خانه / علم و دانش / مدل لباس پوشیدن چطور بر افزایش اعتماد به نفس افراد تاثیر می‌گذارد؟ (بخش دوم)
لباس رسمی محل کار

مدل لباس پوشیدن چطور بر افزایش اعتماد به نفس افراد تاثیر می‌گذارد؟ (بخش دوم)

اگر روزهای کودکی را به یاد بیاورید، احتمالاً شما هم لحظه‌هایی داشته‌اید که کفش پاشنه بلند و زیبای مادرتان و یا یکی از کت های پدرتان را پوشیده باشید. در آن لحظه‌ها چه احساسی از پوشیدن چنین لباس هایی داشتید؟ احتمالاً سعی می‌کردید با کفش‌های پاشنه‌بلند مثل یک پرنسس راه بروید یا با کتی که لااقل دو برابر جثه‌تان در آنجا می‌شد، احساس می‌کردید مثل پدرتان مردی جاافتاده هستید و باید سنگین تر قدم بردارید!

دلیل تمام این تغییرات درونی، مفهومی است که نظریه آن توسط دو روانشناس به نام‌های هاژو آدامز و آدام گالینسکی مطرح شده است. این نظریه بر این عقیده استوار است که لباس‌هایی که شما می‌پوشید ممکن است تأثیر زیادی بر طرز فکر و رفتار شما داشته باشد. به‌عنوان مثال، در سال ۲۰۱۲  آدام و گالینسکی در پژوهشی کشف کردند که پوشیدن یک لباس سفید به‌عنوان یونیفرم پزشک، در مقایسه با پوشیدن همان لباس به‌عنوان یک نقاش، میزان تمرکز حواس افراد را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد!

که ما پزشکان را به‌عنوان افرادی با تمرکز بالا و دقیق می‌شناسیم به همین دلیل هم وقتی مانند یک پزشک لباس بپوشیم ناخودآگاه تمایل داریم به همان ویژگی‌های رفتاری را داشته باشیم.

پوشش و افزایش اعتماد به نفس

 اما این موضوع برای عموم افراد چه معنایی دارد؟

اکثر ما لباس‌هایی معمولی و نرمال، و گاهی رسمی و حرفه‌ای می‌پوشیم. اما مطالعات انجام‌شده چندان به تأثیر این لباس‌های معمولی بر روی تصویر افراد از خودشان نپرداخته‌اند. به همین دلیل یک محقق تصمیم گرفت ارتباط این نظریه را با اعتمادبه‌نفس و مفهومی به نام خودکارآمدی بررسی کند.

همان‌طور که ما وقتی شخصی را در لباس یک پزشک می‌بینیم انتظار نگاهی دقیق و توانایی در تمرکز حواس از آن شخص داریم، افرادی که در محل کار لباس‌های رسمی یا معمولی می‌پوشند نیز شخصیت‌ها و ویژگی‌های رفتاری خاصی از خود نشان می‌دهند. این تحقیقات نشان داد معلمان و فیزیکدان‌هایی که به‌جای لباس‌های معمولی با پوشش رسمی در محل کار حاضر می‌شوند، در سطح بالاتری از هوش، توانایی آموزشی و اعتبار دیده می‌شوند. در مقابل آن‌هایی که نوع پوشش عادی را برای محل کار انتخاب می‌کنند صمیمی‌تر، دوستانه‌تر، حمایت‌کننده‌تر و قابل‌دسترس‌تر از دسته اول به نظر می‌آیند.

بر اساس مطالعات این‌طور فرض شد افراد بالباس‌های رسمی به نسبت افرادی که پوشش عادی را انتخاب می‌کنند، میزان بالاتری از اعتمادبه‌نفس و خودکارآمدی را از خود نشان می‌دهند و تمایل بیشتری به ارتقا در جایگاه شغلی خود دارند.

در این مطالعه ۱۲۰ دانش آموز از یک دبیرستان در حاشیه نیویورک به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند و هرکدام در یکی از این سه جایگاه مشغول به کار شدند: یک گروه کنترل(که در آن افراد همان لباس‌های معمولی خودشان را به تن داشتند)، گروه دیگری که پوشش معمولی محل کار را داشتند و یک گروه حرفه‌ای که باید در محل کار لباس‌های رسمی و حرفه ای می‌پوشیدند.

این دانش‌آموزان یک‌بار با پوشش‌هایی که برایشان در نظر گرفته شده بود ۲ آزمون اعتمادبه‌نفس و خودکارآمدی عمومی و یک سوال که خودشان طراحی کرده بودند را پاسخ دادند.

بسیار جالب بود اگر میزان اعتمادبه‌نفس و  قدرتی که در جواب این تست‌ها دیده می‌شد، قرار بود بعدها در آینده و در رفتار این دانش آموزان نیز نمود عملی پیدا می‌کرد. بنابراین از آنان پرسیده شد که چقدر تمایل دارند به جایگاهی برسند که مسئولیت بیشتری را برایشان به همراه دارد و با چالش‌های بیشتری مواجه خواهند شد، در ازای آن درآمد بیشتری نیز خواهند داشت.

در مجموع، مطالعات نشان داد که دانش‌آموزان با پوشش حرفه‌ای‌تر نسبت به دسته‌ای که پوشش معمولی داشتند و آن‌هایی که با لباس‌های خودشان در محل حاضر می‌شدند، خود را در جایگاه بالاتری می‌دیدند. یک تغییر در پوشش به همین سادگی احساس اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس بیشتری القا کرده بود تا آن‌ها به جایگاه‌های بالاتر تمایل بیشتری داشته باشند.

لباس شیک

به‌این‌ترتیب با یک تغییر ساده در کمد لباسهایتان می‌توانید تاثیر قابل‌توجهی بر تصویری که از خودتان در ذهن دارید داشته باشید. اعتمادبه‌نفس و خودکفایی در ارزشی که برای خودتان قائل هستید نقش بسزایی دارند. درواقع مأموریت‌ها آن‌ها این است که باورهای شما را به توانایی برای موفقیت و دستیابی به اهدافتان تبدیل کنند. علاوه بر این اگر ادراک بهتری نسبت به خودتان داشته باشید، در مقابل تجربه‌های تازه مشتاق‌تر هستید و با دیگران تعامل مثبت‌تری برقرار می‌کنید بنابراین احتمال اینکه در انجام کارهای مختلف و در روابط شخصی و کاری به نتایج بهتری برسید بالاتر می‌رود.

تغییر در کمد لباس ها یا تغییر در آینده و سرنوشت؟!

به طور کلی چندین تحقیق در خصوص اینکه نوع لباس پوشیدن افراد چقدر در عملکرد  خودشان تاثیر دارد  اینکه چقدر می‌توانند بر دیگران تاثیر گذار باشند، انجام شده است.

برداشت‌ها و انتظارات افراد نیز نسبت به پوشش شما تغییر می‌کند. به این معنی که می‌توانید به‌راحتی با یک تغییر کوچک در کمد لباس‌هایتان در جایگاه بهتری مشغول به کار شوید، قراردادی که در پی آن هستید را منعقد کنید یا حتی پارتنر مناسب خود را بیابید. قدرتی که در ظاهر آراسته داشتن نهفته است بیشتر از چیزی است که فکرش را می‌کنید.

برخی افراد ممکن است این ظاهرگرایی را انکار یا تقبیح کنند.اما مطالعات نشان داده‌اند فرایندی که باعث می‌شود احساس ما نسبت به افراد، بر اساس ظاهر آن‌ها و نوع لباس پوشیدنشان شکل بگیرد، تا حدی ناخودآگاه است و از ویژگی‌های ذاتی انسان به حساب می‌آید.

لباس مناسب

نمادها و نشانه‌هایی که در مدل لباس پوشیدن شما نهفته است بیشتر از خود لباس برای رفتار و اعتمادبه‌نفستان تاثیر گذار است.  دقیقا به همین دلیل است که وقتی افراد لباسی شبیه لباس پزشکان می‌پوشند، دقیق‌تر و جزئی‌نگرانه‌تر رفتار می‌کنند.

البته این را به یاد داشته باشید که برای داشتن عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس کافی نیازی به پوشیدن برندهای گران‌قیمت نیست. همین که بتوانید سبک شخصی خودتان را در لباس‌هایتان رعایت کنید احساس بهتری به شما خواهد داد اما درهرصورت نکاتی هست که  بهتر است در فضاهای مختلف و استایل‌های متنوعی که انتخاب می‌کنید رعایت شود:

لباسی را بپوشید که به سایز خودتان باشد

هنگام خرید لباس برای پوشیدن و پرو کردن سایزهای مختلف زمان و حوصله به خرج دهید. اگر خرید آنلاین پوشاک انجام می‌دهید بهتر است دقت زیادی روی سایز آن داشته باشید و اگر اشتباهی در انتخاب سایز داشتید حتماً آن را با سایز مناسبتان تعویض کنید. امروزه اکثر فروشگاه‌های اینترنتی پوشاک امکان تعویض محصولات را برای فرصت مشخصی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. لباس‌هایی که به‌طور دقیق با سایز اندامتان  متناسب هستند،اندامتان را بهتر و زیباتر نشان می‌دهند.

لباس مناسب فصل بپوشید

با این کار هم در فصول مختلف و هوای گرم و سرد راحت خواهید بود و هم نشان می‌دهد شما از دقت لازم برای انتخاب لباس متناسب با آب‌وهوا برخوردارید.

متناسب با موقعیت لباس بپوشید

تمایل به خاص و متفاوت بودن در هر یک از ما تا حدی وجود دارد اما نباید این تمایل باعث شود دیگران در مورد شخصیت ما برداشت اشتباهی داشته باشند. به‌عنوان مثال اگر برای یک جلسه کاری دعوت ‌شده‌اید حتما لباسی را انتخاب کنید که از شما شخصیتی هوشمند و پرقدرت‌تر به نمایش می‌گذارد. یا اگر می‌خواهید شخصیتی خلاق و نوآور با ذهن باز به نظر بیایید، می‌توانید فاکتور متفاوت و خاص بودن را بیشتر در مدل لباس پوشیدن خود لحاظ کنید.

مصاحبه شغلی

درمجموع هم مطالعات علمی و هم تجربیات نشان می‌دهند ارتباط مستقیمی بین محتویات کمد لباس‌های افراد و تصویری که آن‌ها از خودشان دارند وجود دارد. پس بهتر است در اولین فرصت یک بازبینی اساسی در لباس‌هایتان داشته باشید.

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *