خانه / تکنولوژی / راهکارهای ترک اعتیاد به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی: بخش آخر
اعتیاد به فضای مجازی

راهکارهای ترک اعتیاد به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی: بخش آخر

در مطالب پیشین، به بهانه‌ی اعلام خبر قابلیت activity اینستاگرام که می‌توان به وسیله‌ی آن، میزان وقتی که در اینستاگرام سپری می‌شود را مشاهده کرد، برخی راهکارهای ترک اعتیاد به فضای مجازی و کم کردن زمانی که در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم را بررسی کردیم. بخش آخر این راهکارها را در ادامه می‌خوانید.

 اعتیاد به اینترنت

خواب با گوشی روشن ممنوع

اگر تجربه‌ی عادت مداوم به چک کردن گوشی را داشته باشید، معمولا برایتان پیش آمده که حتی نیمه شب در میانه ی خواب و بیداری هم این عادت دست از سرتان برنمی‌دارد. معمولا عمق عادت هایی مثل اعتیاد به فضای مجازی را از جایی می‌توان متوجه شد که نه تنها در بیداری قسمت خودآگاه ذهن را درگیر می کنند، بلکه در خواب نیز قسمت ناخودآگاه ذهن را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند. برای ترک این مسئله بهتر است در بازه‌ی زمانی شب تا صبح گوشی موبایل خود را خاموش کرده و یا در حالت پرواز قرار دهید. خواب راحت و آرام اولین نتیجه‌ی ترک این عادت آزاردهنده است.

برای چند ساعت از هیاهوی روزمره دور شوید

بعضی روزها چند ساعت گوشی موبایل خود را خاموش کنید. شاید تا پیش از آن برایتان دور از ذهن باشد که بتوانید چندین ساعت آن را روشن نکنید اما تنها کافیست این خاموشی چند ساعته را هرچند روز یکبار در برنامه‌ی خود بگنجانید تا آرامش خاطری که در آن چند ساعت تجربه می‌کنید شما را ترغیب به استفاده‌ی کمتر از گوشی و شبکه های اجتماعی کند.

فقط پیام رسان‌های ضروری را نگه دارید

اپلیکیشن هایی که استفاده‌ی ضروری ندارند را از گوشی همراه خود پاک کنید و تنها پیام رسان‌هایی که طی روز از آن‌ها استفاده می‌کنید (مثل واتس اپ، تلگرام و..) همراه خود نگه دارید. به تجربه ثابت شده افرادی که اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر و … را از گوشی خود پاک می کنند و تنها یک بار در روز (معمولا زمان استراحت) به آن‌ها سر می‌زنند، پس از مدت بسیار کوتاهی به شرایط جدید عادت کرده و نه تنها از همان یکبار چک کردن در روز رضایت دارند، بلکه نسبت به زمانی که ذخیره می‌شود و می‌توانند به جای اعتیاد به فضای مجازی به کارهای مهم‌تری بپردازند، احساس رضایت بسیار بیشتری خواهند داشت.

اخبار غیرضروری را دنبال نکنید

دردسری که دنیای مدرن برای افراد به وجود آورده است، احاطه‌ی آن‌ها با اخبار مختلف از حوزه‌های مختلف است. اخباری که شاید بخش عمده‌ی آن غیرضروری باشد و حتی گاهی اوقات دور بودن از آن برای فرد سودمندتر باشد. اما سبک زندگی مدرن عطش شنیدن و خواندن اخبار را به حدی در افراد بالا برده است که می‌بینیم برنامه‌های خبری و کانال‌های تلگرامی که به عنوان خبررسان فعالیت می‌کنند، با اختلاف نسبت به باقی رسانه‌ها، بیشترین تعداد مخاطب را دارند. به همین دلیل اگر تعداد کانال‌های خبری که در تلگرام و دیگر رسانه‌ها دنبال می‌کنیم را بررسی کنیم، از تعداد زیاد آن شگفت زده خواهیم شد. حتی در این میان کانال‌هایی هستند که ممکن است فرصت مرور کردن آن‌ها را نداشته باشیم اما اعتیاد به اینترنت و عطش روانی نسبت به دنبال کردن اخبار،  اجازه نمی‌دهد آن‌ها را رها کنیم. به تجربه ثابت شده است، پاک کردن بسیاری از کانال‌های خبری که در آن عضو هستیم، تاثیر چندانی در اینکه از اخبار مطلع بشویم ندارد. کانال‌های تلگرام خبری که پر از پیام انباشته شده و خوانده نشده است، تنها حس اضطراب از عقب ماندن از اخبار روز را به افراد القا می‌کند در حالی که اخبار مهم و ضروری از راه‌های مختلف به اطلاع افراد می‌رسد و عضو بودن در کانال های خبری متعدد، به جز آشفتگی و مواجهه با انبوه پیام‌های خوانده نشده، نتیجه‌ای در بر ندارد.

به طور کلی سپری کردن زمان در فضای مجازی مسئله ای نیست که افراد خودشان از آن بی اطلاع باشند و ناخودآگاه اتفاق بیفتد. اکثر افرادی که زمان زیادی را در اینترنت و شبکه های اجتماعی می گذرانند خودشان از این مسئله اطلاع دارند و رنج می برند اما تنها چند تمرین عملی کافی است تا بتوان از این سد ذهنی گذشت و عادات روزمره ی خود را تصحیح کرد.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

فیلم نت رسانه آنلاین فیلم و سریال

فیلم نت رسانه آنلاین فیلم و سریال

فیلم نت رسانه آنلاین فیلم و سریال بی شک یکی از تفریحات دلنشین برای ما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *