خانه / تجارت الکترونیک / امضای ۹۱ نفر پای طرح دو فوریتی بهبود فضای کسب و کارهای اینترنتی و حذف مجوزها در مجلس
الکامپ ایران 1397

امضای ۹۱ نفر پای طرح دو فوریتی بهبود فضای کسب و کارهای اینترنتی و حذف مجوزها در مجلس

رییس کمیسیون کسب و کارهای اینترنتی مجلس از کاهش تعداد مجوزهای لازم برای راه اندازی کسب و کار جدید از ۱۴۰ مجوز به ۳۰ مجوز خبر داد و گفت: این تعداد تا پایان سال به کمتر از ۱۰ مجوز کاهش می یابد.

ستاد خبری الکامپ ۲۴- پروانه مافی رییس کمیسیون کسب و کارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی در نشست خبری در ستاد خبری الکامپ در واکنش به گلایه صاحبان کسب وکارهای نوپا از تعدد اخذ مجوز، گفت: در یک بررسی جامع از چالش‌های پیش روی کسب و کارها به ۱۶ چالش مشترک رسیدیم که مهم ترین آنها تعدد مجوز بود که اتفاقا از مهم ترین عامل در بی انگیزه کردن کارآفرینان است.

وی از سازمان نظام صنفی رایانه ای بابت مشارکت و همراهی در این کار مطالعاتی تشکر کرد و گفت: در نتیجه این بررسی مشخص شد که در برخی کسب و کارها تا ۱۴۰ مجوز برای راه اندازی فعالیت مورد نیاز است که این آمار بسیار عجیب بود و اکنون این عدد به ۳۰ مجوز کاهش یافته و تا پایان سال ۹۷ به کمتر از ۱۰ مجوز می‌رسد.

مشکل صنف نرم افزار ناشی از بی ثباتی نرخ ارز تا حد زیادی حل شده است

مافی در واکنش به خسارت شرکت‌های فناوری در اثر بی ثباتی نرخ ارز، گفت: تاثیر بی ثباتی نرخ ارز بر کسب و کارها قابل کتمان نیست و فراکسیون اشتغال مجلس در این باره تلاش‌هایی داشته است که هم اکنون مشکل صنف نرم افزار تا حد زیادی حل شده و مشکلات بخش سخت افزار هنوز باقی مانده است.

رییس کمیسیون کسب وکارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز صحبت هایی در این باره با وزیر ارتباطات و رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای داشته ام، گفت: امیدواریم در قالب کمیسیونی ۳ طرفه بتوانیم مشکلات بخش سخت افزار را نیز پیگیری و رفع کنیم.

طرح ۲ فوریتی حذف تمامی مجوزهای راه اندازی کسب و کار

وی همچنین از پیشنهاد حذف صدور مجوز و جایگزین کردن ضابطه‌ها با مجوز خبر داد و توضیح داد: طرحی ۲ فوریتی با امضای ۹۱ نماینده مجلس را برای بهبود وضعیت تولید و اشتغال و حذف مجوزها مطرح کرده‌ایم که معتقدم غوغایی در اشتغال ایجاد خواهد کرد.

مافی گفت: براساس این طرح، هیچ مجوزی نباید برای راه اندازی کسب و کار جدید وجود داشت باشد و تنها ضوابطی در نظر گرفته شود که هر کس آن ضوابط را داشته باشد مجاز به فعالیت باشد. مانند بسیاری از کشورها که شروع فعالیت طی ۴۸ ساعت و با پذیرش ضوابطی امکان پذیر است.

به گفته وی، مجوزی که توسط افراد داده شود محلی برای ایجاد رانت خواهد بود.

وی در پاسخ به اینکه همان طور که از راه اندازی کسب و کارهای جدید حمایت می شود باید بر فعالیت آنها نیز باید نظارت شود تا یک تخلف دوبار اتفاق نیفتد، گفت: نظارت وجود دارد؛ برخی تخلف ها انقدر کم و نادر هستند که می توان گفت اصلا نیست و از این رو نباید به کسب و کارهای جدید بیش از حد سخت گیری شود به ویژه در شرایط فعلی اقتصادی که این کسب و کار باری را از دوش مردم برداشته اند. از سوی دیگر نباید با حمایت افراطی از کسب و کارهای اینترنتی، کسب و کارهای سنتی را رها کنیم زیرا آنها پایه های اشتغال هستند.

الکامپ 1397 - 2018
بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک

فیلتر شدن اخیر برخی کسب و کارهای اینترنتی به دلیل تخلف بود

رییس کمیسیون کسب و کارهای اینترنتی مجلس شورای اسلامی درباره فیلتر شدن اخیر برخی کسب و کارهای اینترنتی که چرا بدون اخطاری بوده است، گفت: هر بار بحث فیلترینگ مطرح شده تعدادی از نمایندگان جلسه گذاشته اند مخالفت کرده اند و این نشان می دهد افرادی به این موضوع حساس هستند اما گاهی مسایل پیچیده تر است؛ شبی که اطلاعیه فیلترینگ برای این کسب وکارها صادر شد از فردای آن روز موضوع را با جزئیات دنبال کردم و متوجه شدم آنها نیز تخلفی داشته‌اند و این طور نبوده که مقام قضایی بدون دلیل برخورد کرده باشد.

منبع: الکامپ

درباره ی Admin

همچنین ببینید

اینفلوئنسر

چطور می‌توانیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تری داشته باشیم؟ (بخش دوم)

بودجه مشخصی برای کمپین درنظر بگیرید موضوع هزینه در یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یک موضوع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *