خانه / تجارت الکترونیک / مشکلات کسب و کارهای اینترنتی و نماد اعتماد الکترونیکی
ای نماد و کسب و کارهای اینترنتی

مشکلات کسب و کارهای اینترنتی و نماد اعتماد الکترونیکی

در خصوص تمدید نکردن و حذف ای‌نماد از سایت‌های کسب و کارهای اینترنتی، در این مطلب مجله کشینه ، روند مطرح شدن این نماد الکترونیکی و مسیری که طی سال های اخیر طی کرد را بررسی کرده‌ایم.

آغاز صدور ای نماد برای کسب و کارهای اینترنتی

جرقه‌ی شکل گیری نماد اعتماد الکترونیکی در اوایل دهه ۹۰ که تعداد محدودی از فروشگاه‌های آنلاین فعالیت داشتند و هنوز خرید اینترنتی در بین مردم رواج چندانی نداشت، زده شد.
در ابتدا هدف از در نظر گرفتن این فیلتر برای کسب و کارهای اینترنتی، کمک به جلب اعتماد مردمی بود که تا به حال تجربه‌ی این نوع از خرید و فروش را نداشتند اما به تدریج مانند بسیاری از طرح‌هایی که در میانه‌ی مسیر از هدف اصلی خود منحرف می‌شوند، ای‌نماد نیز به همین سرنوشت ناخوشایند دچار شد.

اعتماد یا دردسر؟

مرجع صدور نماد اعتماد الکترونیکی یا ای‌نماد، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران) است که طبق مصوبه بانک مرکزی، کسب و کارهای اینترنتی که به درگاه پرداخت نیاز دارند، باید از این مرکز، درخواست صدور ای‌نماد را بدهند. یکی از مشکلاتی که در این خصوص مطرح می‌شود این است که نماد اعتماد اساسا باید یک فاکتور اختیاری باشد و به عنوان مزیت برای کسب و کارهای اینترنتی در نظر گرفته شود اما اجباری بودن آن اولین مشکل این طرح محسوب می‌شود.

یکی دیگر از بی‌تدبیری‌هایی که در خصوص صدور این نماد وجود دارد، دریافت تنها دو ستاره از سوی کسب وکارهاست. این مسئله می‌تواند برای بسیاری از مخاطبان ایجاد سوال و سوءتفاهم کند. در حالی که حتی دیجیکالا نیز با وجود سابقه و مقبولیت فراوان، تنها دو ستاره از پنج ستاره را دریافت کرده است و این بدان معناست که برنامه‌ی مشخصی برای اعطای نشان های بیشتر به کسب و کارها وجود نداشته است.

این مسائل در کنار بسیاری از مسائل دیگر باعث شده تا وجود ای‌نماد بیش از جلب اعتماد، برای صاحبان کسب وکارهای اینترنتی ایجاد دردسر کرده است و بسیاری از آن‌ها حاضرند ریسک فیلتر شدن را بپذیرند و برای تمدید آن اقدام نکنند.

راه چاره: یافتن یک جایگزین!

در مجموع با توجه به مشکلات موجود در سیستم صدور نماد اعتماد الکترونیکی، این ابزار که می‌تواند در مسیر صحیح برای جلب اعتماد مخاطبین به کار گرفته شود، کارکردی معکوس پیدا کرده و به عنوان یک مشکل اساسی که گاهی استارتاپ‌ها را به دور زدن قانون مجبور می‌کند، تبدیل شده است.
در همین مسیر، بسیاری از آن‌ها به دنبال جایگزینی برای دریافت درگاه پرداخت هستند و احتمال تحریم ای‌نماد از سوی فروشگاه‌ها و کسب و کارهای اینترنتی وجود دارد.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

تپسی سامانه آنلاین درخواست خودرو

تپسی سامانه آنلاین درخواست خودرو برای انجام سفرهای درون شهری، همه ما سالها از اتوبوس …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *