خانه / تجارت الکترونیک / وقتی از دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنیم، از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ (بخش دوم)
ابزارهای بازاریابی دیجیتال

وقتی از دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنیم، از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ (بخش دوم)

در ادامه آشنایی با دیجیتال مارکتینگ، در این مطلب به طور کاربردی تر، با سایر مزایا و بخشی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال آشنا می شویم.

در دیجیتال مارکتینگ بازگشت سرمایه به نحو مطلوبی اتفاق می‌افتد

دیجیتال مارکتینگ با ایجاد درآمد بهتر و برندینگ مطلوب و گسترده‌تر، نسبت به روشهای بازاریابی سنتی، بازگشت سرمایه بهتری را به همراه دارد. در بازاریابی سنتی هزینه ها نسبت به توانایی مالی کسب و کارهای متوسط و کوچک بالاست، علاوه بر این نتایج بازخوردها نیز کم و بیش غیرشفاف و غیر قابل اندازه گیری است.

بازاریابی دیجیتال

در مقابل، عملکرد بازاریابی دیجیتال  به نحوی است که بلافاصله پس از اینکه مخاطب هدف در سایت ما ثبت نام میکند یا خریدی انجام میدهد، با ابزارهای مختلف پایش شده و نتایج تا حد بسیار مطلوبی قابل اندازه گیری و آنالیز هستند. نکته کلیدی در موفقیت دیجیتال مارکتینگ این است که بتوانیم روند و نرخ ثابتی از مخاطبانی که در نهایت به فروش یا یک سر نخ تبدیل شوند ایجاد کنیم. هرچه کسب و کار شما بتواند این نرخ را به میزان بالاتری داشته باشد بازگشت سرمایه بالاتری در اختیار خواهید داشت.

 دیجیتال مارکتینگ اعتماد افراد را جلب میکند

محور فعالیت دیجیتال مارکتینگ امروز بیشتر بر مبنای جریان هایی است که در شبکه های اجتماعی، در نتیجه تماس مستقیم افراد با برندها و کسب و کارها اتفاق می‌افتد. در پژوهشی جهانی در رابطه با مصرف کنندگان حدود ۲۵۰۰۰ مصرف کننده از حداقل ۵۰ کشور مورد مطالعه قرار گرفتند، ۹۰ درصد از افراد پرسش شونده بیان کرده بودند که به محصول یا خدماتی که از طرف کسی که می شناسند به آن ها معرفی شود اعتماد می‌کنند.

بازاریابی دیجیتال از بازخورد ها و نظراتی که از مصرف کنندگان واقعی یعنی کسانی که قبلا محصول را خریده اند یا از خدمات استفاده کرده اند در شبکه های اجتماعی بهره می‌گیرد. وجود این بازخوردها باعث اعتماد دیگر افراد و منتهی شدن  این فرآیند به خرید می شود.

بازاریابی دیجیتال افراد را به انجام اقدام مطلوب برای کسب و کار شما ترغیب میکندابزار دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ از استراتژی های تاثیرگذاری برای ترغیب افراد به انجام  فعالیتی که مطلوب شماست استفاده می کند. به هر حال تبدیل مخاطب به یک مشتری، در نهایت به اختیار بازدید کننده وب سایت یا پیج اینستاگرام یا هر کانال اینترنتی دیگر است و شما نمی توانید افراد را به انجام کاری وادار کنید اما دیجیتال مارکتر ها از ابزارهای هوشمندانه و خلاقانه استفاده می‌کنند تا افراد را به انجام عملی مطلوب و یا اصطلاحاً Call-To-Action دعوت کنند. این عمل می تواند ثبت نام در سایت، دانلود یک فایل، انجام یک تماس و..باشد.

دعوت به عمل یا Call-To-Action مشخص می کند که حرکت بعدی بازدیدکنندگان وب سایت شما چه باید باشد. سوالات خلاقانه، کلید ها و متن هایی که مطابق با تکنیک های کپی رایتینگ نوشته شده باشد، استفاده از طرح های گرافیکی و رنگ های ترغیب کننده و جذاب ابزار هایی است که می توانید از آنها برای دعوت مخاطبان به انجام حرکت مطلوب استفاده کنید.

بازاریابی دیجیتال کسب و کار شما را برای راه اندازی اینترنت اشیا آماده می‌کند

عبارت اینترنت اشیا به یک اکوسیستم جهانی از وسایل الکترونیکی، گوشی های هوشمند، تبلت ها، انواع گجت ها و وسایل خانگی که به یکدیگر مرتبط شده‌اند، اطلاق می شود. این ابزارها می‌توانند با یکدیگر به طور تعاملی فعالیت کنند و ارتباط آنها به طور کامل از طریق اینترنت امکانپذیر است. شاید در یک نظر شبیه یک فانتزی به نظر برسد اما این پروژه در چشم انداز سال ۲۰۲۰ پیش بینی شده است. بازاریابی دیجیتال، کسب و کار شما را برای چنین پیشرفت‌هایی در دنیای اینترنت آماده می کند. یعنی یک اکوسیستم که اجزای آن، تمام ابعاد زندگی افراد را تحت الشعاع قرار می دهند و میتوانند به عنوان ابزاری قوی در خدمت بازاریابی دیجیتال  باشند.

وقتی پیشرفت یا تغییری در دنیای تکنولوژی اتفاق می افتد،  بسیاری از کسب و کارها به دلیل نداشتن دید بلندمدت، از این روند جا می‌مانند و نمی‌توانند با سرعت مطلوب، خود را با آن هماهنگ کنند. در نتیجه به تدریج از چرخه رقابت با دیگران حذف می شوند. اما وقتی شما این تغییرات را از پیش در چشم انداز کسب و کار خود لحاظ کرده باشید، دیگر این نگرانی را نخواهید داشت.

مخاطبان هدف شما در بازاریابی دیجیتال به سویتان جذب می شوند

برای کسب و کارهایی که بر بستر اینترنت نیستند بسیار طبیعی است که مشتریان آنها به فروشگاه بیایند محصولات را ببینند و آنها را بررسی کنند و بدون انجام هیچ خریدی فروشگاه را ترک کنند. این اتفاق بارها و بارها در طول یک روز می افتد اما افراد کمی هستند که دقیقاً مخاطب هدف آنها هستند و پس از بازدید از فروشگاه خرید انجام میدهند و حتی برای خرید های بعدی نیز به آنجا مراجعه می کنند. اگر شما از همین افراد محدود نتوانید کسب درآمد داشته باشیدT کسب و کار شما به زودی از میان خواهد رفت.

حتی در کسب و کار آنلاین نیز همین طور است. اگر شما در روز هزاران هزار بازدیدکننده داشته باشید، اما هیچ یک از آنها تبدیل به مشتری بالقوه و بالفعل شما نشوند نمی توانید کسب و کارتان را ادامه دهید. اما بازاریابی دیجیتال به شما  این توانایی را می دهد که از استراتژی ها و تکنیک های ثابت شده و مورد تایید استفاده کنید تا دقیقاً مخاطب هدفی که بازدید آن به خرید منجر می‌شود را جذب کنید. این به این معنی نیست که شما لزوما بازدید بیشتری در روز دریافت کنید اما افرادی که جذب کسب و کار شما می شوند به نسبت کل بازدیدکنندگان افزایش چشمگیری خواهد یافت.

اما دیجیتال مارکتینگ چه ابزار هایی دارد و از چه راه هایی انجام می شود؟

در ادامه با تعدادی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال به طور مختصر آشنا خواهید شد.

تبلیغات کلیکی (PPC)تبلیغات کلیکی

برای داشتن یک کمپین موثر تبلیغات کلیکی، لازم است برای کلماتی که مد نظر دارید یعنی کلمات کلیدی که مخاطبان از طریق آنها شما را جستجو میکنند، به طور مزایده ای قیمتی در نظر بگیرید. تبلیغات شما بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک در موتور جستجو برای افرادی که کلمات را جستجو کردند نمایش داده خواهد شد. اگر میخواهید در جایگاه اول گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر قرار بگیرید باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنید. موتورهای جستجو نیز بر اساس تعداد کلیک هایی که روی لینک وب سایت شما می شود هزینه دریافت خواهد کرد.

بازاریابی موتور جستجو (SEM)

این عبارت بیشتر به عنوان عبارتی  هم معنی با تبلیغات کلیکی به کار میرود اما معنای آن کلی تر است و به طور کلی برای اشاره به کمپین های تبلیغاتی غیررایگان می توان از آن استفاده کرد. بسیاری از مارکتر ها از این واژه برای توصیف تمام  فعالیت هایی که باعث می‌شود شما به طور ارگانیک یا با پرداخت هزینه دیده شوید استفاده می کنند. این واژه درباره تبلیغات گوگل و باقی پلتفرم ها و موتورهای جستجو که در ازای پرداخت پول تبلیغات شما را نمایش میدهند نیز به کار می رود.

بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO)

برخلاف تبلیغات کلیکی که بالاتر به آن اشاره شد، بهینه سازی برای موتورهای جستجو بازدیدهایی را برای شما به طور ارگانیک به ارمغان می آورد که برای آنها لازم نیست هزینه پرداخت کنید. به طور شفافتر هنگامی که افراد واژه ای را در موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو جستجو می کنند، تعدادی از وب سایت ها برای آنها به نمایش در می آید.این نتایج به ترتیب در صفحات جایگاه مشخصی دارند داشتن جایگاه مناسب و به نمایش در آمدن در صفحه اول از نتایج جستجو برای یک کلمه خاص از نتایج و بهینه سازی برای موتورهای جستجو به طور مستقیم به اقداماتی بستگی دارد که شما از طریق ابزار بهینه سازی برای موتورهای جستجو آن را انجام می دهید.

برای داشتن نتایج مطلوب در این نوع از بازاریابی دیجیتال زیادی بر روی محتوای تولید شده در وب سایت در قالب متن ها، ویدیو ها، تصاویر و… داشته باشید و آنها را بسیار مرتبط با کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان تدوین کنید. الگوریتم های مشخصی در موتورهای جستجو برای محتوای تولید شده توسط شما جود دارد که اگر این محتوا مطلوب تشخیص داده شود برای مخاطبان در جایگاه بهتری نمایش داده خواهد شد.

سئو

تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی به بنرها، نوار های حاشیه ای و سایر تبلیغات تصویری گفته می شود که در صفحات وب سایت ها برای بازدید کنندگان به نمایش در می آید. تبلیغات نمایشی معمولا توسط شرکت های تبلیغاتی مختلف به کسب و کارها فروخته میشود.

بازاریابی رابطه ای یا همکاری در فروش

وقتی در فرایند بازاریابی،  یک شرکت دیگر مخاطبانش را به خرید محصولات یا استفاده از خدمات شما ترغیب می کند، این فرآیند به عنوان بازاریابی رابطه ای یا افیلیت مارکتینگ شناخته می شود. برای مثال برخی از وب سایت ها با انتشار نقد و بررسی درباره یک محصول یا مقایسه آن با محصولات هم رده، خوانندگان را ترغیب می‌کنند که محصول مورد نظر را خریداری کنند. در ازای هر خریدی که انجام شود بخشی از سود را به عنوان پورسانت یا کارمزد دریافت خواهند کرد.

افیلیت مارکتر ها معمولاً یکسری بازدیدکنندگان مشخص و وفادار دارند که به طور منظم به وب سایت یا سایر کانال های ارتباطی سر می زنند و همین موضوع باعث می شود بستری مناسب برای تبلیغات دیگر کسب و کارها از این طریق فراهم شود. بسیاری از فروشگاه های آنلاین در زمینه افیلیت مارکتینگ سرمایه گذاری قابل توجهی انجام میدهند و بخش زیادی از مخاطبان خود را نیز از این طریق دریافت می کنند.

افیلیت مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ برای هدف قرار دادن مشتریان فعلی، مشتریان بالقوه و مشتریان گذشته یک کسب و کار استفاده می شود. در بازاریابی ایمیلی خبرنامه ها، آفرهای فروش، رویدادها و اتفاقات جدیدی که می تواند برای مشتریان مختلف جذاب باشد برایشان ارسال می شود. در ایمیل مارکتینگ به عنوان مثال برای دعوت افرادی که سبد خرید رها شده دارند یا افرادی که یکبار در سیستم ثبت نام کرده و دیگر به وب سایت سر نزده اند، هدف قرار داده می شوند.

برای آشنایی با سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ و کاربرد آنها برای کسب و کارتان، مطالب آینده مجله کشینه را دنبال کنید.

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *