خانه / علم و دانش / وگ؛ کتاب مقدس مد و فشن
جلد قدیمی مجله وگ

وگ؛ کتاب مقدس مد و فشن

Vogue یک مجله مد و سبک زندگی است که بسیاری از موضوعات مانند مد و زیبایی، فرهنگ و سبک زندگی است. انتشار وگ به عنوان یک روزنامه هفتگی در سال ۱۸۹۲ در ایالات متحده آغاز شد، تا اینکه چندین سال بعد انتشار آن به صورت ماهنامه ادامه یافت.

وگ ؛ انجیل مد و فشن

این مجله که به کتاب مقدس یا انجیل مد و فشن معروف است، با صفحات گلاسه و جذابش همیشه جریان ساز بوده است.  واضح است که تنها مجله‌ای که این خصوصیت را داراست، مجله vogue، معروف‌ترین مجله  مد دنیاست. قدرت سردبیر ارشد نسخه‌ی آمریکایی این مجله، آنا وینتور، به حدی است که می‌تواند طراحان را به اوج ببرد و یا باعث افت و سقوطشان شود. او از تاثیرگذارترین افراد در صنعت مد و فشن است.

در مورد این زن حقایق جالبی وجود دارد که در مطالب آینده به آن‌ها خواهیم پرداخت. در این مطلب قصد داریم از تاریخچه‌ی پر فراز و فرود مجله وگ حقایق جالب توجهی را بیان کنیم.

مجله وگ در سال ۱۸۹۲ راه اندازی شد و در ابتدای راه به عنوان مجله مد فعالیت نمی‌کرد. در آن زمان بعنوان مجله روشنفکران اجتماعی نیویورک شناخته می‌شد و مطالبش درخصوص موضوعاتی مانند نقد و بررسی کتاب بود. اولین تغییرات در آن در سال ۱۹۰۹ اتفاق افتاد، هنگامی که حق امتیاز آن توسط Montrose Nast موسس نشریه‌ی کاند نست خریداری شد.

اولین حضور مدل های مشهور روی جلد وگ

در ابتدا تصاویر جلد شامل نقاشی و تصویرسازی بود و اولین عکس‌ها در سال ۱۹۳۲ بر روی جلد وگ ظاهر شد. اولین مدل عکاسی مشهور وگ، زنی به نام توتو کوپمن بود که شخصیت جالبی نیز داشت. یک زن دورگه‌ی هندی-هلندی که همجنس‌گرا بود و به علت فعالیت جاسوسانه در جنگ جهانی دوم توسط نازی‌ها در سال ۱۹۴۴ دستگیر شد!

توتو کوپمن روی جلد مجله وگ

آنا وینتور اولین شخصی بود که به اهمیت حضور افراد شاخص و مشهور در مجله توجه کرد. اگرچه حضور سلبریتی‌ها روی جلد مجلات امروزه به یک مسئله‌ی بدیهی تبدیل شده است، آنا وینتور شخصی است که پیشگام این حوزه به شمار می‌رود. انتخاب او در ابتدا، حضور مدونا روی جلد وگ بود و در ماه می سال ۱۹۸۹ این اتفاق آغاز جریانی بود که تا به امروز ادامه داشته است.

تبلیغات بی حد و مرز

یک مستند با نام «مسئله‌ی سپتامبر» دربار‌ه‌ی طراحان مجله وگ که زمانی داشتند طولانی‌ترین نسخه‌ی مجله را –با ۸۴۰ صفحه- نهایی می‌کردند ساخته شده است.
با این حال طولانی‌ترین نسخه این مجله مربوط به سپتامبر ۲۰۱۲ بود که در حدود ۹۱۶ صفحه و وزنی حدود ۵/۴ پوند داشت.
با اینحال بسیاری از صفحات برای تبلیغات کنار گذاشته شده‌اند. در حالت عادی حدود ۵۰% از صفحات به تبلیغات اختصاص پیدا می‌کند اما در سپتامبر این عدد می‌تواند از ۸۰% نیز بیشتر شود!

جلد مجله وگ

همانطور که انتظار می‌رود، بخش عمده‌ی مخاطبان و خوانندگان وگ خانم‌ها هستند (بیش از ۹۰%) اما در میان خوانندگان نسخه‌ی اینترنتی آقایان کمی فعالتر هستند و حدود ۴۲% از خوانندگان را تشکیل می‌دهند. با اینحال تا به امروز تنها ۵ مرد روی جلد وگ ظاهر شده‌اند و همین حضور نیز در کنار زنان مشهور بوده است. جورج کلونی، کانیه وست، لبرون جیمز، رایان لاچ و ریچارد گر مردانی هستند که توانسته‌اند این روند همیشگی را برهم بزنند.

حقایق  جالب دیگری نیز در خصوص وگ وجود دارد که در مطالب آینده‌ی مجله کشینه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

درباره ی Admin

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *