خانه / علم و دانش / تخفیف ویژه چطور افراد را پیش از خرید فریب می دهد؟
تخفیف فوق العاده

تخفیف ویژه چطور افراد را پیش از خرید فریب می دهد؟

دوستی تعریف می‌کرد که به تازگی در نزدیکی محل سکونتشان مغازه‌ای با شعار : تمام اجناس، ۵ هزارتومان شروع به کار کرده است. در نگاه اول این جمله تعجب برانگیز به نظر می رسد. رهگذران بعضا نسبت به دیدن مغازه و اجناس آن وسوسه می‌شوند، برخی دیگر نیز ممکن است فکر کنند این یک اغراق تبلیغاتی است و به آن اعتنایی نکنند. اما با وارد شدن به مغازه متوجه می ‌شویم از تخفیف ویژه فصلی و سالانه خبری نیست و محصولات بدون هیچ محدویتی همگی به قیمت پنج هزارتومان فروخته می‌شوند.

البته محصولات مغازه بیشتر شامل خرده‌ریزهایی است که قیمت ۵۰۰۰ تومان برای آن‌ها قیمت معقولی محسوب می‌شود. اما این بیشتر، ترفندی است که افراد را قانع می‌کند که حتما هرمحصولی از این فروشنده بخرند، سود کرده‌اند و باقی فروشندگان این محصولات را به قیمت‌های بالاتری می‌فروشند. البته موضوع این مطلب مغازه‌های ۵هزارتومانی  و ۱۰ هزارتومانی نیستند!  موضوع اثر روانی تخفیف و ترفندهایی است که فروشندگان به کار می‌بندند تا بتوانند فروش بیشتری داشته باشند.

در همین مورد، مغازه‌هایی که ادعا می‌کنند تمام اجناس خود را با تخفیف ویژه و  قیمتی بسیار پایین به فروش می‌رسانند، با القای این فکر که مشتری هرخریدی انجام دهد سود کرده است، مشتریان را به خرید بیشتر ترغیب می‌کنند در حالی که ممکن است مشتری به محصول پیشنهاد شده، نیازی نداشته باشد، اما چون این تفکر به او القاء شده که بیرون از اینجا، همین محصول با قیمت بالاتری به فروش می‌رسد، با وجود نیاز نداشتن به محصول، آن را خریداری می‌کند و این همان چیزی است که دلخواه فروشنده است.

جمعه سیاه

«تخفیف ویژه» هم نمونه اصل و تقلبی دارد؟!

یکی از سایت های انگلیسی زبان، در این باره که تمام تخفیف‌ها واقعی نیستند و مشتریان تا چه حد می‌توانند تحت تاثیر روانی تخفیف ویژه اما غیرواقعی قرار  بگیرند، صحبتی را مطرح کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم. در این مطلب به حراج‌ها و تخفیف‌های عمده‌ای که تحت عنوان جمعه‌ی سیاه یا فروش فوق‌العاده‌ی فصلی نگاه دوباره‌ای انداخته و آن را واقع‌بینانه‌تر بررسی می‌کند.

«هنگامی که خریداران همگی در در انتظار جمعه‌ی سیاه به سر می‌برند، اتفاقی که دراقع رخ می‌دهد رفتن به مراکز خرید و استفاده از تخفیف‌های فوق العاده نیست، بلکه مشتریان بیشتر شاهد اجرای یک نمایش از سوی خرده فروشان هستند. مغازه‌ها محصولاتشان را بیرون می‌آورند و با بیان اینکه اجناس با تخفیف ویژه در حال فروخته شدن است، مشتریان را به داخل مغازه‌ها می‌کشند. اما خرده‌فروش‌های باسابقه اذعان دارند تمام این پروسه به دقت طراحی و مهندسی شده است تا توهمی را به مشتری القاء کند.

تلقی عموم مردم از جمعه‌ی سیاه این است که فروشندگان از بین کالاهایشان، آن‌هایی که فروخته نشده را انتخاب می‌کنند و تصمیم ‌می‌گیرند با سود بسیار کم یا حتی بدون سود آن‌ها را به فروش برسانند. اما واقعیت این است که در بسیاری از موارد، خرده فروشان، با عمده فروشانی که محصولاتشان را تامین می کنند، طوری معامله می‌کنند که قیمت خرید محصول برایشان پایینتر تمام شده و با حاشیه سود مطلوب خود را حتی در فروش جمعه‌ی سیاه یا باقی حراج‌ها و فروش‌های با تخفیف و یژه داشته باشند.

شاید شما یک ژاکت پشمی را با ۴۰ درصد تخفیف ویژه به قیمت ۳۹ دلار در ویترین مغازه‌ای ببینید، اما به این معنی نیست که قیمت اولیه‌ی آن ۶۸ دلار بوده است. در مهندسی قیمت‌ها، تخفیف آنگونه که ادعا می‌شود نیست.

جمعه سیاه و تخفیف های ویژه

اما خریداران به نظر نمی‌رسد که دراین‌باره فکر کنند. چیزی که آن‌ها در این وضعیت اقتصادی به دنبال آن هستند، این احساس  است که در معامله‌ای با گرفتن تخفیفِ  بالا، سود کرده‌اند. و فروشندگانی از این دست، به خوبی این احساس را به مشتریان القاء می‌کنند. اما درعوض برندهایی که تن به این جریان نداده و ادعای ارائه تخفیف‌ های فوق‌العاده ندارند و محصولات را بدون ادعای غیرواقعی و با قیمت معمول همیشه و درصد معقولی از تخفیف به فروش می‌رسانند، در معرض تنبیه و طرد شدن قرار می‌گیرند.»

نکته‌ی دیگری که به طور کلی در مورد پدیده‌ی خرید (حتی خرید از فروشگاههای اینترنتی) وجود دارد، این است که افراد هنگام داشتن اضطراب و استرس، دلمشغولی‌های روزمره و… برای  فرار از این حس به خرید پناه می‌برند، و این یعنی احتمال بسیار زیادی وجود دارد که محصولاتی را خریداری کنند که درواقع به آن‌ها نیازی ندارند. اما اگر در خصوص صرفه‌جویی و بهینه‌ترین راه‌های خرج کردن پول مطالعه کنید، یکی از توصیه ها این است که ابتدا نیازهای خود را یادداشت و اولویت‌بندی کنید، سپس به خرید بروید. در این صورت احتمال اینکه تخفیف (واقعی  یا غیرواقعی) یک محصول، شما را مجاب به خرید کند بسیار کمتر است.

در مجموع می‌توان گفت تخفیف پدیده‌ی محبوبی بین مشتریان است و همیشه هم اینطور نیست که قیمت‌های غیرواقعی و تخفیف های جعلی به مشتریان نشان داده شود، اما افرادی که هنگام دیدن تخفیف محصولات، بدون فکر کردن تصمیم به خرید می‌گیرند، بهتر است بیشتر در این زمینه بدانند و پیش از خرید به اینکه واقعا به آن محصول نیاز دارند یا خیر، فکر کنند، چرا که با رعایت همین نکات ظریف، می‌توان به تدریج مبالغ قابل توجهی را از هزینه‌ها بی‌مورد روزمره کم کنیم و پس انداز کنیم یا برای خریدهای مهمتری استفاده کنیم.

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *