خانه / علم و دانش / چرا محصولات چرم همیشه بین افراد محبوب هستند؟
ویژگی چرم

چرا محصولات چرم همیشه بین افراد محبوب هستند؟

کیفیت یا کمیت؟ شما کدام را انتخاب می کنید؟ ما معمولا بین این دو انتخاب تردید می‌کنیم و خیلی وقت ها هر دو را می‌خواهیم اما در واقعیت معمولا نمی‌توان هر دو را همزمان در اختیار داشت. وقتی موضوع انتخاب محصولات چرم است قطعاً کیفیت به کمیت ترجیح داده می‌شود. در مورد محصولات چرم و انتخاب آن ها با وجود این که معمولا از سایر محصولات گرانتر هستند، باید کمی هوشمندتر باشیم. در واقع اگر عمر محصولات چرم را نسبت به سایر پارچه ها و الیاف ها مقایسه کنیم، به این مسئله پی می‌بریم که دلیل گران تر بودن محصولات چرم نسبت به سایر محصولات چیست.

قیمت محصولات چرم به چه ویژگی هایی بستگی دارد؟

البته قیمت انواع مختلف چرم با یکدیگر تفاوت دارد اما بیشترین نوعی از چرم که در ساخت و تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و در بازار عرضه می‌شود چرم گاو، بز و بوفالو است. قیمت این نوع چرم ها بطور متوسط از دیگر انواع چرم ارزانتر است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید حتی چرم گاو نیز انواع مختلفی دارد که قیمت آنها با توجه به نژاد گاو، منطقه جغرافیایی زندگی و نوع خورد و خوراک آنها با یکدیگر تفاوت دارد.

مثلا در آب و هوای گرم و مرطوب حشرات در اطراف حیوانات حضور دارند و پوست آنها را می گزند. این گزیدن باعث می شود آثاری بر روی پوست حیوانات باقی بماند. اما در هوای سرد آفات کمتری وجود دارد. یا مثلا برخی از نژادهای گاو  بنا به اقلیمی که در آن زندگی می کنند پوست ضخیم تر یا موهای بلند تری دارند که از پوست شان بهتر مواظبت می کند. تمام این عوامل در کیفیت پوست حیوان و کیفیت چرمی که از آن تولید می شود و همچنین در قیمت چرم موثر است.

یکی دیگر از عواملی که قیمت چرم را تعیین میکند این است که چرم از کدام بخش بدن حیوان گرفته شده باشد. معمولاً چرم هایی که از قسمت پا و سر حیوان گرفته میشود کیفیت پایین‌تری دارد. اما قسمت کمر و شکم بالاترین کیفیت چرم را دارند.

کفش چرم

عامل دیگری که در تعیین قیمت چرم موثر است این است که از کدام لایه پوست تشکیل شده است. پوست از لایه‌های مختلفی ساخته شده است و بسته به این که چرم فرآوری شده از کدام لایه‌ها تشکیل شده است جنس و کیفیت آن نیز متفاوت خواهد بود.

گرین Grain چرم به لایه رویی پوست گفته می‌شود که نرم و ضد آب است و بافتی شبیه به بافت چرم روی خود دارد. نقطه اتصال گرین با بافت زنده پوست را Junction می‌نامند که خود یک لایه جداگانه محسوب می‌شود. لایه بعدی که کوریوم Corium نامیده می‌شود بافت زنده پوست است که در وسط لایه‌های پوست قرار گرفته و حالتی محکم و خز مانند دارد، زیر این لایه هم بدن حیوان قرار می‌گیرد.

از میان لایه های مختلف پوست، چرم گرین کامل که از رویی ترین لایه پوست به دست می آید، با کیفیت ترین و گران قیمت ترین نوع چرم است. یکی از ویژگی های برجسته این نوع چرم این است که چربی بدن را به خود جذب می کند.

یکی از ویژگی های چرم این است که در تولید محصولات متنوعی از آن استفاده می شود و تمام محصولات چرمی در نوع خود پرطرفدار هستند. از کفش ها و پالتو های چرمی گرفته تا دستبند های باریک و یا سررسید هایی که جلد آنها با انواع چرم های طبیعی یا مصنوعی پوشانده شده است.

لایه های چرم

 اما چرم چه ویژگی هایی داشته است که طی سالها کماکان محبوبیت خود را حفظ کرده است؟

البته تکنیک های دباغی چرم به مرور زمان دچار تغییراتی شده و نسبت به گذشته پیچیده تر شده است.. به موازات این تغییرات چرم و محصولات چرمی کاربردهای متنوع‌تری نیز پیدا می کند. امروزه کمتر از یک درصد محصولات چرم از حیوان هایی به دست می آید که به طور اختصاصی برای به دست آوردن و فرآوری پرورش داده می‌شوند. در واقع صنعت چرم یک محصول جانبی از صنعت گوشت است و محوریت آن بیشتر بر روی چهار گونه از حیوانات است: گاو، گوسفند، خوک و بز. جالب است این را بدانید که اگر پوست حیوانات فرآوری و دباغی نشده و برای تولید محصولات چرم استفاده نشود، در فرایند تجزیه در طبیعت آسیب جدی به محیط زیست وارد خواهد کرد. اما کاربردهای مختلف چرم چیست و در ساخت چه وسایلی از آن استفاده می شود؟

چرا کفش های چرمی، محبوبترین انواع کفش هستند؟

اولین کفش چرمی تاریخ در غاری در ارمنستان که تاریخچه آن به ۵ هزار و ۵۰۰ سال پیش بر میگشت پیدا شد. در مورد استفاده از چرم برای تولید کفش می توان گفت پیش از هر چیز ویژگی‌های جنس چرم به گونه ای است که برای تولید کفش بسیار متناسب است. چرم می تواند به آسانی برش بخورد و انعطاف پذیر است.. در عین سبک بودن محکم است و مهمتر از هر چیز پا در کفش های چرمی نفس می کشد. علیرغم اینکه پیشرفت های زیادی در تولید محصولات با بافت مصنوعی رخ داده است کماکان کفشهای چرم به دلیل راحتی و دوامشان از محبوبیت زیادی برخوردارند.

تولید کفش چرم حدود ۵۲% از کل بازار محصولات چرم را به خود اختصاص می‌دهد. یکی از دلایل این حجم بالا از تولید کفش چرم، تنوع انواع مختلف کفش های چرمی است. از صندل های راحتی چرم گرفته تا محکم ترین پوتین هایی که در برف و سرما می پوشیم. محصولات ارزان تر چرم مصنوعی و کفش های گران قیمت از چرم  فول گرین و یا گرین بالا فرآوری و تولید شده است. در بازار کفش چرم، چرم گاو معمولاً بیشترین عرضه و تقاضا را دارد. جیر به دلیل جنس نرم و راحتی که دارد، یکی از انواع محبوب و پرطرفدار چرم است. نوبوک نیز مثل جیر راحت است اما جنس محکم‌تر و بادوام‌تری دارد.

چرا جنس چرم برای دستکش‌ها مناسب است؟

قدمت دستکش چرم به دوران مصریان باستان می‌رسد، اگرچه ممکن است موارد استفاده‌ای که دستکش برای آن‌ها داشته است، برای ما عجیب باشد. دستکش برای مصریان باستان دو کاربرد جداگانه داشته است، یکی کاربرد معمول خود یعنی محافظت از دست و دیگری نشان دادن طبقه و موقعیت اجتماعی. نشانه‌ای که افراد با پوشیدن آن نشان می‌دادند که به طبقه افراد عادی جامعه تعلق ندارند. مردمی که از نظر سطح رفاه در موقعیت‌های پایین‌تری بودند، از پوست خرگوش یا گوزن برای گرم نگه داشتن دستانشان استفاده می‌کردند و برای گرمای بیشتر پوست را به داخل برمی‌گرداندند؛ اما طبقه ثروتمندتر، سطح رفاه و برتری خود را با پوشیدن دستکش‌های مرغوب و نرم و منعطفی که از چرم‌ نازک‌تر تهیه می‌شد نشان می‌دادند. البته این دو کاربرد (هم به عنوان ابزاری برای گرما و هم به عنوان اکسسوری مرتبط با مد و فشن) هنوز هم برای دستکش وجود دارد.

دستکش چرم

استفاده از چرم برای دستکش‌ها تنها به دستکش معمولی محدود نمی‌شود و در برخی ورزش‌ها مانند بیسبال نیز جنس مناسب برای تهیه دستکش، چرم است. در ورزش بیس‌بال، دستکش دریافت کننده توپ ضربه زیادی می‌خورد و جنسی محکم‌تر، راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر از چرم، برای تهیه این دستکش وجود ندارد!

استفاده از چرم برای تهیه کت‌ و کاپشن

در دوخت کت و کاپشن نیز از قرن‌های گذشته از چرم استفاده می‌شده است. مقاومت در برابر باد، ضد آب بودن و فوق العاده بادوام بودن از مهمترین دلایل مناسب بودن چرم برای استفاده به عنوان پوشاک است. کاپشن چرمی مشکی که موتور سواران می پوشند، از قرن نوزدهم به یک لباس نمادین تبدیل شده است که مفهوم شورش را نشان می دهد. شخصیت نیکلاس کیج در جایی از فیلم Wild at heart درباره کت چرمش می گوید: «این کت از پوست مار است که برای من سمبلی از شخصیت و باورهایم است.»

کاپشن چرم

استفاده از چرم در مبلمان

محبوبیت مبلمان چرم همچنان در حال افزایش است و در حال حاضر ۱۴ درصد از تجارت جهانی کالاهای چرمی را تشکیل می دهد. ویژگی های چرم که آن را برای مبلمان مناسب می سازد، این است که منعطف، محکم با دوام و بسیار راحت است. مبلمان چرم یکی از لوازم لوکس خانه محسوب می شود چرا که از وسایل با کیفیتی است که می تواند سال‌های سال با کیفیت اولیه مورد استفاده قرار بگیرد.

مبلمان چرم

دوخت صندلی های ماشین از جنس چرم

پس از جنگ جهانی تولیدکنندگان ماشین برای کاهش هزینه‌ها از مواد اولیه ای در ساخت صندلی‌های ماشین استفاده می‌کردند که به ظاهر شبیه چرم بود و فرآوری آن بسیار آسان بود؛ اما جنس آن برخلاف چرم، طوری بود که با نشستن زیاد عرق می‌کرد. در مقابل، فراورده‌های چرم که راحت‌تر و بادوام‌تر نیز هستند، برای دوخت صندلی ماشین به کار می‌روند. اگرچه در گذشته تنها این امکان برای صاحبان ماشین‌های لوکس وجود داشت اما در سال‌های اخیر تقاضای چرم برای دوخت روکش صندلی ماشین افزایش چشمگیری داشته است.

 

 

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

یک دیدگاه

  1. سلام و ممنون بابت مقاله خوبتون؛ من از نکاتی که داخل مقاله گفتین برای خرید کفش چرم زنانه استفاده کردم و میشه گفت از قیمت کفش زنانه چرمی که در چرم سورنا عرضه می‌شد خیالم راحت شد! پیشنهاد میکنم دوستان از فروشگاه سورنا بازدید کنن قیمتاشون فوق العادس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *