خانه / تجارت الکترونیک / اهمیت نظرسنجی در یک تجارت موفق
نظر مشتری

اهمیت نظرسنجی در یک تجارت موفق

۸۴ درصد مردم به نظرسنجی آنلاین همانگونه اعتماد دارند که به دوست خود اعتماد دارند. در زیر کشینه توضیح می دهد که چگونه بهترین استفاده را از دیدگاه های مشتریان بکنیم

در زیر ۴ راه ساده را پیشنهاد می دهیم تا بتوانید نظرسنجی آنلاین را به راحتی مدیریت کنید. این نظرسنجی ها از این بابت اهمیت دارند که ۹۱ درصد مردم آنها را قبل خرید می خوانند.

اگر شما فکر می کنید که دیدگاه های مشتریان و نظرسنجی پر شده توسط آنها در شلوغی دنیای اینترنت گم می شود، شما باید در طرز فکر خود تجدید نظر کنید. تحقیقات نشان می دهند که ۹۱% مردم اکثر اوقات دیدگاه های آنلاین ثبت شده را می خوانند، و ۸۴% آنها به این نظر سنجی ها به مانند توصیه یک دوست صمیمی اعتماد دارند. و همچنین پس از خواندن گزارشات سریعا تصمیم خود را می گیرند: ۶۸% بعد خواندن یک تا ۶ نظر تصمیم خود را می گیرند.

نظر سنجی آنلاین اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل است که شما باید سیستمی آماده کنید که مشتریان خود را تشویق به نظر گذاشتن بکند، نظرات آنها را بررسی کرده، و تعداد نظرات منفی که ممکن است دریافت کنید را بهبود ببخشید. به وجود آوردن فرآیند نظر دهی نه تنها باعث می شود که شما نظرات بیشتری دریافت کنید، بلکه نظرها رفته رفته مثبت تر می شوند، همچنین شما می توانید تجارت و یا بیزینس خود را بهتر جلو ببرید.

یک راه حل ساده، کم خرج و بی دردسر و سریع استفاده از Trustpilot است که به شما کمک می کند بتوانید به راحتی از کاربران خود نظر سنجی کنید.

وقتی مشتریان خرید اینترنتی می کنند، با آنها یک ایمیل بزنید و فرم نظر سنجی را بخواهید که پر کنند.

برای یک لحظه نظرسنجی آنلاین را فراموش کنید. ما می خواهیم بدانیم که مشتریان ما درباره محصول و خدمات فروشگاه اینترنتی ما چه فکری می کنند. توجه به مشتریان تان و نظرهای شان بهترین روش برای ارائه خدمات بهتر است. همچنین می توانید پیشنهادها و ایده های جدیدی را برای بهتر شدن فعالیت تان در حوزه فروش اینترنتی دریافت کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی مشتریان شما به سوالات نظرسنجی پاسخ نخواهند داد و این کاملا طبیعی است. بهترین روش برای دریافت پاسخ بیشتر به فرم های نظر سنجی این است که همیشه سعی در بهبود محصول و خدمات محصول خود داشته باشید. به طور کلی معمولا مردم زمانی فرم نظر سنجی را پر می کنند که یا فوق العاده از کیفیت محصول و خدمات شما راضی باشند و یا بی نهایت از سرویس و خدمات شما ناراضی باشند. طبقه متوسط که نظر نه خیلی مثبت و نه خیلی منفی دارند معمولا نظر خود را ثبت نمی کنند و ساکت می مانند.

اگر می خواهید که افراد بیشتری به فرم نظرسنجی ارسالی پاسخ بدهند و دیدگاه خود را ثبت کنند، بدون خستگی تمام تلاش خود را بکنید تا ارتباط خود را با مشتری بهتر کرده و مشتری تجربه خوبی از خدمات و سرویس شما داشته باشد. بعد از به دست آوردن اعتماد مشتری و مطمئن شدن از حس رضایت از وی بخواهید تا دیدگاه خود را در مورد خرید آنلاین بیان کند.

نظرسنجی مشتری

دیدگاه های منفی یک فرصت هستند نه یک مشکل.

اگر یک مشتری که به درخواست پر کردن فرم نظرخواهی پاسخ داده، احساس می کند که با محصول / کالا خریداری شده مشکلی دارد و یا کلا تجربه خوبی از خرید اینترنتی خود ندارد، باید در اسرع وقت مسئله را بررسی کرده و رضایت وی را جلب کرد. اگر تمایل ندارید که به نظر مشتریان احترام بگذارید و به تاثیر راضی نگه داشتن مشتری در پیشرفت برند شما اطمیانان ندارید، درخواست نظرسنجی از کاربر بی معنی است.

اگر یک مشتری شاکی یک نظر منفی برای شما گذاشت باید چیکار کرد؟ واحد ارتباط با مشتریان باید در اسرع وقت با مشتری ناراضی تماس بگیرید و مشکل وی را حل کند. در اغلب اوقات مشتری وقتی می بیند که به دیدگاهش ارج نهاده شده و فروشگاه اینترنتی مورد نظر در جهت حل مشکل و کسب رضابت مشتری تماس گرفته است، پس از حل مشکل دیدگاه منفی خود را تبدیل به دیدگاه مثبت می کند و این دقیقا چیزی است که فروشگاه اینترنتی رو به پیشرفت نیاز دارد.

در قدم اول باید کاری کنیم که مشتری احساس کند که صدایش شنیده شده. سریعا مشکل را حل کردن بدون اینکه از علت آن جویا شویم باعث می شود که مشتری احساس کند این کار را هر زمانی می تواند انجام دهد و اینکه این خود نشانه ضعف بیزینس شماست. علاوه بر این برخی از مشتریان فکر خوهند کرد که شما وقت کافی برای درک کردن مشکل پیش آمده صرف نکرده اید که این خود باعث نارضایتی مشتری می شود. روند ارتباط برقرار کردن با مشتری و حل مشگل باید اینگونه باشد: به مشکل از دید مشتری گوش بدهیم، سوال بپرسیم، احساس ناراحتی مشتری را تصدیق کنیم. برای مثال: “این حتما باعث ناراحتی و صلب آسایش شما شده است. عذرخواهیی می کنم بابت این که نتوانسته اید…”

در مرحله ی بعد تمرکز خود را بر این بگذارید که مسئله را حل کنید، با اطمینان نه فقط از اینکه شما مشکل را متوجه شده اید، بلکه از این بابت که واقعا درخواست مشتری چیست. زمانی که مشتری مشکل اش حل شد و از تلاش شما رضایت حاصل کرد، از او درخواست م کنیم که دیدگاه ثبت شده خود را تغییر دهد. بیشتر مشتریان این کار را خواهند کرد. در نهایت مشتری نمی خواهد که فیدبک منفی از خود با جا گذاشته باشد. آنها می خواهند که خوشحال باشند.

حتما حواستان به روند دیدگاه ها باشد. شما نمی خواهید که تعداد زیادی مشتری عصبانی داشته باشید. برای مثال نگاهی به مشتریان Expedia بیاندازید. با یک تحقیق آنلاین ساده، یک مشتری احتمالی  می تواند این نظرات و امتیاز منفی ها را پیدا کند. به نظر شما آیا از فروشگاه اینترنتی با این تعداد فیدبک منفی خرید خواهد کرد؟ جواب خیر است.

فراموش نکنید که دیدگاه ها بسته به فرهنگ های مختلف می تواند متفاوت باشد.

اگر شما یک تحقیق ساده از شیوه نظر دهی در کشورهای مختلف کرده باشید، این را می دانید که امتیازهایی که در هر کشور و یا حتی در یک شهر می دهند متفاوت است و خود موقعیت مکانی نیز یکی از پارامترهای موثر بر نظر هاست. این به مانند این است که از نظر یک مدیر یک کارمند خاص، “عالی” به نظر می رسد و از نظر یک مدیر دیگر ” معمولی رو به خوب”. این بیان کننده این است که یک سرویس مشخص برای قشری خاص با فرهنگی خاص یک امتیاز دارد برای قشری با فرهنگ متفاوت از قشر اول یک امتیاز دیگر.

حتما مطمئن شوید که انتظارات خود را بسته به فرهنگ و قشر و موقعیت جغرافیایی نظر دهنده تنظیم کنید. بر فرض امتیاز ۷ برای یک مشتری که خرید اینترنتی کرده است و در فرانسه هست به مانند امتیاز ۸ برای یک مشتری است که در آمریکا است.

اگر شما نمی دانید که چگونه نتایج نظر سنجی را بررسی کنید، حتما از مشتریان خود بخواهید که گزارش خود را با جزییات کامل بنویسند. نه تنها راجع به فرهنگ نوشت دیدگاه مشتریان خود آگاه می شوید بلکه از مهمترین جنبه تجارت خود که مشتریان هستند نیز آگاه می شوید.

کشینه بهینه ترین خرید آنلاین

همچنین ببینید

اینفلوئنسر

چطور می‌توانیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تری داشته باشیم؟ (بخش دوم)

بودجه مشخصی برای کمپین درنظر بگیرید موضوع هزینه در یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یک موضوع …

۲ دیدگاه

  1. جالب بود مرسی

  2. بهتون تبریک میگم بابت سایت خوبتون مطلب مفیدی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *