خانه / تجارت الکترونیک / وقتی از دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنیم، از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ (بخش اول)
بازاریابی دیجیتال

وقتی از دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنیم، از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ (بخش اول)

کشینه تا به امروز پس از چندین ماه فعالیت تلاش کرده است تا متد جدیدی که برای اولین بار در ایران راه اندازی کرده است را به خوبی به مخاطبان معرفی کند. متد خرید با سیستم افیلیت مارکتینگ برمبنای کش بک در دنیا به خوبی شناخته شده است اما در ایران هم برای کاربران و هم برای صاحبان کسب و کارهای اینترنتی تا حدی ناشناخته مانده است. اگر مطالبی که در مجله کشینه منتشر شده است را مطالعه کرده باشید قطعاً با این واژه ها آشنایی دارید اما در این مطلب می‌خواهیم به طور کلی‌تر و جامع‌تر به این موضوع بپردازیم.

دیجیتال مارکتینگ چه چیزی «نیست»؟

یکی از نکته هایی که در این چند ماه از کار با آن برخورد داشتیم ناآشنا بودن برخی از صاحبان کسب و کارهای اینترنتی با اصطلاحات و موارد مرتبط با کسب و کارشان بود. علیرغم اینکه دانش بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ از اولیه‌ترین و ضروری‌ترین مواردی است که برای اداره یک کسب و کار اینترنتی لازم است، هنوز هم کسانی هستند که وقتی با آنها در مورد دیجیتال مارکتینگ صحبت می‌کنید ممکن است از شما بپرسند «دیجیتال مارکتینگ همان اینستاگرام است؟!»

این قبیل سوال‌ها نشان می دهند اگرچه مدت‌هاست در محافل زیادی اسم دیجیتال مارکتینگ به گوش می‌خورد، اما در این باره هنوز چیزهای زیادی هست که باید بدانیم. ممکن است فکر کنید آگاهی داشتن در مورد دیجیتال مارکتینگ تنها برای کسب و کارهایی لازم است که  به طور مستقیم به حوزه فناوری و اینترنت مرتبط هستند، اما در واقعیت چنین نیست.

دیجیتال مارکتینگ

ما به عنوان کاربران اینترنت که طی روز دقایق زیادی را در شبکه های اجتماعی مختلف و سایتها سپری می‌کنیم، از همین طریق نیز با بسیاری از کسب و کارها آشنا می شویم. کسب و کارهایی که تا پیش از این به صورت سنتی فرایند بازاریابی را انجام می دادند، امروزه بازاری گسترده در میان کاربران شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف دارند. اینکه چقدر بتوانند از این بازار سهم بیشتری داشته باشند از فرصت‌های مختلف بازاریابی بهترین استفاده را بکنند، به میزان آگاهی آنها از دانش دیجیتال مارکتینگ ارتباط مستقیم دارد.

سوء تفاهمی که در این میان برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید این است که صرفاً حضور در فضای مجازی در قالب داشتن وب سایت، کانال تلگرام، صفحه اینستاگرام، و سایر راه های ارتباطی در فضای وب را دیجیتال مارکتینگ به حساب می‌آورند. اگرچه فعالیت در اینترنت برای کسب و کارهایی که می‌خواهند بازاریابی دیجیتال انجام دهند الزامی است اما این فعالیت‌ها باید بر اساس دانش و آگاهی نسبت به علم مارکتینگ، شناخت رفتار کاربران در فضای مجازی، تسلط داشتن به ابزارهای آنالیز و بسیاری از موارد دیگر باشد. این نکته نشان می‌دهد، شخصی که یک صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام را مدیریت می‌کند و در آن محتوا قرار می‌دهد، لزوما از دانش دیجیتال مارکتینگ برخوردار نیست.

internet-marketing-course

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

تعاریفی که در ادامه می‌خوانید، به طور عمده مطابق با تعاریف وبسایت Hubspot.com، یکی از مطرح‌ترین وب‌سایت ها در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. بنابر تعریف این وب سایت، دیجیتال مارکتینگ شامل تمام فعالیت ها و تلاش هایی است که با اهداف بازاریابی از طریق لوازم الکترونیکی و دیجیتال و در فضای اینترنت انجام می‌شود. کسب و کارها از کانال های مختلفی مثل موتورهای جستجو، شبکه های اجتماعی، ایمیل و وبسایت هایشان بهره می‌گیرند تا با مشتریان فعلی و مشتریان آینده در ارتباط باشند.

استفاده مدام افراد از اینترنت به تدریج باعث تغییر رفتار و عادت های آنها در زمینه خرید و استفاده از خدمات مختلف شده است. بنابراین کسب و کارها نیز باید با این تغییرات همراه شوند تا در حضور رقبای فعال و به روز، بتوانند سهم بازار خود را حفظ کنند. یک شیرینی فروشی قدیمی را در نظر بگیرید که طی سالها فعالیت، شهرت خوبی در زمینه کاری خود پیدا کرده است و از مشتریان وفادار زیادی برخوردار است. همین شیرینی فروشی در عین حال، رقبای نوپایی دارد که با زرق و برق بسیار و هزینه های هنگفت برای تبلیغات، هر یک تلاش می‌کنند بخش بیشتری از بازار را در اختیار داشته باشند. در این صورت اگر این کسب و کار به همان روش های سنتی و پیشین خود مانند تبلیغاتچاپی ادامه دهد، یا به مشتریان فعلی خود بسنده کرده و تلاشی برای جذب مشتریان جدید نداشته باشد، قطعاً در طول زمان با توجه به حضور رقبایی که حضور فعالی در فضای وب سایت ها و شبکه های اجتماعی دارند، از طریق وبسایت یا سایر اپلیکیشن های واسطه که به صورت آنلاین سفارش می‌گیرند، با پلتفرم های افیلیت مارکتینگ مانند کشینه (که در حال حاضر اولین و تنها پلتفرم افیلیت مارکتینگ و کش بک در ایران است) همکاری می‌کنند و… بخش قابل توجهی از مشتریان خود را از دست خواهد داد. بنابراین دیجیتال مارکتینگ تنها مختص کسب و کارهایی که به به حوزه فناوری و اینترنت مربوط می‌شوند نیست.

مارکتینگ در واقع مفهوم در ارتباط بودن با مخاطبان در زمان و مکان درست است. این مفهوم، امروز به این معناست که شما باید با مخاطبانتان در مکانی ملاقات کنید که بیشترین زمان را در آن می گذرانند یعنی اینترنت.

این ارتباط یعنی دیجیتال مارکتینگ به واسطه تاکتیک ها و ابزارهای بیشماری تعریف می‌شود که ما را به مخاطب های اصطلاحا آنلاین متصل می‌کند.

بهترین دیجیتال مارکترها تصویر روشنی از چگونگی دستیابی به اهداف بازاریابی از طریق کمپین های دیجیتال مارکتینگ دارند. و با توجه به اهداف استراتژی بازاریابی، بازاریاب ها می‌توانند از کمپین های فراگیرتر و بزرگتر از طریق کانال‌های رایگان و غیر رایگان استفاده کنند.

بازاریابی آنلاین

برای مثال یک بازاریاب محتوایی می‌تواند یک مجموعه برای بلاگ ایجاد کند و این مجموعه را به صورت یک e-book دربیاورد. این پست ها می توانند از طریق شبکه های اجتماعی و تمامی کانالهای رایگان یا غیر رایگان(مانند google ads یا پست های اسپانسری اینستاگرام) پروموت شده و به خوبی در فضای وب مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد. همچنین ایمیل مارکتر می‌تواند یک کمپین ایمیلی تدارک ببیند و برای تمام کسانی که e-book مورد نظر را دانلود کرده اند اطلاعات بیشتری درباره کسب و کارشان ارسال کند و مخاطبان را با برند و حوزه فعالیت خود آشنا کند.

درباره چرایی استفاده از دیجیتال مارکتینگ در بخش‌های اولیه مطلب به طور مختصر  صحبت کردیم. در ادامه به تفصیل به مزایای استفاده از این متد خواهیم پرداخت.

 

برای شرکت های کوچک هم کاربرد و سود قابل توجهی به دنبال دارد

دوره ای که صاحبان کسب و کارها فکر می‌کردند دیجیتال مارکتینگ تنها برای شرکت های بزرگ، چند ملیتی و گسترده مناسب است و تنها با سرمایه عظیم می‌توان کمپین های آنلاین مارکتینگ را مدیریت کرد  مدتهاست که تمام شده است. دیجیتال مارکتینگ در واقع سطوح مختلفی برای فعالیت دارد. میزان بودجه، مهارت و اندازه کسب و کار شما مشخص می‌کند که  کدام یک از این سطوح برای فعالیت شما مناسب است. بنابراین شرکت‌های کوچک و متوسط نیز  شانس رقابت با مهره های بزرگ و کلیدی، و جذب بخشی از سهم بازار آنها را دارند.

بواسطه‌ی بازاریابی دیجیتال، در حال حاضر شرکت‌های کوچک منابعی برای انجام فرآیندهای فروش و بازاریابی دارند که قبلاً فقط برای شرکت‌های بزرگ در دسترس بودند. کسب و کارهای کوچک می‌توانند بدون نیاز به داشتن مرکز ارتباط با مشتریان، و حتی بدون نیاز به داشتن فروشگاه‌های فیزیکی یا شعبه در نقاط مختلف شهر، به طور موثر با مشتریان متعددی تعامل داشته باشند.

در بازاریابی دیجیتال نسبت هزینه‌ای که انجام می‌دهیم به بازخورد و نتیجه‌ای که دریافت می‌کنیم قابل توجیه‌تر از بازاریابی سنتی است.

کسب و کارهای کوچک منابع مالی محدودی دارند. به همین دلیل دیجیتال مارکتینگ برایشان مناسب‌تر است چرا که با هزینه‌ای مقرون به صرفه می‌توانند نتایجی دریافت کنند که برای همان نتایج از طریق بازاریابی سنتی باید چندین برابر هزینه صرف کنند. گزارش مربوط به بازاریابی دیجیتال گارتنر نشان داد که تا ۴۰ درصد از پاسخ دهندگان ادعا کردند با استفاده از روش‌های بازاریابی دیجیتال برای تبلیغ محصولات و خدمات خود، می‌توانند مبالغ قابل‌توجهی را پس انداز کنند.

به همین دلیل است که با توجه به نظرسنجی Gartner، ۲۸ درصد از صاحبان کسب‌وکاری که مورد پژوهش قرار گرفتند، تصمیم گرفتند بودجه‌ای را که برای بازاریابی سنتی در نظر گرفته بودند، در راستای استفاده از ابزارها و راه های ارتباطی مربوط به دیجیتال مارکتینگ سرمایه گذاری کنند.

دیجیتال مارکتینگ مخاطبان را به مشتری تبدیل می کند

کسب و کارها موفقیت بازاریابی آنلاین محصولات یا خدمات خود را با نرخ درصد تبدیل بازدیدکننده ها یا ترافیک دریافتی به سرنخ‌ها، ثبت‌نام‌کنندگان، یا تعداد فروش انجام شده اندازه میگیرند. اینکه کدام یک از این نتایج مورد نظر صاحب کسب و کار باشد، بسته به نوع کسب و کار و محصولات یا خدماتی است که ارائه می کنند. بدون تبدیل این بازدیدکنندگان به مشتری یا سرنخ، تمام تلاشهای بازاریابی اینترنتی شما به هدر رفته است. به همین دلیل مالکان کسب و کارها کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ خود را  امروزه بیشتر به سمت بهینه شدن در نرخ تبدیل هدایت می‌کنند.

نمودار نرخ تبدیل

اولویت‌های برتر برای بازاریابان دیجیتالی در سال ۲۰۱۳

ابزارها و تکنیک‌های مختلفی مانند بهینه‌سازی موتور جستجو، بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی و بازاریابی ایمیلی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای کمپین بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. یک گزارش بازاریابی از  HubSpot نشان داد، این سه مورد (بهینه‌سازی موتور جستجو یا SEO، بازاریابی رسانه‌ای اجتماعی یا Social media marketing و بازاریابی ایمیلی یا email marketing)  ارتباطات سریع و موثر را تولید می‌کنند و تعامل با مخاطبان هدف، نتایج بهتری را با نرخ‌های تبدیل (Conversion rate) بالاتر ارائه می‌کنند.

نرخ‌های تبدیل بالاتر که توسط تکنیک‌های موثر بازاریابی دیجیتال به دست می‌آید، نتایج بهتر و سود بیشتری را به لحاظ کسب درآمد برای شما و کسب و کارتان به همراه خواهد داشت. مطالعه ای در هنگ کنگ این نکته را تایید کرده است که انتظارات رشد درآمد برای شرکت هایی که از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتالی استفاده می کنند، ۸/۲ برابر شرکت‌هایی است که از این استراتژی‌ها استفاده نمی‌کنند.

با افزایش رشد مورد انتظار، شرکت های کوچک و متوسط که از تکنیک های بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند،  ۳/۳ برابر فرصت شغلی برای افزایش نیروی کار و گسترش کسب و کار خود در اختیار خواهند داشت و می‌توانند به سوی در اختیار گرفتن سهم بازار بیشتر از بازارهای داخلی و حتی بازارهای خارجی حرکت کنند.

digital marketing

بازاریابی دیجیتال با مخاطبان هدف، «تعامل» دارد

یکی از دلایلی که چرا بازاریابی دیجیتال از کانال‌های بازاریابی سنتی سبقت گرفته  است، توانایی ابزارهای بازاریابی اینترنتی برای تعامل با مخاطبان هدف در زمان درست است. تعامل در شکل‌ها و از راه‌های مختلف، آن چیزی است که مشتریان شما انتظار دارند هنگام تعامل با برند و یا کسب‌وکارتان دریافت کنند. چگونگی رسیدگی شما  به این برخوردها و تعاملات، تفاوت بین موفقیت کسب‌وکار و شکست را به خوبی مشخص می‌کند.

تعامل داشتن و در اختیار گذاشتن راه های ارتباطی مناسب به مشتریان و مخاطبان، به شما اطلاعات ارزشمندی از آنچه که مخاطبان هدفتان می‌خواهند ارائه می دهد. آگاهی داشتن از این اطلاعات تعیین کننده و مهم، شما را به  این سمت هدایت می کند که گام های بعدی را هوشمندانه تر و صحیح تر انتخاب کنید، به مشتریانتان تجربه کاربری بهتری ارائه می دهد روابطی بر پایه اعتماد با آنها برقرار می‌کنند که در نهایت باعث وفاداری آنها به کسب و کار شما خواهد شد.

دیجیتال مارکتینگ کاربران موبایل را نیز هدف قرار میدهد

بدون شک بخش مهمی از مخاطبان هدف شما کاربرانی هستند که از طریق تلفن همراه خود در حال مرور شبکه های اجتماعی و وب سایت ها هستند. با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می‌توانید فعالیتهایی انجام دهید که به طور اختصاصی کاربران گوشی‌های هوشمند را هدف قرار داده و استراتژی های بازاریابی خود را هوشمندانه‌تر و هدفمندتر تدوین کنید.

آگاهی از برند

دیجیتال مارکتینگ اعتبار و شهرت برند را می‌سازد

بخشی از قدرت دیجیتال مارکتینگ در این نهفته است که می‌تواند مخاطبان هدف را جذب کند. این دسته از مخاطبان محتمل‌ترین افرادی هستند که تمایل دارند درباره برند، کالاها و خدمات شما بیشتر بدانند. ممکن است به اندازه کافی برای خرید محصولی که شما پیشنهاد می‌دهید تمایل داشته باشند. به این ترتیب با ارائه چیزی که به آنها وعده داده اید، اعتماد سازی مطلوبی صورت گرفته و رابطه بهتری با آنها برقرار خواهید کرد و و آنها را به مشتریان تبدیل می کند که نه تنها خرید انجام می دهند بلکه به تناوب به سوی شما بازگشته و تعامل بیشتری با شما و کسب و کارتان برقرار خواهند کرد.

 

 

همچنین ببینید

اینفلوئنسر

چطور می‌توانیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تری داشته باشیم؟ (بخش دوم)

بودجه مشخصی برای کمپین درنظر بگیرید موضوع هزینه در یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یک موضوع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *