خانه / راهنمای خرید / کدام کتابفروشی اینترنتی معتبرتر است؟ معرفی برترین کتابفروشی های آنلاین
افزایش میزان مطالعه

کدام کتابفروشی اینترنتی معتبرتر است؟ معرفی برترین کتابفروشی های آنلاین

اگر با خودمان صادق باشیم بسیاری از رفتارهای نابهنجار و آزار دهنده ای که در سطح جامعه می‌بینیم ناشی از ناآگاهی افراد نسبت به مسائل مختلف اجتماعی است. اما یکی از مشکلاتی که در مسیر اصلاح نشدن این روند وجود دارد این است که هر یک از ما، تاثیری را که می توانیم بر افزایش سطح فرهنگی و شعور اجتماعی خود و اطرافیانمان (به واسطه افزایش میزان مطالعه) داشته باشیم دست کم میگیریم!  البته که اقدامات اساسی در زمینه افزایش فرهنگ مطالعه باید توسط مسئولان صورت گیرد اما نقش ما در این میان چیست؟

خرید اینترنتی کتاب

واقعیت این است که اگر هر یک از ما نسبت به خودمان و بالا بردن آگاهیمان نسبت به مسائل مختلف احساس مسئولیت داشته باشیم، به تدریج می توانیم تغییرات گسترده ای را در سطح جامعه شاهد باشیم چرا که هر یک از ما روی اطرافیانمان تاثیر مستقیم داریم و تمام تغییرات بزرگ از اتفاقات کوچکی که تک تک افراد جامعه در آن دخیل هستند رخ می دهد. بنابراین می توانیم از خودمان شروع کنیم و با بالا بردن میزان مطالعه و آگاهیمان تاثیر مثبتی هرچند به ظاهر کوچک روی جامعه محدود اطرافیانمان داشته باشیم.

کتاب کودک

اما افزایش میزان مطالعه را از کجا شروع کنیم؟ ما چه مشکلاتی در مسیر کتاب خواندن داریم؟ مشکل کمبود زمان، گرانی کتاب، دغدغه های بسیار زیاد و نداشتن تمرکز لازم برای مطالعه و… همه و همه مشکلاتی است که در کنار یکدیگر باعث می شود نتوانیم آن طور که باید و شاید به مطالعه بپردازیم اما از سوی دیگر در سال‌های اخیر اتفاقاتی در دنیای نشر و کتاب رخ داده است که مطالعه کردن را تا حد زیادی آسانتر کرده است. از جمله اتفاقات مثبت و سازنده در زمینه آسانتر کردن خرید کتاب برای افراد، راه اندازی سایت هایی است که در زمینه فروش آنلاین کتاب فعالیت دارند و کتاب ها را با پست برای مشتریان ارسال می کنند. با وجود این سایتها دیگر لازم نیست برای خرید یک جلد کتاب تا مراکز کتابفروشی دور و نزدیک برویم.

در کنار این فروشگاه های آنلاین کتاب سایتهای نیز وجود دارند که از نسخه الکترونیکی کتاب ها را به فروش میرسانند. این سایت ها معمولاً قیمت بسیار به صرفه تری را برای خرید کتاب به مشتریان ارائه می دهند. اگرچه بسیاری از افراد را به خواندن نسخه کاغذی کتاب ها عادت دارند و معمولا با کتاب الکترونیکی راحت نیستند. به همین دلیل در این مطلب هم به معرفی تعدادی از سایتهای معتبر فروش کتاب آنلاین می‌پردازیم و هم درباره سایت هایی که نسخه الکترونیکی کتاب ها را با مجوز ناشر به فروش می رسانند صحبت خواهیم کرد.

کتاب الکترونیکی

فروشگاه سی بوک، آدینه بوک، شهر کتاب آنلاین، کتاب هدهد، کتابفروشی فردا، کتابناک، فیدیبو و طاقچه برخی از وب سایت هایی هستند که در سال های اخیر توانسته اند در زمینه فروش کتاب و افزایش میزان مطالعه افراد تاثیرات مثبتی داشته باشند. در ادامه این مطلب با هر یک از این سایتها و امکاناتی که برای کاربران در نظر گرفته‌اند، آشنا می شویم.

 شهر کتاب آنلاین

یکی از معتبرترین کتاب‌فروشی‌های اینترنتی وب‌سایت شهر کتاب آنلاین است. صفحه نخست این وب‌سایت در نگاه اول بسیار منظم و طبقه‌بندی‌شده، به کاربران کمک می‌کند در زودترین زمان ممکن کتاب موردنظر خود را بیابند. به‌طور کلی وب‌سایت شهر کتاب آنلاین از نقاط قوت آن محسوب می‌شود. بخشی از این وب‌سایت به عنوان دیوار شهر کتاب، مختص مطالبی است که کاربران علاقه دارند درباره کتاب‌ها بیان کنند. چیزی شبیه بخش اعلام نظرات که در اکثر سایت‌ها وجود دارد اما در اینجا این موضوع تخصصی‌تر دنبال می‌شود و برخی کاربران در نقد کتاب‌ها مطالبی می‌نویسند و به اشتراک می‌گذارند. بخش جذاب دیگری که در وب‌سایت شهر کتاب آنلاین می‌بینید نمایی از صفحه اینستاگرام این کتابفروشی اینترنتی کاربران را در جریان آخرین پست‌های اینستاگرام شهر کتاب می‌گذارد. صفحه اینستاگرام شهر کتاب آنلاین از بخش‌های فعال این فروشگاه است و به طور منظم در قالب جملات برگزیده و طرح‌های گرافیکی زیبا  کتاب‌های مختلف را به کاربران معرفی می‌کند. برخی از پست‌ها نیز به برگزاری مسابقه اینستاگرامی اختصاص پیدا می‌کند. در نظر گرفتن کتاب‌های جذاب به عنوان جایزه باعث می‌شود و افراد زیادی در این مدل پست‌ها مشارکت کنند. شهر کتاب آنلاین سفارش‌های خرید که در تهران ثبت می‌شود را از بین ۱ تا ۳ روز کاری و برای شهرستان‌ها بین ۳ تا ۶ روز کاری ارسال می‌کند. امکان ثبت سفارش و ارسال کتاب به خارج از کشور نیز وجود دارد اما زمان ارسال آن با توجه به وزن بسته و مقصد تعیین می‌شود.

کتابفروشی اینترنتی سی بوک

کتابفروشی اینترنتی سی بوک نیز از کتابفروشی‌هایی است که با داشتن آرشیو متنوع و نظم در ارسال کتاب‌ها رضایت توانسته است رضایت کاربران فعلی‌اش را به خوبی جلب کند. فروشگاه اینترنتی سی بوک هم با شعار کمتر بپردازید بیشتر بخوانید، در همان ابتدای کار این پیام را می‌رساند که قرار است در این کتابفروشی اینترنتی کتاب‌ها را با تخفیف و قیمت مناسب‌تر خریداری کنید! دسته‌بندی کتاب‌ها، برخلاف شهر کتاب آنلاین که پیش‌ازاین بررسی کردیم، نه بر اساس نام ناشران و نویسندگان، بلکه بر اساس موضوع کتاب‌ها و رده سنی آن‌ها طبقه بندی شده است. یکی از میانبرهایی که سی بوک برای بازدیدکنندگان وب‌سایتش در نظر گرفته، دسته‌بندی پرفروش‌هاست که در صفحه اصلی این کتابفروشی اینترنتی قرار گرفته است. کتاب‌های عمومی، کمک تحصیلی، زبان خارجی، کتاب کودک و نوجوان و کالای فرهنگی و اسباب بازی، مجموعه محصولاتی است که سی بوک برای فروش به مشتریان ارائه می‌دهد. امکان دیگری که در سی بوک برای خرید با تخفیف وجود دارد، خرید از طریق کشینه است که بخشی از مبلغ خرید را به صورت نقد به مشتری بازمی‌گرداند. بنابراین علاوه بر تخفیف‌هایی که کتابفروشی آنلاین سی بوک برای کتاب‌های در نظر می‌گیرد، با مراجعه به وب‌سایت کشینه و خرید از سی بوک از طریق کشینه می‌توانید با دریافت بخشی از مبلغ پرداختی، کتاب‌ها را با قیمت به صرفه‌تری نیز خریداری کنید.

کتابفروشی اینترنتی آدینه بوک

در کتابفروشی اینترنتی آدینه بوک با ظاهری از یک کتابفروشی مواجه می‌شویم که کمی با سایرین متفاوت است. برخلاف اکثر کتاب‌فروشی‌های آنلاین که برای صفحه نخست سایت، بیشتر کتاب‌های حوزه ادبیات و روانشناسی (که عمومی‌تر هستند) را برای نمایش به عموم انتخاب می‌کنند، کتاب‌هایی در حوزه کسب‌وکار و با موضوعات آموزشی را در صفحه نخست خود قرار داده است که البته دلیل این مسئله، فعالیت نشر آدینه در این حوزه است و کتاب‌های صفحه نخست نیز کتاب‌هایی است که خود این انتشارات به چاپ رسانده است. اما کتاب‌ها به همین موضوعات خلاصه نمی‌شوند. دسته‌بندی کتاب‌ها بر اساس موضوع آن‌هاست و ادبیات، جغرافیا و تاریخ، دین، زبان، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و ریاضیات، علوم کاربردی، فلسفه و روانشناسی، کتب اصلی درسی و کمک‌درسی، هنر و کلیات است. آدینه بوک چه به لحاظ ویژگی‌‌های بصری و گرافیکی سایت و چه به لحاظ تجربه کاربری، نسبت به دیگر کتابفروشی‌های اینترنتی کمی ضعیف‌تر عمل کرده و اطلاعاتی که درباره خود فروشگاه محصولات در اختیار کاربر قرار می‌دهد، سایت‌های رقیب مانند سی بوک و شهر کتاب آنلاین جامع و کاربردی نیست. اما از سوی دیگر تنوع مطلوبی در موضوعات کتاب‌های آدینه بوک به چشم می‌خورد.

کتابفروشی کودک و نوجوان هدهد

وقتی صحبت از تقویت فرهنگ مطالعه در میان مردم جامعه است باید به خاطر داشته باشیم یکی از مؤثرترین اقدام‌ها در این زمینه ترویج فرهنگ مطالعه در میان کودکان و نوجوانان است. وقتی کتاب‌های مناسب کودک و نوجوان را در اختیار آنان قرار دهیم، گام بزرگی در مسیر تشویق آن‌ها به مطالعه برداشته‌ایم. یکی از سایت‌‌هایی که در این زمینه به طور تخصصی فعالیت دارد کتابفروشی اینترنتی هدهد است. کتاب هدهد یکی از متنوع‌ترین وب‌سایت‌های فروش کتاب کودک و نوجوان است که برای تمام رده‌های سنی در زمینه فروش کتاب و محصولات فرهنگی فعالیت دارد. دسته‌بندی کتاب‌ها در وب‌سایت کتابفروشی اینترنتی هدهد به‌گونه‌ای است که هم بر اساس گروه سنی و هم بر اساس موضوعات کتاب‌ها می‌توان در آن محصول دلخواه را پیدا کرد و سفارش داد. یکی از بخش‌های جالب توجه کتاب هدهد بخش بلاگ این وب‌سایت است که به معرفی کتاب‌های مختلف می‌پردازد و راهنمای مناسبی برای خرید کتاب‌های مختلف است. امکان دیگری که کتابفروشی اینترنتی هدهد برای خرید با قیمت مناسبتر در اختیار کاربران قرار داده است، امکان خرید با کشینه است. به این صورت که اگر از مسیر سایت کشینه از کتاب هدهد خرید کنید، درصد مشخصی از مبلغ خرید، نقدی به حسابتان بازخواهد گشت.

کتاب الکترونیکی، تغییری چشمگیر در بازار کتاب

در سال‌های اخیر بحث‌های زیادی بین طرفداران نسخه کاغذی کتاب و طرفداران محیط زیست، به وجود آمده است. عده‌ای معتقدند با وجود e-book ها دیگر باید کتاب‌های کاغذی به حداقل برسد و درخت‌های کمتری در مسیر تولید کاغذ و چاپ کتاب قطع شوند. در مقابل عده‌ای هم هستند که نمی‌توانند عادت خواندن کتاب کاغذی را ترک کنند و به این تغییرات تن دهند. اما دو نکته در این میان وجود دارد که نمی‌توان آن را انکار کرد: اول اینکه تکنولوژی برای انسان صبر نمی‌کند و به مسیر خود ادامه می‌دهد تا درنهایت ما با آن همراه شویم، و دوم اینکه افزایش تصاعدی قیمت‌ها که طبیعتا به بازار کاغذ و کتاب هم راه پیدا کرده، خرید کتاب را بیش از پیش سخت کرده است. در این شرایط، خواندن کتاب‌های الکترونیکی یکی از راه‌هایی است می‌توان کتاب‌ها را با قیمت مناسبتر تهیه کرد. به همین دلیل حتی خیلی از افرادی که عادت یا تمایل به خواندن کتاب الکترونیک ندارند، به دلیل قیمت بالای کاغذ و کتاب‌های کاغذی به استفاده از کتاب‌های الکترونیکی روی آورده‌اند!

در این مسیر وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های متعددی نیز در ایران برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و در کنار آن، استفاده از نسخه الکترونیکی کتاب‌ها به جای نسخه کاغذی آن‌ها، چندین سال است که فعالیت می‌کنند. از این میان سایت و اپلیکیشن‌های فیدیبو و طاقچه بیشتر در میان افراد علاقه‌مند شناخته شده است. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی این دو اپلیکیشن و امکانات آن‌ها می‌پردازیم.

طاقچه

سایت طاقچه

طاقچه از قدیمی‌ترین فروشگاه‌های آنلاین کتاب الکترونیکی است که علاوه بر کتاب‌های الکترونیک، انواع کتاب‌های صوتی(در زمینه‌های مختلف)، مجلات و روزنامه را به صورت نسخه الکترونیکی به کاربران ارائه می‌دهد. قیمت کتاب‌های ارائه شده در سایت و اپلیکیشن طاقچه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از قیمت اصلی کتاب‌ها پایین‌تر است. این قیمت با توافق انتشارات مشخص می‌شود و به دلیل حذف هزینه‌ی کاغذ برای انتشارات، به صرفه‌تر است و علاوه بر آن کاربر نیز کتاب را با قیمت مناسب‌تری دریافت می‌کند. ویژگی دیگر این اپلیکیشن (و سایر اپلیکیشن‌های کتابخوان شبیه آن مانند فیدیبو) قابلیت خواندن کتاب‌های خریداری شده با امکانات متعدد است. در اپلیکیشن‌های کتابخوان، سعی می‌شود مطالعه به آسانترین شکل ممکن و شبیه به خواندن کتاب کاغذی شبیه‌سازی شود. امکانات جالب توجهی مثل حاشیه نویسی در صفحات مختلف (امکان نوشتن یادداشت و ذخیره‌ی آن)، تغییر رنگ زمینه‌ی صفحه برای راحتتر بودن حرکت چشم روی خطوط، نشانه گذاری در صفحه‌ای که کاربر آخرین بار در حال مطالعه بوده است، تغییر فونت و سایز آن، و قابلیت‌هایی شبیه آن برای مطالعه آسانتر کتاب در گوشی‌های هوشمند، تبلت درنظر گرفته شده است.

فیدیبو

سایت فیدیبو

نرم افزار کتابخوان فیدیبو از اواخر سال ۹۲ شروع به فعالیت کرده است و با ناشرهای مختلف و متعددی همکاری کرده است. آرشیو فیدیبو در میان اپلیکیشن‌های کتابخوان، از کامل‌ترین آرشیوهاست. همچنین آرشیو قابل توجهی از کتاب‌های صوتی نیز برای کاربران فیدیبو در دسترس است. برخی افراد که در حال حرکت نمی‌توانند مطالعه کنند و یا دوست دارند از زمان‌های رانندگی یا ماندن در ترافیک و… بهترین استفاده را داشته باشند، می‌توانند به جای موسیقی یا رادیو، به شنیدن کتاب صوتی بپردازند. اما فعالیت فیدیبو طی زمان، تنها به نشر کتاب‌های الکترونیکی و صوتی محدود نشد. نصب «فیدیباکس» درایستگاه‌های مترو، یکی از اقدام‌های جالبی است که فیدیبو برای تشویق افراد به استفاده‌ی بهتر از زمانی که در مترو سپری می‌کنند انجام داده است. در سال ۹۶ این طرح آغاز شد و نحوه فعالیت آن به این شکل است که با اسکن QR کد اپلیکیشنی که روی گوشی کاربر نصب شده است، امکان استفاده رایگان از کتاب‌ها برای کاربران تا زمان معینی فراهم می‌شود.

همچنین برای تسهیل امکان کتاب خواندن برای افرادی که مطالعه با گوشی یا تبلت برایشان راحت نیست، از دستگاه کتابخوان «فیدیبوک» در اردیبهشت ماه سال ۹۷ رونمایی شد. این دستگاه شباهت قابل توجهی به کیندل آمازون دارد. امکان‌هایی که فیدیبوک در اختیار کاربران می‌گذارد، اتصال به آرشیو فیدیبو، قابلیت تنظیم نور برای استفاده در شب یا افزایش نور در روز، ماندگاری بالای باتری و… قابلیت‌هایی است که فیدیباکس به عنوان یک کتابخوان ایرانی دارد.

 

همچنین ببینید

خشکشویی آنلاین

خشکشویی آنلاین بخار

خشکشویی آنلاین دنیای اینترنت هر روز در حال پیشرفت می باشد. همه روزه وب سایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *