خانه / راهنمای خرید / اهمیت لاستیک ها در عملکرد اتومبیل و بهبود کارایی آن
اهمیت لاستیک

اهمیت لاستیک ها در عملکرد اتومبیل و بهبود کارایی آن

هنگام خرید ماشین کارکرده، اکثر افراد به دنبال این هستند که اتومبیلی خریداری کنند که یکسری از حداقل‌ها را دارا باشد. از نظر مدل، استایل و ظاهر، عملکرد و فنی و حتی رنگ ماشین. اما نکته‌ای که خریداران ماشین ممکن است آن طور که باید، به آن توجه نکنند کیفیت تایرهای ماشین است. این در حالی است که لاستیک‌ها اتفاقا باید از اولین اجزایی باشند که به آن‌ها توجه می‌کنید. اهمیت لاستیک ها  به قدری است که باید دائما چک و بررسی شوند و در صورت مشاهده‌ی ایراد و اشکالی، باید سریعا به آن‌ها  رسیدگی شود چرا که خطر داشتن لاستیک نامرغوب برای ماشین خطری بسیار جدی و تهدیدکننده است.

البته نمی‌توان انکار کرد که رسیدگی  و تعویض لاستیک ها، اقدام نسبتا پرهزینه‌ و زمان‌بری است اما این باعث نمی‌شود این نکته را نادیده بگیریم که اهمیت لاستیک ها از نظر بسیاری از ما آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرد. اما در عین حال در خصوص دلیل اهمیت لاستیک ها چند نکته هست که باید به آن‌ها توجه کرد.

اهمیت لاستیک ها در ایمنی خودرو

اهمیت لاستیک ها در درجه اول به نقشی که آن‌ها در امنیت اتومبیل شما ایفا می‌کنند مربوط می‌شود. این یعنی اگر مدت زمان زیادی از آخرین باری که به تایرهای ماشینتان رسیدگی کردید می‌گذرد و تایرها کیفیت خود را از دست داده‌اند، جان خود و تمام کسانی که سوار اتومبیل شما می‌شوند در خطر است. این نکته را به خاطر داشته باشید که هر تایر درواقع یک چهارم از وزن خودروی شما را به دوش می‌کشد که این وزن، وزن بسیار زیادی است. بنابراین حتی اگر یکی از لاستیک‌ها به مشکلی برخورد کند، این مشکل تمام عملکرد ماشین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اولین ماموریت و وظیفه تایرها تحمل و پشتیبانی از وزن خودرو، انتقال کشش و نیروی ترمز‌ به سطح جاده، جذب و تعدیل پستی و بلندی های سطح جاده و تغییر یا حفظ جهت حرکت است. وجود هرمشکلی در کیفیت تایر، این عملکردها را مختل می‌کند.

درواقع هر هزینه‌ای که در این راستا انجام می‌دهیم، هزینه‌ای است که برای امنیت و سلامتی خودمان می‌پردازیم، از سوی دیگر وقتی این مسئله را در بلند مدت ببینیم، ما هزینه تعویض لاستیک ها را برای مدتی طولانی می‌پردازیم و نسبت به مدت زمان فرسودگی و استهلاک تایرها، هزینه ناچیزی به حساب می‌آید.

نقش تایرها در بهره وری ماشین

مسئله تنظیم باد و تعادل داشتن لاستیک‌ها در درجه اول به بهره وری و کاهش مصرف سوخت ماشین مربوط می‌شوند. هنگامی که تایرها به هردلیلی تنظیم نباشند و کمتر از حد استاندارد باد داشته باشند، تاثیر آن مستقیما بر مصرف سوخت است و آن را افزایش می‌دهد.

اهمیت لاستیک ها در کارایی ماشین

هنگامی که تایرها از فشار مناسب برخوردار باشند، بادشان تنظیم شده باشد، به راحتی تفاوت را در کارایی ماشین خود احساس می‌کنید. روان بودن و متعادل بودن حرکت اولین چیزی است که در عملکرد ماشین به چشم می‌آید. هنگامی که لاستیک‌ها آسیب دیده یا دچار فرسایش شده باشند، لرزش، کشیده شدن و… را هنگام حرکت احساس می‌کنید، رانندگی لذتبخش نیست و کارایی ماشین شما به میزان قابل توجهی افت می‌کند. لاستیک مرغوب همچنین به سیستم تعلیق ماشین نیز کمک می‌کند.

این ها تنها چند مورد محدود از دلایلی است که اهمیت لاستیک مرغوب را نشان می‌دهد. برای اطمینان از سلامت تایرهایتان، چک و بررسی ماهیانه الزامی است. همچنین برای خرید تایر می‌توانید به صورت آنلاین از طریق کشینه از فروشگاه معتبر هایپرتایر اقدام به خرید کرده و علاوه بر امکان گرفتن خدمات نصب، پس از خرید پول نقد هم بگیرید.

همچنین ببینید

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان امروزه یادگیری زبان های مختلف برای همه مردم دنیا تنها یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *