خانه / علم و دانش / چند دروغ تبلیغاتی از شرکت های معروف
دروغ تبلیغاتی

چند دروغ تبلیغاتی از شرکت های معروف

در موضوع تبلیغات، تفاوت زیادی بین اغراق در واقعیت و مطرح کردن دروغ تبلیغاتی وجود دارد. اگرچه مرز میان این دو بی‌اندازه باریک است اما پیامدها و عواقب آن‌ها با یکدیگر قابل مقایسه نیست.

بسیاری از شرکت‌های تولیدی تا به حال با ادعاهای غیرواقعی و توصیف محصولاتشان با عبارت‌های دروغین توانسته‌اند فروش خوبی را برای این محصولات رقم بزنند. عبارت‌هایی مانند «مورد تایید آزمایشات علمی» یا «با نتیجه تضمینی» از این دسته عبارات هستند که البته استفاده از آن‌ها لزوما به معنای دروغگویی در تبلیغات نیست اما نمی‌توان انکار کرد این‌ها عبارت‌هایی هستند که بارها مورد سوءاستفاده قرار گرفته‌اند.

کمپانی‌هایی که این مرز را نادیده می‌گیرند و از مرحله‌ی اغراق گذشته و به دروغ تبلیغاتی روی می‌‌‌آورند، معمولا برای این کار هزینه‌ی زیادی متحمل می‌شوند. چرا که علاوه بر ضرر مالی احتمالی، اعتبار آنان نیز تحت تاثیر این حرکت نزد اذهان عمومی کاهش می‌یابد.

در این مطلب تعدادی از چالش‌های تبلیغاتی برندها که در آن مقطع خاص، تا حدی به اعتبار آن‌ها لطمه زد را بررسی می‌کنیم.

چند دروغ تبلیغاتی

دروغ تبلیغاتی فولکس واگن در خصوص سازگاری محصولاتش با محیط زیست

در ۲۹ مارس ۲۰۱۶ طبق آنچه که در یک بیانیه تبلیغاتی منتشر شد، کمیسیون تجارت فدرال یک پرونده علیه فولکس واگن با این موضوع تشکیل داد که این شرکت در یک کمپین تبلیغاتی با ادعای سازگاری محصول خود با محیط زیست، مشتریان خود را فریب داده است.

 دروغ تبلیغاتی فولکس واگن

در سال ۲۰۱۵ فاش شد که فولکس واگن طی ۷ سال گذشته در آزمایش‌هایی که روی محصولاتش انجام می‌داده تقلب‌هایی صورت می‌داده است.

این کمیسیون اظهار کرد فولکس واگن بالغ بر ۵۵۰،۰۰۰ دستگاه اتومبیل را به واسطه‌ی عبارت غیرواقعی «سازگار با محیط زیست» به مشتریان فروخته است و درواقع آنان را فریب داده است.»

پیش از هر خسارت بالقوه‌ای، این کمپانی به دلیل تخطی از قوانین مجمع آمریکایی Clean Air Act به پرداخت ۶۱ میلیارد دلار محکوم شد.

ماست های اکتیویا که ادعا می‌شد دارای باکتری‌های مفید برای بدن هستند

این تبلیغات برای برند ماست پرطرفدار دنون با نام اکتیویا، در سال ۲۰۱۰ غرامت ۴۵ میلیون دلاری به همراه داشت. در فرایند تبلیغات و بازاریابی ماست اکتیویا بر این نکته تاکید می‌شد که از لحاظ علمی و پزشکی ثابت شده است این ماست‌ها سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند و گوارش را بهبود می‌بخشند. دروغ تبلیغاتی ماست اکتیویا

در کمپین تبلیغاتی اکتیویا که جمی لی کرتیس، بازیگر و نویسنده‌ی آمریکایی، در آن شرکت داشت، اینطور بیان شده بود که این ماست دارای باکتری‌های مفیدی برای بدن است و بر همین اساس ۳۰% گران‌تر از ماست‌های دیگر به فروش می‌رسید. اما قاضی پرونده در آن زمان اظهار کرد که این ادعاها هیچگاه اثبات نشده‌اند.

تشکیل پرونده علیه دنون در سال ۲۰۰۸ در پی شکایت یکی از مصرف‌کنندگان اتفاق افتاد و علاوه بر جریمه‌ی ۴۵ میلیون دلاری، دستور به حذف عبارت «ثابت شده از لحاظ علمی و پزشکی»را برای دنون به همراه داشت.

اگرچه دنون در نهایت این تخلف را نپذیرفت.

ادعای از بین بردن جرم دندان با آدامس‌های اکلیپس

شرکت آدامس اکلیپس در  تبلیغات خود ادعا کرده بود که این آدامس از مواد اولیه‌ی جدیدی تشکیل شده است و با داشتن عصاره‌ی پوست گیاه مگنولیا در از بین بردن جرم دندان‌ها موثر است. دروغ تبلیغاتی آدامس اکلیپس

پس از مدتی دادخواستی در این مورد مطرح شد که مشتریان طی آن ادعا کردند تبلیغات این آدامس گمراه کننده است. اگرچه شرکت سازنده تخلف را رد کرد اما ناچار به پرداخت ۶میلیون دلار غرامت برای این دروغ تبلیغاتی شد.

این نمونه ها در دنیای تبلیغات کم نیستند و نشان می دهد مخاطبان تبلیغات باید هوشمندانه رفتار کنند و به راحتی هر ادعایی را باور نکنند.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *