خانه / راهنمای خرید / درباره مزایا و معایب سیستم های گرمایشی مختلف چقدر آگاهی دارید؟
سیستم گرمایشی

درباره مزایا و معایب سیستم های گرمایشی مختلف چقدر آگاهی دارید؟

سیستم گرمایشی خانه ها معمولا بسته به اینکه خانه چقدر قدیمی ساز یا نوساز باشد و چه زیرساخت‌هایی برای سیستم گرمایشی خانه تدارک دیده شده باشد، وسایل گرمایشی متفاوتی استفاده می شوند. مثلا در خانه های قدیمی تر استفاده از بخاری مرسومتر است، و در سال های اخیر استفاده از سیستم های گرمایش از کف و پکیج بیشتر متداول شده است. در این مطلب به بررسی نکاتی می پردازیم که باید هنگام خرید بخاری یا دیگر انواع وسایل گرمایشی، باید آنها را مد نظر قرار دهید.

 • بخاری گازی

 • شومینه

 • بخاری برقی

 • رادیاتور

 • پکیج

 • سیستم گرمایش از کف

 • اسپیلت های گرمایشی

برخی از انواع سیستم گرمایشی هستند که برای گرمایش خانه به کار میروند.

اما هنگام خرید بخاری گازی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در برخی خریدها می توان صرفه جویی و فاکتور اقتصادی بودن را در نظر گرفت و با توجه به قیمت محصولاتی که فروشنده معرفی می کند محصول مورد نظرمان را انتخاب کنیم. اما خرید بخاری از آن دست خریدهایی است که محصولات ارزان قیمت را باید از لیست خرید حذف کنیم استاندارد بودن و اینکه بخاری فاکتورهای ایمنی لازم را داشته باشد در اولویت هستند و خرید بخاری ارزان قیمت اما غیر استاندارد می تواند هزینه های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. خصوصا باید این نکته را در نظر بگیریم که در سالهای اخیر حوادث زیادی در پی استفاده از بخاری های گازی رخ داده است.

خرید بخاری گازی طرح شومینه

در عین حال در میان بخاری ها، بخاری گازی یکی از پرکاربردترین  انواع بخاری در کشور ماست. البته باید این نکته را مد نظر قرار داد که حوادث رخ داده معمولاً به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی از سوی خود اشخاص بوده و فقدان آموزش لازم برای نصب بخاری باعث شده است که اخبار این فجایع را هر چند وقت یکبار از رسانه‌ها بشنویم. اگر هنگام خرید و نصب بخاری گازی نکات ایمنی را با دقت و جزئیات رعایت کنیم و از افراد متخصص برای نصب آن استفاده کنیم لازم نیست نگران وقوع حادثه ای باشیم. یکی از ویژگی های بخاری گازی که باید هنگام خرید در نظر بگیرید سایز آن است و اینکه بخاری را به تناسب متراژ فضایی که برای آن در نظر گرفته اید انتخاب کنید.

بخاری گازی دیواری یا زمینی؟ با دودکش یا بدون دودکش؟

اگر بین خرید بخاری دیواری ای یا زمینی مردد هستید، بناب متراژ فضایی که می خواهید آن را نصب کنید، بخاری گازی مورد نظرتان را انتخاب کنید. بخاری های گازی دیواری برای فضاهای کوچک تر مانند اتاق خواب یا اتاق کار مناسب ترند چرا که گرمای کمتری تولید می کند.

 بخاری گازی بدون دودکش نیز یکی از گزینه هایی است که هنگام خرید  می توانید به آن فکر کنید اما نه برای فضاهای بسته مانند منزل یا دفتر کار. بخاری های بدون دودکش برای فضاهایی با رفت و آمد بالا مانند مغازه ها مناسب هستند اگرچه دی اکسید کربن تولید نمی کنند اما برای فضاهای بسته مناسب نیستند.

بخاری دیواری

فاکتور دیگری که باید در نظر بگیرید مصرف انرژی بخاری است هرچه بالاتر باشد میزان انرژی مصرفی کمتر و بازده و کیفیت بخاری بالاتر است.

اما چه دلیلی باعث میشود بخاری های گازی بیش از دیگر انواع سیستم گرمایشی خطرآفرین شوند؟ اگر درباره این موارد اطلاعات کافی را داشته باشیم احتمال بروز حادثه را تا حد قابل توجهی کاهش داده ایم.

یکی از نشانه هایی که می تواند ما را نسبت به بروز خطر هوشیار کند سردی دودکش است. سردی دودکش ها معمولاً زمانی اتفاق می افتد که با روش اصولی و استاندارد طراحی و نصب نشده باشد و دودکش عملاً امکان تهویه محصولات احتراق را به طور استاندارد و اصولی نداشته باشد.

در اثر احتراق وسیله گازسوز اکسیژن محیط مصرف می شود و در صورتی که منافذ و مجرای ورودی هوا برای سوختن و سیله گازسوز ناکافی باشد، عملاً شاهد کمبود اکسیژن در محیط خواهیم بود. فضای اطاق دچار یک نوع فشار منفی در مقایسه با هوای بیرون می شود، در این حالت جریان هوا از طریق دودکش از بیرون به داخل اطاق برقرار و دودکش سرد می شود که معنای آن این است که در این حالت محصولات احتراق شامل کربن دی اکسید و کربن مونواکسید بطور کامل از محیط خارج نمی شوند و بخشی از آن در محیط پخش شده و احتمال خطر برای افرادی که در محیط حضور دارند وجود دارد.

انواع شومینه

مورد بعدی که به بررسی انواع آن می‌پردازیم شومینه‌ها هستند. وجود شومینه در خانه‌ها تاثیر برجسته‌ای بر زیبایی دکوراسیون خانه دارد. ابتدای صحبت درباره شومینه باید این نکته را درنظر گرفت که میزان گرمازایی این وسیله گرمایی نسبت به سایر انواع وسایل گرمایشی کمتر است چرا که بخش زیادی از گرمای تولید شده توسط شومینه‌ها از دودکشی که در در قسمت بالای آن تعبیه شده، به طور مستقیم خارج می‌شود.

به دلیل همین اتلاف بالای انرژی حرارتی استفاده از انواع دیگر وسایل گرمایشی بیش از شومینه توصیه می‌شود اما به هر حال ظاهر لوکس و زیبای شومینه باعث می‌شود کماکان این وسیله گرمایشی در انواع مختلف خود مورد استفاده قرار بگیرد.

 • شومینه گازی

 • شومینه برقی

 • شومینه هیزمی

 • شومینه الکلی

انواع شومینه

شومینه گازی

در شومینه گازی به جای استفاده از چوب برای سوخت شومینه از گاز استفاده می‌شود. البته ظاهر شومینه های گازی دودکش‌دار شبیه شومینه های هیزمی طراحی می‌شود. این شومینه ها از سایر انواع شومینه‌ها گرمای بیشتری دارند و نسبت به شومینه‌های برقی به صرفه ترند. شومینه‌های گازی انواع دیواری و دودکش‌دار را شامل می‌شوند.

شومینه‌های گازی دیواری برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند و منظره‌ای زیبا نیز در اتاق ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر نصب شومینه گازی دیواری، استفاده بهینه از فضا نیز محسوب می شود.

شومینه های گازی معمولی دودکش‌دار که فضای آن معمولا در هنگام ساخت خانه از پیش در نظر گرفته می شود، برای فضاهای بزرگتر مانند هال و پذیرایی مناسب است. نکته دیگر در مورد شومینه گازی این است که  می‌توان آن را به عنوان شومینه هیزمی نیز استفاده کرد.

شومینه برقی

یکی از مزیت های شومینه های برقی نسبت به دیگر شومینه ها این است که نیازی به پیش‌بینی فضا برای قرارگیری آن در خانه وجود ندارد و می تواند در هر فضایی قرار بگیرد. اگرچه گرمای تولید شده در این شومینه ها حاصل سوختن چوب واقعی نیست اما از سوی دیگر لازم نیست نگران باشیم که گازهای سمی و مضر و شومینه در فضای خانه متصاعد شوند.

خرید شومینه

همچنین ببینید

خشکشویی آنلاین

خشکشویی آنلاین بخار

خشکشویی آنلاین دنیای اینترنت هر روز در حال پیشرفت می باشد. همه روزه وب سایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *