خانه / راهنمای خرید / روش های تشخیص دلار تقلبی از دلار اصل
تشخیص دلار تقلبی از اصل

روش های تشخیص دلار تقلبی از دلار اصل

تب تند و هیجانات داغ این روزهای جامعه ایران با بالا رفتن قیمت ارز و سکه ما را بر آن داشت تا در مجله کشینه روش های تشخیص دلار تقلبی و اصل را شرح دهیم تا در این آشفته بازار خرید و فروش ارز، بیشتر حواسمان به اصل بودن دلار خریداری شده باشد.

به نقل از کارشناس اقتصاد بین الملل پس از افزایش سرسام آور نرخ ارزهای خارجی در ایران، دلار و یوروی تقلبی در بازار سیاه به طور گسترده ای رواج یافته است.

این روزها با داغ شدن بازار ارز، اسکناس های تقلبی ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری افزایش چشمگیری داشته و متاسفانه عده‌ی کثیری از مردم به دلیل عدم آگاهی از این مساله اقدام به خرید ارز کردند. درخصوص تشخیص اصل بودن دلار بر اساس آنچه در فدرال رزرو(سایت بانک مرکزی امریکا) در رابطه با ویژگی‌های امنیتی دلار اعلام شده، باید گفت که این بانک در حال حاضر اسکناس های ۱، ۲، ۵،۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری چاپ میکند که دارای فاکتورهای امنیتی خاصی هستند.

در خصوص تشخیص دلار تقلبی و اصل، اولین نکته این است به صرافی های مجاز و همچنین شعب ارزی و یا ارزی-ریالی بانک ها برای خرید ارز مراجعه نمایید. حال ممکن است برخی افراد به  دلیل صف های طولانی بانک ها مایل به خرید ارز از بازار آزاد باشند.

تشخیص دلار اصل از تقلبی

از روش های کاربردی و سریع تشخیص اصل بودن دلار که به صورت معمول مورد استفاده قرار میگیرند میتوان به روش های ذیل اشاره کرد:

 • جنس اسکناس: یکی از راحت ترین راهها برای تشخیص، لمس اسکناس است. جنس کاغذ دلار نوعی کتان ویژه است که به صورت تجاری به فروش نمیرسد. چنانچه با دلار زیاد سرو کار داشته باشید با لمس آن متوجه جعلی بودن و یا کتانی بودن دلار اصل خواهید شد. همچنین سطح برجسته دلار به راحتی با لمس قابل تشخیص است.
 • وضوح: در دلار اصل اعداد و اشکال دارای نوک تیز هستند، حال آنکه در اسکناس های تقلبی به دلیل پایین بودن کیفیت پرینترها یا دیگر روش های معمولی، این تیزی‌ها به شکل گرد چاپ می‌شوند و اعداد و اشکال دارای وضوح و دقت کافی نیستند. همچنین دلار اصل سطح صاف و یکنواختی ندارد. چرا که فناوری چاپ آن کاملا محرمانه است و قطعا با چاپگرهای معمولی یا حتی فوق حرفه ای هم نمی توان آنرا چاپ کرد.
 • یکی دیگر از روش ها “مهر وزارت خزانه داری امریکا” است که به شکل سبز رنگ و در سمت راست اسکناس زده میشود. و در سمت چپ دلار نیز “مهر بانک مرکزی امریکا” به رنگ مشکی قرار دارد.
 • تصویر اشخاص مشهور امریکا که بر روی اسکناس های دلار نقش بسته است. و چنانچه با ذره بین به حاشیه دور پرتره نگاه کنید میتوانیدجمله THE UNITED STATES OF AMERICA را در آن مشاهده کنید.البته لازم به ذکر است با چشم غیرمسلح این جمله صرفا به صورت یک خط دیده میشود.
 • تکراری نبودن شماره سریال ها که ویژه کنترل اسکناس های تعداد بالاست.
 • یکی دیگر از فاکتور های امنیتی دلار ” نوار امنیتی سه بعدی ” است که به رنگ آبی یا بنفش در اسکناس های ۱۰۰ دلاری دیده میشود. زمانی که اسکناس را پشت و رو کنید به نوار آبی رنگ نگاه کنید. نوار های آبی رنگ با حرکت اسکناس به ۱۰۰$ تغییر می کند.
 • ضخامت دلار یکی دیگر از روش های تشخیص محسوب می‌شود. دلار اصل نازک‌تر و ظریف تر از دلار تقلبی است.
 • اسکناس های ۱۰ دلاری و بیشتر، دارای جوهر تغییر رنگ هستند.یعنی اگر اسکناس را کمی کج کنید عدد گوشه پایین سمت راست از مسی به سبز تغییر پیدا میکند. همچنین زمانی که اسکناس کج گرفته شود، طرح آن به راست و چپ، بالا و پایین حرکت می‌کند.
 • هنگامی که اسکناس را زیر نور قرار می‌دهید می‌بایست واتر مارک مشابه چهره اصلی روی اسکناس باشد. در خصوص اسکناس ۱۰۰ دلاری یکی از شناسه ها واتر مارک است. بدین صورت که با قرار دادن اسکناس در مقابل نور، در فضای خالی راست اسکناس، میتوانید تصویر مربوط به بنجامین فرانکلین را ببینید.
 • همچنین دقت کنید که بسته به مبلغ اسکناس، نخ امنیتی در جای متفاوتی قرار دارد. نخ امنیتی زیر نور فرابنفش رنگ متفاوت و درخشانی با سایر نقاط اسکناس دارد .مثلا نخ امنیتی ۵ دلاری ابی رنگ، ۱۰ دلاری به رنگ نارنجی ، ۲۰ دلاری سبز، ۵۰ دلاری زرد و ۱۰۰ دلاری صورتی است. پس اگر اسکناس زیر نور فرابنفش تغییر نکند و به رنگ سفید باقی بماند ، دلار تقلبی است.

در حال حاضر وضعیت دلار و به طور کلی وضعیت ارز در بازار داخلی به شدت متزلزل بوده و همین تزلزل زمینه به وجود آمدن بازار سیاه و انجام بسیاری از کلاهبرداری ها را به وجود آورده است.

همچنین ببینید

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان امروزه یادگیری زبان های مختلف برای همه مردم دنیا تنها یک …

یک دیدگاه

 1. مفید بود !
  با سپاس از سایت خوب تان !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *