خانه / راهنمای خرید / ماندگاری عطر و میزان پخش بوی آن را چگونه افزایش دهیم؟
ماندگاری عطر

ماندگاری عطر و میزان پخش بوی آن را چگونه افزایش دهیم؟

ماندگاری عطر تنها به قیمت یا اصل بودن آن بستگی ندارد!

ماندگاری عطر تحت تاثیر عوامل مختلفی است که در این مطلب به بسیاری از آنها پرداخته ایم. برای انتخاب و خرید عطر مناسب لازم است پیش از آن کمی با اصطلاحات مربوط به عطرها آشنا شویم. هر عطر از لایه‌های متفاوتی تشکیل شده است. نت‌های بیس، نت‌های رو و نت‌های میانی عطر در ترکیب با یکدیگر رایحه کلی آن را می‌سازند. برای مثال ممکن است عطری را بو کنید و در مجموع احساس کنید رایحه یک گل از آن به مشام می‌رسد، این عطر می‌تواند در لایه های زیرین خود نت‌های مختلفی از گل رز یاسمن و شمعدانی داشته باشد.
برخی معتقدند تفاوت قائل شدن بین عطر  زنانه و مردانه از ترفندهای تجاری است و در استفاده از عطر در مرزبندی خاصی وجود ندارد. اما با این حال نمی‌توان انکار کرد که تفاوت‌هایی در اسانس های این دو وجود دارد. عطر مردانه به طور معمول از رایحه های تندتری برخوردار است و در نوت های زیرین آن ممکن است عطرهایی مانند بوی چرم یا بوی چوب درخت کاج استشمام شود. عطری که از آن رایحه میوه‌ای به مشام می‌رسد، ممکن است در نُت های زیرین خود عطر سیب یا مرکبات را دربرگرفته باشد. عطرهای تند و تلخ تر نیز ممکن است نت هایی از دارچین و رازیانه را در خود داشته باشند. به این ترتیب رایحه یک عطر ترکیبی از نت های اولیه میانی و نت های بالای آن است.

خرید عطر اصل

در میان مشتریانی که به فروشگاه های معتبر عطر و ادکلن مراجعه می کنند ممکن است مواردی را ببینید که افراد بیش از این که به رایحه عطر توجه کنند،به ماندگاری آن تاکید دارند. در مورد میزان ماندگاری عطر چند نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنیم. اول اینکه عطرها انواع مختلفی دارند و غلظت آن‌ها یکسان نیست. انواع مختلف عطر به ترتیب غلظت شامل ۱) پرفیوم ۲) ادوپرفیوم ۳) ادوتویلت و ۴) ادوکلن است در این میان پرفیوم با بالاترین غلظت بیشترین میزان ماندگاری را دارد. اما این‌ها تنها عواملی نیستند که روی ماندگاری عطر موثرند. در این مطلب به بررسی موارد دیگری پرداخته ایم که هنگام خرید ادوکلن یا عطر باید از آنها مطلع باشیم. همچنین درباره ترفندهایی صحبت کرده ایم که با استفاده از آنها، در تمام طول روز بوی عطر روی بدن و لباس هایمان باقی بماند.

۱)  عطرهایتان را در حمام یا سایر فضاهای گرم و مرطوب دیگر نگهداری نکنید. گرما، نور و رطوبت باعث تجزیه شدن و از بین رفتن ماندگاری عطر می‌شود. به جای آن می توانید از یک ظرف مخصوص برای آنها در نظر بگیرید که از عطرهایتان در فضایی خنک و خشک دور از نور پنجره محافظت کند.

۲)  روی نبض هایتان را پیش از اسپری کردن عطر با وازلین چرب کنید تا عطرتان ماندگاری بیشتری داشته باشد. ماده چرب مانند پماد یا وازلین عطر را (نسبت به زمانی که آن را روی پوست خشک اسپری می‌کنید) تا زمان طولانیتری روی پوستتان نگه خواهد داشت.

۳)  پیش از اسپری کردن، یک لوسیون غیر معطر روی پوستتان بمالید. اگر پوست خشکی دارید می توانید به جای لوسیون از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

۴)  عطر را درست زمانی که تازه دوش گرفته اید، پیش از لباس پوشیدن روی بدن خود اسپری کنید. رطوبتی که روی پوستتان وجود دارد باعث باقی ماندن عطر روی پوست میشود. این کار از جهت دیگری نیز مفید است چرا که باعث می‌شود عطر با لباس ها یا زیورآلاتتان تماس پیدا نکند. چربی عطر روی برخی از پارچه ها باقی می‌ماند، همچنین  بعضی از انواع زیورآلات هم در مقابل الکل موجود در عطرها مقاوم نیستند و رنگ آنها تغییر می کند.

۵)  وقتی عطر را روی نبض دستتان اسپری می کنیم دست هایتان را با هم تماس ندهید، وقتی دست هایتان را روی هم می کشید باعث می‌شوید نتهای اولیه است زودتر از بین بروند و در نتیجه ماندگاری عطرتان کوتاه تر خواهد شد.

خرید اینترنتی عطر

۶)  نقاطی از بدن که نبض دارند و جاهای گرم را برای اسپری کردن عطر انتخاب کنید. برای اینکه ماندگاری عطرتان از حالت عادی بیشتر باشد، نقاط خاصی را برای اسپری کردن آن انتخاب کنید. نبض، روی گردن، داخل آرنج، روی شکم، روی زانو و مچ پا نقاطی هستند که برای اسپری کردن عطر مناسب اند باعث می‌شود تمام روز بوی عطر از بدنتان استشمام شود.

۷)  برای اینکه عطرتان  ملایم تر به مشام برسد، عطر را با فاصله در هوا اسپری کنید و در میان ذرات معلق در هوا راه بروید. این ذرات در اطراف بدن شما پراکنده شده و رد ملایمی از عطر را روی بدنتان به جا میگذارند.

۸)   اگر بخواهید موهای معطر و خوشبویی داشته باشید، عطر را به طور مستقیم روی موهایتان اسپری نکنید بلکه آن را روی برس اسپری کرده و با آن موهایتان را شانه کنید. دلیل مستقیم اسپری نکردن عطر این است که الکل موجود در عطر ممکن است باعث خشکی موهایتان شده و به آنها آسیب بزند.

البته می‌توانید برای اینکار از عطرهایی که به طور مخصوص برای موها به کار می روند استفاده کنید تا موهایتان در فواصل بین هر استحمام خوشبو باشد.

عطر اورجینال

۹) با دنیای عطرها و اصطلاحات مربوط به آن‌ها شوید تا وقتی که هنگام خرید عطر، فروشنده درباره خصوصیات عطرهای مختلف صحبت می کند یا در سایت های اینترنتی درباره عطرها می‌خوانید، بدانید این اصطلاحات دقیقا به چه چیزی اشاره دارند. این کار به شما برای یافتن عطری که مدنظر دارید کمک زیادی می‌کند.

۱۰)  اگر ته شیشه عطرتان قطراتی باقی مانده است می توانید آن را به یک لوسیون یا کرم غیر معطر اضافه کنید و به این ترتیب از تمام عطرتان استفاده کرده اید و حتی آخرین قطرات آن نیز به هدر نمی رود!

۱۱)  عطر سفارشی و اختصاصی خود را با لایه‌بندی کردن رایحه‌های مختلف ایجاد کنید. چندعطر را با روغن‌ها وعطرهای مختلف اسپری کنید و هم‌زمان آن‌ها را بو کنید تا ببینید آیا آن‌ها با هم متناسب هستند یا نه. زمانی که ترکیب  مناسبی را پیدا کردید، آن‌ها را روی پوست خود امتحان کنید. عطر قوی را ابتدا اسپری کرده و سپس با عطر سبک‌تر آن را تقویت کنید.

۱۲)  هنگام تست کردن عطر تنها نت های اولیه آن به مشام می رسد و نمی‌توان فهمید بعد از گذشت چند ساعت، عطری که استشمام می شود چگونه است. اما برای اینکه عطری که هنگام تست استشمام می شود به رایحه واقعی آن نزدیکتر باشد، آن را روی پوست خود اسپری کنید و صبر کنید خشک شود، سپس آن را بو کنید.

۱۳)  پیش از خواب یکی از عطرهای آرامش بخشتان را به بالش خود سپری کنید تا در طول شب خواب بهتری داشته باشید.

۱۴)به جای اینکه شیشه عطر را همراه خود بردارید تا در صورت نیاز در طول روز استفاده کنید، می‌توانید تعدادی گوش پاک کن را به عطر آغشته کنید و در یک سلفون در بسته همراه خود داشته باشید تا پوستتان را در صورت نیاز با آنها معطر کنید. این کار از طرفی خیلی آسان تر از همراه داشتن شیشه عطر در مکان های مختلف است و از سوی دیگر خطر ضربه خوردن، افتادن از کیفتان و شکستن شیشه عطر، آن را تهدید نمیکند.

عطر زنانه

۱۵)  کف کشوی لباسهایتان را با کاغذ های طرح دار و زیبا بپوشانید و عطرتان را به کاغذ ها اسپری کنید. با این کار لباس ها و حوله هایتان حتی اگر در کشو باشند هم عطر فوق العاده ای خواهند گرفت.

۱۶)یک صابون معطر را در لایه نازکی از دستمال کاغذی بپیچید و آن را در کمد یا کشوی لباس های خود قرار دهید. با این کار عطری ملایم به حوله و لباس‌هایتان خواهید بخشید.

در انتها مواردی را که باید هنگام خرید عطر در نظر بگیریم را مرور می‌کنیم:

بررسی های علمی نشان دادند که افراد به طور غریزی عطری را انتخاب می کنند با بوی طبیعی بدنشان بهترین ترکیب را دارد. نکته ای که باید آن را همواره به خاطر داشته باشید این است که بهترین کسی که می تواند تشخیص دهد چه عطری مناسب شماست خودتان هستید.
اجازه ندهید دیگران برای عطری که میخواهید بخرید تصمیم بگیرند( شاید به همین دلیل باشد که عطر هایی که از دیگران هدیه می گیریم ممکن است چندین سال بلااستفاده بمانند!) می‌توانید نظر آنها را بپرسید، اگر چندین نفر نظرشان بر این بود که عطر مورد نظرتان عطر مناسبی نیست، در این صورت انتخابتان را تغییر دهید.

از میان اندازه های مختلف شیشه های عطر کدام یک را انتخاب کنیم؟

بیشترین سایز هایی که در میان عطرها به چشم می‌خورد، شیشه های ۵۰ میلی لیتری، ۱۰۰ میلی لیتری و ۲۰۰ میلی لیتری هستند. توصیه ما این است که اگر عطری را برای اولین بار خریداری میکنید، حجم کمتر و شیشه کوچکتر را انتخاب کنید چرا که این انتخاب ریسک کمتری دارد. شما نمی دانید که این عطر را تا کی استفاده خواهید کرد، ممکن است در طول زمان سلیقه‌تان تغییر کند، پس حجم کمتر انتخاب منطقی‌تری است.

همچنین ببینید

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان امروزه یادگیری زبان های مختلف برای همه مردم دنیا تنها یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *