خانه / علم و دانش / همه خطراتی که کودکان را در سنین پایین تهدید می‌کند ( بخش اول)
خطرات کودکان

همه خطراتی که کودکان را در سنین پایین تهدید می‌کند ( بخش اول)

کودکان در روزها و ماه های ابتدایی تولد، در معرض خطرات زیادی هستند. این خطرات هنگامی که آن ها شروع به حرکت و راه رفتن می کنند بیشتر هم می شود و باید مراقبت از آنان را با دقت بیشتری انجام داد. در این مطلب و مطلب آینده مجله کشینه، به بررسی این خطرات و راهکارهایی که میتوان این آسیب ها را به حداقل رساند می پردازیم.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی خصوصا آن‌هایی که روی زمین قرار می‌گیرند، باعث می‌شوند کودکان به چنگال و چاقوهای تیز دسترسی داشته باشند. مواد شوینده ماشین ظرفشویی باعث التهاب پوست و چشم کودکان می‌شود، و اگر خورده شود به دیواره دهان، مری و معده کودکان آسیب‌های خطرناکی وارد خواهد کرد.

اما چه راه‌هایی برای پیشگیری از خطراتی که توسط ماشین ظرفشویی کودکان را تهدید می‌کند، وجود دارد؟ می‌توانید چنگال‌ها و چاقوها را رو به پایین در ماشین جای مخصوص قرار دهید تا تیزی آن‌ها برای کودکان خطرساز نباشد. تا زمانی که نیاز به استفاده از ماشین ظرفشویی نداشتید، مواد شوینده در مخزن نریزید و بعد از شسته شدن ظرف‌ها نیز مخزن آن را خالی کنید. اگر از قرص ماشین ظرفشویی یا مایع شوینده استفاده می‌کنید، درب ظرف نگه‌دارنده آن را محکم ببندید و در کابینتی دور از دسترس کودکتان نگه دارید.

ایمنی کودکان

بادکنک های لاتکس

از سال ۱۹۷۳ بیش از۱۱۰ کودک در حال جویدن یا بلعیدن بادکنک‌های از جنس لاتکس جان خود را از دست داده‌اند. بادکنک‌های لاتکس یکی از بدترین چیزهایی است که می‌تواند باعث خفگی شود چرا که به دیواره گلو می‌چسبد و راه نفس کشیدن را مسدود می‌کند. برای پیشگیری از خطراتی که بادکنک‌ها برای کودکان دارند، باید هنگامی که کودکان مشغول بازی با بادکنک هستند بسیار مراقب آن‌ها باشید و اجازه گاز گرفتن و جویدن بادکنک‌ را به آن‌ها ندهید. برخی کودکان به باد کردن بادکنک نیز علاقه نشان می‌دهند اما تا سن ۸ سالگی نباید اجازه این کار را به آن‌ها بدهید. هرگاه بادکنکی ترکید بلافاصله تمام تکه هایش را دور بیندازید.

اجاق گاز آشپزخانه

گاهی کودکان به اجاق گاز تکیه می‌دهند یا وزنشان را روی قسمت جلوی آن می‌اندازند. دراین صورت اگر اجاق گاز بد نصب شده باشد، خطر افتادن آن وجود دارد. همچنین وجود ظروف داغ غذای در حال پخت نیز خطر نزدیک شدن به گاز را برای کودکان دوچندان می‌کند. کودکان نوپای زیادی در اثر نزدیک شدن به اجاق گاز، خطرات جبران ناپذیری به سلامتیشان زده‌اند. برای پیشگیری از این خطر ابتدا از درست و ایمن نصب شدن اجاق گاز مطمئن شوید. امروزه اکثر شرکت‌های فروش لوازم خانگی، نیروهای متخصص را برای نصب لوازم خانگی به محل می‌فرستند. بهتر است خودتان برای این کار اقدام نکنید و از افراد متخصص نصب برای این کار استفاده کنید. اگر درب فر اجاق گازتان از قسمت جلو باز می‌شود، مراقب باشید کودکتان وزن خود را روی آن نیندازد یا سعی نکند از آن بالا برود.

خطر اجاق گاز

تشک و ملافه نرم

ملحفه‌های کرکی و نرم و تشک‌های راحت که کودک در آن های فرو می‌رود، می‌تواند باعث خفگی نوزاد یا کودک شود. یکی از نکاتی که در خرید تشک و رختخواب کودک باید مد نظر قرار گیرد، همین خطر است که تا به حال جان کودکان زیادی را نیز گرفته است. برای مقابله با این تهدید در سال‌های گذشته کمپین‌های اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم اجرا شده است و همین موضوع باعث کاهش آمار مرگ و میر نوزادان و کودکان در اثر خفگی با تشک یا ملحفه شده است اما کماکان برخی از والدین از این موضوع بی‌اطلاعند. اما برای پیشگیری از این مشکل نوزادان را به پشت روی تشک‌های سفت بخوابانید. نوزادان و کودکان چندماهه را (تا حدود یکسالگی) به هیچ عنوان روی بالش‌ها و تشک‌های نرم قرار ندهید. برای گرم نگه داشتن آن‌ها از پتوهای سبک و گرم استفاده کنید.

اسباب بازی‌های شکسته

اسباب‌بازی‌های مستعمل و شکسته که تکه‌های ریز دارند، باید از دسترس کودکان دور بمانند چرا که تهدید مهمی برای سلامتی کودکان محسوب می‌شوند. برخی مادران بعد از چندسال وسایلی مانند میز و صندلی کودکشان را که کماکان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد، به مادرانی که کودک نوزاد یا چندماهه دارند اهدا می‌کنند. استفاده از وسایل مستعمل (اگر وسایلی مانند میز و صندلی باشد و از نظر بهداشتی منعی نداشته باشد) به خودی خود ایرادی ندارد، اما باید مراقب امنیت کودک آن بود. به عنوان مثال اگر قسمتی از صندلی که برای امنیت کودک تعبیه شده شکسته شده باشد، نباید آن را مورد استفاده قرار داد. همچنین اسباب بازی‌های کهنه و فلزی که بدنه‌ی رنگ شده دارند نیز می‌تواند برای کودکان آسیب‌زا باشد.

خطرات امنیت کودکان

صندلی‌های دستشویی کودکان

این صندلی‌ها به خودی خود وسایل هستند که به کودکان برای نشستن در دستشویی و حمام کمک می‌کند اما اگر چند ثانیه کودکان را در این حالت رها کنید اتفاق خطرناکی به‌واسطه نشستن روی این صندلی برای کودک رخ دهد. از سال ۱۹۸۳ تا سال ۲۰۰۳ ۱۰۶ کودک در آمریکا  بر اثر بی‌توجهی والدین هنگام نشستن روی صندلی دستشویی، دچار  سقوط و خفگی شده و جان خود را از دست داده‌اند.

برای پیشگیری از این خطر، هنگامی که کودک روی صندلی دستشویی کودک قرار می‌گیرد همواره با فاصله نزدیک مراقبش باشید و سعی کنید با بازوانتان احاطه‌اش کنید. نه تنها خودتان بلکه به تمام کسانی که از کودکتان مراقبت می کنند نیز در مورد این خطر هشدار دهید

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *