خانه / تجارت الکترونیک / چطور می‌توانیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تری داشته باشیم؟
اینفلوئنسر مارکتینگ

چطور می‌توانیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تری داشته باشیم؟

 

استفاده از کاربرانی که فالوئرهای زیادی دارند و از این تعداد، بخش زیادی می‌توانند مخاطب هدف شما باشند، میتواند بازدهی کمپین دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما را ده‌ها برابر کند. رسانه AdWeek در سال ۲۰۱۵ از اینفلوئنسر مارکتینگ با عنوان «اتفاق بزرگ بعدی» یاد کرد و فوربس پیش بینی کرد این پدیده در سال ۲۰۱۷ دچار انفجار می‌شود! فوربس به یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد که نشان می دهد ۸۴ درصد از بازاریابان در سال پیش رویشان حداقل یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را در برنامه خود دارند.

نکاتی برای اجرای موفق کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

اگر شما هم به دنبال بازاریابی برای کسب و کارتان هستید یا فردی هستید که به مسائل مرتبط با بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است، در این مطلب به پنج نکته که باید در یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ به آن توجه کرد اشاره می‌کنیم.

  1. اهدافتان و راه های ارتباطی که می‌تواند شما را به اهدافتان برساند مشخص کنید.تعدادی شاخص اندازه‌‌گیری (KPI) نیز برای ارزیابی میزان موفقیت کمپین درنظر بگیرید.

همانطور که در هرنوع کمپینی، به طور واضح اهداف مشخصی را دنبال می‌کنید، در اینفلوئنسر مارکتینگ نیز بهتر است دقیقا بدانید به دنبال دستیابی به چه چیزی هستید و با چه معیاری آن را اندازه‌گیری می‌کنید.

کمپین بازاریابی دیجیتال

به عنوان مثال، اگر شما به دنبال بالا بردن آگاهی از برند (Brand awareness)در میان مخاطبان هستید، برای ارزیابی میزان موفقیت در دستیابی به این هدف باید تعداد دفعاتی که از برند شما در صفحات مجازی یا وبسایت‌های دیگر نام برده می‌شود، تعداد دفعاتی که دیگران از هشتگ برند شما در پست‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، تعداد نفراتی که به محتوای تولید شده دسترسی پیدا کرده‌اند و… می‌تواند آیتم‌هایی باشد که در اندازه‌گیری میزان موفقیت کمپین مورد توجه قرار بگیرد.

بهتر است در انتخاب کانال ارتباطیتان با مخاطب نیز دقت لازم را داشته باشید. مثلا اگر مخاطبانتان اکثرا از اینستاگرام استفاده می‌کنند، تبلیغات از طریق اینفلوئنسرهای توییتری گزینه مطلوبی نخواهد بود.

۲. اینفلوئنسرهای هدف خود را مشخص کنید.

این فرایند شباهت زیادی به فرایند مشخص کردن مخاطبان هدفتان دارد، در آنجا نیز به شاخص‌هایی مانند سن و جنسیت توجه می‌کنید. همانطور که حتی وضعیت تاهل و سطح درآمدی مخاطبان هدف را نیز مدنظر قرار می‌دهید، درباره اینفلوئنسری که انتخاب می‌کنید نیز باید اشخاصی را مد نظر قرار دهید که با شخصیت برند شما تناسب کافی را داشته باشند.

به طور معمول وقتی از اینفلوئنسرها صحبت می‌کنیم، بیشتر به افراد مشهور و رهبران سازمان‌ها (که به عنوان ماکرو اینفلوئنسر شناخته می‌شوند) اشاره داریم. این افراد بیش از ۱۰۰ هزار فالوئر دارند و ممکن است فالوئرهایشان با آن‌ها تعامل داشته باشند یا نداشته باشند. اما این حجم قابل توجه از مخاطبان باعث می‌شود دیگر دغدغه تعامل و درگیری (engagement) برای افراد وجود نداشته باشد.

در گذشته این افراد پرمخاطب که قیمت بالایی نیز برای تبلیغات دارند، به طور مشخص و قطعی، هدف افراد و کسب و کارها برای اجرای کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ بودند. اما در مقابل بازار عمده‌تر و البته مقرون به صرفه‌تری وجود دارد که اصطلاحا میکرو اینفلوئنسرها یعنی افرادی که به طور معمول از ۵ هزار تا ۱۰۰ هزار فالوئر دارند، در آن فعالیت می‌کنند. آن‌ها ممکن است حجم مخاطبانشان به اندازه افراد دسته اول نباشد، اما معمولا با مخاطبان تعامل یا درگیری بیشتری دارند و می‌توانند شما را از اینکه محتوایتان به خوبی دیده و شنیده می‌شود مطمئن سازند.

درباره‌ی سایر عوامل موثر در موفقیت کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ در مطلب آینده مجله کشینه صحبت خواهیم کرد.

همچنین ببینید

اینفلوئنسر

چطور می‌توانیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تری داشته باشیم؟ (بخش دوم)

بودجه مشخصی برای کمپین درنظر بگیرید موضوع هزینه در یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یک موضوع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *