خانه / علم و دانش / امکان جدید اینستاگرام، راهی برای ترک اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی
اعتیاد به اینترنت

امکان جدید اینستاگرام، راهی برای ترک اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی

در خبرها آمده بود اینستاگرام رسما ابزار Activity را برای نمایش زمان استفاده‌ی کاربر از این برنامه معرفی کرده است و این قابلیت در هفته‌های آینده به اینستاگرام می شود.

مدیریت زمان در اینستاگرام

در صورت اضافه شدن این قابلیت، کاربران نه تنها می‌توانند میزان زمانی که طی شبانه روز در اینستاگرام می‌گذرانند مشاهده کنند، بلکه می‌توانند برای بازه‌های زمانی مشخص، تنظیمات برنامه را طوری قرار دهند که تا پیش از باز کردن آن، هیچکدام از هشدارها روی صفحه ی گوشی برای کاربر نمایش داده نشود.

همچنین می‌توان با ایجاد یک یادآور (Reminder) و تنظیم آن روی یک زمان مشخص، پس از پر شدن سقف زمانیِ از پیش تعیین شده، با دریافت هشدار متوجه شویم زمانی که برای استفاده روزانه از اینستاگرام در نظر گرفته بودیم به پایان رسیده است.

این مطلب بهانه‌ای شد تا دوباره به معضل اعتیاد افراد به وقت گذراندن در شبکه‌های اجتماعی بپردازیم و راهکارهایی که در این زمینه ارائه شده است را بار دیگر مرور کنیم:

اعتیاد به اینترنت

  1. مشکل را بپذیرید

در بسیاری از آسیب‌ها و مشکلات روانی، روانشناسان اعتقاد دارند پذیرش وجود مشکل، خود نیمی از راه حل آن است. اکثر کسانی که نمی‌توانند با معضلات ذهنی و اعتیادهای روانی خود مبارزه کنند به این دلیل است که هنوز وجود مشکل را به رسمیت نپذیرفته‌اند. در این خصوص، اگر صادقانه بپذیریم حضور مداوم در شبکه‌های اجتماعی به سایر ابعاد زندگی ما (ابعاد شغلی، خانوادگی و…) آسیب زده است و در صورت کنار نگذاشتن آن این آسیب ادامه خواهد داشت، بسیار راحتتر می‌توانیم از آن دل بکنیم.

  1. از اطرافیان کمک بگیرید

در بین دوستان و اعضای خانواده‌ی ما، همواره کسانی هستند که تمایل داشته باشند زمانشان را به صحبت و تفریح با ما بگذرانند. شاید سپری کردن اوقات در شبکه‌های اجتماعی جذابتر از معاشرت با دوستان و اعضای خانواده به نظر بیاید اما اگر میزان وقت گذراندن با خانواده و دوستان را بیشتر کنیم به مرور زمان، جذابیت‌های معاشرت‌های واقعی را تجربه کرده و ارتباطات مجازی آنچنان جذابیتی برایمان نخواهند داشت.

  1. اگر از خود بپرسید طی هفته چند ساعت از زمانتان را در اینستاگرام، توییتر، تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی سپری کرده‌اید، قطعا حدستان بسیار کمتر از زمان واقعی سپری شده در اینترنت است. این خاصیت شبکه‌های مجازی است که باعث می‌شوند گذر زمان را حس نکنیم و متوجه میزان واقعی اتلاف وقت نباشیم. برای این مشکل استفاده از اپلیکیشن های مدیریت زمان مانند Quality Time و امثال آن می‌تواند راهگشا باشد.

 

در مطالب آینده، راهکارهای دیگری را برای ترک اعتیاد به گوشی موبایل و شبکه‌های اجتماعی مرور خواهیم کرد.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *