گسترده‌تر شدن دایره‌ی لغات فرد است. حتما تا به حال دیده‌اید کسانی را که خوب صحبت می‌کنند و برای بیان منظورشان از کلمات مناسب و زیبایی استفاده می‌کنند و همین مسئله باعث می‌شود قدرت نفوذ کلامشان چندین برابر شود. این ویژگی تاثیر مستقیم مطالعه است و هر چه شما کتاب‌های بیشتری بخوانید با کلمات، اصطلاحات و سبک‌های نوشتار مختلفی آشنا می شوید.
  3. مطالعه‌ی زیاد، مهارت نوشتن را تقویت می‌کند. اگر کتاب‌هایی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید، از لحاظ نگارشی در سطح استانداردی باشند، به تدریج مهارت نویسندگی شما هم بهبود پیدا می‌کند. همانطور که هنرمندان می‌توانند بر سایر افراد تاثیرگذار باشند، نویسندگان نیز می‌توانند به خوبی بر اطرافیانشان تاثیر بگذارند. بسیاری از نویسندگان موفق، مهارتشان را در درجه‌ی اول از مطالعه‌ی زیاد به دست آورده‌اند. بنابراین اگر علاقه‌ای به نوشتن نیز دارید ابتدا باید آثار دیگران را به خوبی مطالعه کرده و بشناسید.
  4. در ادامه‌ی نکته‌ پیشین که گفته شد، می‌توان گفت تقویت مهارت نوشتن به موازات گسترده‌تر شدن دایره‌ی لغات حرکت می‌کند و مهارت ارتباط برقرار کردن با دیگران در نتیجه‌‌ی این دو، به دست می‌آید. هرچه بیشتر کتاب بخوانید، بهتر صحبت می‌کنید و بهتر می‌نویسید. ماحصل این اتفاق، این است که شما می‌توانید ارتباطات بهتر و سازنده‌تری با افراد مختلف برقرار کنید. از آنجا که توانایی ارتباط برقرار کردن و داشتن ارتباطات سازنده، از محورهای مهم رضایت درونی افراد است، این مهارت می‌تواند از شما فرد بهتری در زمینه‌ی شغلی و تحصیلی بسازد.فواید کتابخوانی
  5. یکی از برجسته‌ترین فواید کتابخوانی تقویت مهارت تمرکز است. در حال حاضر زندگی‌های شلوغ و پرمشغله‌ی ما، توانایی تمرکز را به حداقل رسانده است. سبک زندگی اکثر ما به نحوی است که در هنگام انجام یک کار، توجهمان به طور همزمان به چند مسئله است. اگرچه این مسئله به خودی خود نکته‌ی مثبتی نیست، اما در سبک زندگی امروز ما، توانایی انجام چند کار به طور همزمان یا به اصطلاح مالتی تسک (multi task) بودن نیاز ولازمه‌ی زندگی است. در این میان مطالعه، فعالیتی است که تمرکز ما را به مرور بهبود بخشیده و آن را تقویت می‌کند.

در مطالب آینده مجله کشینه باز هم به فواید کتابخوانی خواهیم پرداخت.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *