خانه / فروشگاههای اینترنتی کشینه / چرا با وجود پیشرفت تکنولوژی و محصولات مختلف، صنایع دستی کماکان پرطرفدار است؟
خرید اینترنتی صنایع دستی

چرا با وجود پیشرفت تکنولوژی و محصولات مختلف، صنایع دستی کماکان پرطرفدار است؟

ساخت صنایع دستی سالیان سال در کنار فعالیت‌هایی مانند دامداری و کشاورزی  به عنوان فعالیت مکمل انجام می‌شده است و خرید صنایع دستی از هنرمندان روستایی یا عشایر یکی از  منابع کسب درآمد بوده است. صنایع دستی هر اقلیم و منطقه از آداب، سنن، باورها، و نیز اقتصاد و فرهنگ مردم آن منطقه نشات می گیرد و جاذبه‌ای بسیار مهم در موضوع گردشگری و جذب توریست به شمار می‌رود.

اگر بخواهیم پیش از هرچیز یک تعریف  مشخص از صنایع دستی داشته باشیم، می‌توان گفت صنایع دستی پیش از هرچیز از مواد اولیه بومی ساخته شده و معمولا فعالیت، ذوق، سلیقه و استعداد فردی در ساخت آن برجسته است. البته تعاریف متعددی برای صنایع دستی وجود دارد اما طبق تعریف گروهی از کارشناسان سازمان صنایع دستی ایران، صنایع دستی به مجموعه ای از هنرها و صنایع اطلاق می شود که به طور عمده با استفاده از مواد اولیه‌ی بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید به کمک دست و ابزار دستی محصولاتی ساخته می‌شود که در هر واحد آن ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده به نحوی تجلی یافته و همین عامل، وجه تمایز اصلی این گونه محصولات از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه‌ای است.

داس

اولین دست سازه های انسانی چه آثاری بودند؟

ایران در کنار هند و چین، از نظر دارا بودن صنایع  دستی،  پیشینه‌ای غنی و درخشان دارد. وجود پیچیدگی و تنوع در فرهنگ و تمدن ایران نیز باعث شده است شناخت منشا اولیه و پیشینه هنرها و صنایع دستی ایرانی به آسانی ممکن نباشد.

شاید اولین تلاش‌های انسان برای ساختن و استفاده از صنایع دستی، ساخت ابزار و وسایل سنگی که در عصر پارینه سنگی و میان سنگی اتفاق افتاد، باشد. ابزارهایی شبیه ابزارهای کشاورزی امروزی مانند داس‌های دندانه‌دار که از آن برای درو استفاده ‌می‌شده است و بعدتر ظروف سفالی و پختن آن‌ها در آتشی که برای پخت گوشت شکار خود از آن استفاده می‌کردند.

اهمیت و تاثیر خرید و فروش صنایع دستی در حفظ فرهنگ ها و رونق اقتصادی

اما امروزه با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در صنعت و تکنولوژی به وجود آمده است، چرا کماکان صنایع دستی از اهمیت خاص خود برخوردارند؟  آثاری که امروز به عنوان هنر و صنایع دستی شناخته می‌شوند، در واقع حاصل آزمون و خطاهای انسان‌های گذشته است که سعی داشته‌اند برای رفع نیازهایشان ابزار و وسایل لازم را خود فراهم کنند و این ابزار و وسایل طی زمان، به بلوغ و تکامل بیشتری رسیده است. شاید در ابتدایی‌ترین آثار دست ساز انسان ظرافت خاصی دیده نشود اما همین آثار به مرور زمان به سمت کارایی بهتر و زیبایی بیشتر رفته است. سبک‌های مختلف صنایع دستی، مدل‌ها و حتی تزئینات و نقش و نگارهایی که برای زیباتر ساختن آن‌ها به کار می‌رفته است، ویژگی‌های سبک زندگی، فرهنگ و سنت‌های اقوام مختلف را منعکس می‌کند.

نشان اصالت و مرغوبیت صنایع دستی یونسکو چیست؟

اهمیت وجود صنایع دستی و رونق در خرید و فروش آن‌ها، به حدی است که در سال ۲۰۰۰ میلادی، یک گواهی به عنوان نشان مرغوبیت صنایع دستی بطور مشترک توسط سازمان یونسکو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی ASEAN پایه گذاری شد. ایران نیز از سال ۲۰۰۷ در این  رویداد شرکت کرد و در مجموع ۱۴۱اثر از صنایع دستی ایرانی موفق به دریافت این نشان شدند. در این میان، صنایع دستی اصفهان از دیگر استان‌ها بیشترین تعداد را دارد.

یکی از مهمترین اهداف اعطای نشان اصالت  و مرغوبیت کالا به صنایع دستی کشورهای مختلف، ترویج این صنایع مطابق با برترین معیارهای مرغوبیت است تا افراد با اطمینان اقدام به خرید لوازم و صنایع دستی کنند. همچنین خرید صنایع دستی نقش مهمی در توسعه اقتصاد محلی و فقرزدایی ایفا می کند. هدف این برنامه ایجاد منبع درآمدی پایدار برای سازندگان صنایع دستی، از طریق تأمین بازارهای جدید است. این کار با ایجاد شبکه توسعه یافته‌ای از سازندگان صنایع دستی و خریداران از جمله بخش اعظم بازار، با برگزاری نمایشگاههای و بازارهای تجاری امکان‌پذیر می سازد.

خرید صنایع دستی

خرید آنلاین پنجره ای نو رو به بازار خرید و فروش صنایع دستی

یکی از اتفاقات مثبتی که در سال‌های اخیر برای بازار صنایع دستی در ایران رخ داده است، رونق خرید و فروش  آنلاین و به تبع آن، باز شدن مسیری جدید برای دسترسی علاقه‌مندان به هنرها و صنایع دستی است. هنرمندان زحمتکش روستایی که در بسیاری از موارد این امکان را ندارند تا هنر خود را به معرض نمایش بگذارند و برای فروش آن‌ها راه سختی  در پیش دارند. بعضا نیز ممکن است افرادی سودجو با قیمت ناچیز و کمتر از ارزش واقعی این آثار، آن‌ها را خریداری کرده و به قیمت‌های گزافی به فروش برسانند. در این شرایط، وجود بسترهایی امن که هم دسترسی علاقه‌مندان را به آثار هنری فراهم کنند و هم برای هنرمندان انگیزه‌ی فعالیت بیشتر را فراهم کنند، بسیار ارزشمند است.

فروشگاه اینترنتی چونک یکی از فروشگاه‌های اینترنتی قدیمی صنایع دستی است که از سال ۱۳۹۳ شروع به فراهم کردن زیرساخت‌های فروش اینترنتی صنایع دستی نموده است و طی سال‌های فعالیت خود توانسته است به تنوع و برخورداری از طیف وسیعی از کالا‌ها و صنایع دستی متفاوت دست یابد.

سایت چونک

تیم استارتاپی چونک درباره انگیزه‌ها  و اهداف خود، اینطور گفته‌اند:

«هر کارگاه صنایع دستی، محل اشتغال یک خانواده ایرانی است که همه ما در قبال این خانواده‌ها مسئولیت اجتماعی داریم. لذا در تلاش هستیم تا چونک به بستر گسترده‌ای برای عرضه آثار همه هنرمندان تبدیل شود. ما و شما می‌توانیم با حمایت از صنایع دستی جای جای کشورمان، هم خانه‌ای پر از طرح و نقش‌های خیال‌انگیز چیدمان کنیم و هم از ورشکستگی کارگاه‌های صنایع دستی در مناطق مختلف کشورمان جلوگیری کرده و به بهترشدن زندگی بیش از سه میلیون هنرمند در سراسر کشور کمک‌ کنیم.»

خرید مقرون به صرفه صنایع دستی در کشینه

کشینه نیز در زمینه همکاری در فروش صنایع دستی، با تعدادی از فروشگاه‌های آنلاین همکاری دارد که چونک یکی از آن‌هاست. این نکته به معنای امکان خرید مقرون به صرفه‌تر و ارزانتر صنایع دستی است.

اعضای کشینه به خوبی می‌دانند هر خریدی در کشینه با دریافت پول نقد همراه است. اگر شما هنوز به کشینه نپیوسته‌اید و با نحوه کار آن آشنا نیستید، می‌توانید در مطلب مربوط به افیلیت مارکتینگ مجله کشینه، در این باره بخوانید. اما به طور مختصر می‌توان گفت با خرید در کشینه، بخشی از مبلغی که پرداخت می‌کنید (به میزان درصدی که در سایت مشخص شده است) به صورت نقد به حساب کاربری افراد بازمی‌گردد و با رسیدن آن به ۳۰هزارتومان، می‌توان آن را به حساب بانکی انتقال داده و نقد کرد.

بنابراین خرید صنایع دستی و سوغات شهرهای مختلف در کشینه با دریافت کش بک و قیمتی مناسب‌تر برای تمام اعضای کشینه امکان‌پذیر است.

کشینه، بهینه‌ترین خرید آنلاین

همچنین ببینید

خرید بلیط هواپیما

الی گشت

با الی گشت سفر کنید! هنگامی که تصمیم به سفر کردن می گیریم، طیف گسترده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *