خانه / علم و دانش / همه خطراتی که کودکان را در سنین پایین تهدید می‌کند ( بخش دوم)
خطر برای کودکان

همه خطراتی که کودکان را در سنین پایین تهدید می‌کند ( بخش دوم)

لوازم شستشو و روغن بچه

برخی وسایل حمام کودک حاوی هیدروکربن های مایع هستند که خطر آسیبهای پوستی بر اثر اختلالات ریوی و حتی مرگ را دربردارد.

برای بسته‌بندی این محصولات که حاوی هیدروکربن هستند باید مواد اولیه ویژه‌ای به کار برده شود. بنابراین حتما روی بسته بندی محصولات را بخوانید. تمام مواد شوینده و روغن‌های حمام را از دسترس کودک دور نگه دارید.( حتی اگر بسته بندی های مقاوم دارند)

البته موضوع هیدروکربنها تنها درباره مواد شوینده نیست، در سایر لوازم خانه مانند پاک کننده آرایش، روغن های ماساژ و پدهای لاک پاک کن نیز هیدروکربن مایع وجود دارد.

خطر حیوان خانگی

خطر سگ خانگی

طبق آمارها در هر سال حدود ۳۱۰ کودک زیر ۱۰ سال  به دلیل جراحات ناشی از گاز گرفتن سگ در اورژانس بیمارستان‌های آمریکا تحت درمان قرار می گیرند. اکثر موارد در خانه و توسط سگ خانگی که به خانواده کودک آسیب دیده تعلق دارد، اتفاق می‌افتد. علاوه بر این آسیب، خوراکی ها و اسباب بازی حیوانات خانگی نیز می تواند برای کودک خطرناک باشد.

اگر از سگ نگهداری می کنید برای کاهش خطر هیچگاه کودکان را با سگ تنها نگذارید. به مرور به کودکتان رفتار درست با حیوانات را آموزش دهید. به کودک یاد دهید هیچ‌گاه هنگام غذا خوردن سگ، هنگامی که خواب است و یا هنگامی که با توله هایش سرگرم است، او را آزار ندهد. تا زمانی که کودکتان به سه سال رسیده است از خریدن اسباب بازی های حیوان خانگی که قطعات ریز دارد اجتناب کنید. ظرف غذای خشک حیوانات را وقتی غذا خوردنشان به پایان رسید بردارید.

شیشه برقی پنجره ماشین

پنجره اتومبیل ها در سال باعث  چندین مورد آسیب و شکستگی انگشتان کودکان می شود. حتی مواردی منجر شدن به مرگ کودکان نیز گزارش شده است. شاید برایتان عجیب باشد اما این فرآیند به آسانی می تواند اتفاق بیفتد. کافیست کودک دست یا سرش را از پنجره بیرون بیاورد و تصادفاً کلید بسته شدن فشار دهد یا قسمتی از بدنش روی کلید قرار بگیرد، به این ترتیب شیشه برقی ماشین جزء عوامل خطرناک برای کودکان محسوب می شود.

برای مقابله با این خطر، بهتر است از سیستم قفل کودک استفاده کنیم تا کودکان نتوانند با کلید شیشه برقی اتومبیل بازی کنند. هیچگاه نیز کودکتان را تنها داخل ماشین رها نکنید.

خطر شیشه بالابر برقی

کیف‌های دستی و کیف لوازم آرایش

هرنوع کیف دستی، کوله پشتی و کیف لوازم آرایش که مهمان‌هایتان و افرادی که در منزلتان رفت و آمد دارند، همراه خود می‌آورند، می‌تواند حاوی لوازمی باشد که باعث مسمومیت، خفگی یا آسیب رسیدن به کودکان شود. وسایلی مانند دارو، آبنبات های درشت و سخت، درب خودکار، ناخن گیر، فندک یا کبریت و…

به این نکته دقت داشته باشید که تنها چند ثانیه کافی است تا کودک دور از چشم بزرگترها به سراغ کیف برود و سرگرم بازی با وسایل خطرناک شود. برای پیشگیری از این خطرات کافی است هنگام بازدید دوستان و بستگانتان، کیف‌هایشان را در اتاق یا کمدی دور از دسترس کودک قرار دهید.

خطر بریدن دست یا سایر اعضای بدن

وسایلی با لبه‌های تیز می‌تواند در تمام قسمت‌های خانه یافت شود. تنها چاقو و قیچی وسایل تیز و خطرناک برای کودکان نیستند، شما حتی باید مراقب درب قوطی‌های باز شده کنسرو نیز باشید!

برای به حداقل رساندن خطر وسایل تیز، راه های متعددی وجود دارد. یکی از آن‌ها بستن درب سطل زباله است. خیلی از وسایلی که دور می‌ریزیم مثل همین قوطی‌های کنسرو یا تکه‌های ظروف شکسته، ممکن است دارای لبه‌های تیز باشند، بنابراین استفاده از سطل زباله‌های درب داری که کودک نتواند به آسانی آن را باز کند، می‌تواند این خطر را کاهش دهد.

چاقوها، پوست‌کن‌ها و وسایلی مانند ساتور و دیگر وسایل تیز آشپزخانه را در کشوهای قفل دار یا کابینت هایی که از دسترس کودکان دور هستند نگه داری کنید. همچنین اگر لوازم باغبانی مانند قیچی، اره یا مواردی از این قبیل را در خانه نگهداری می‌کنید، حتما آن‌ها را در کیف مخصوصی که باز کردن آن برای کودک ممکن نباشد نگه داری کنید و دور از دسترس نیز قرار دهید.

خطر تیغ و ژیلت برای کودکان

تیغ‌ها و ژیلت‌ها در قفسه وسایل حمام را از یاد نبرید. ممکن است قد کودکتان به این قفسه‌ها نرسد اما اگر این وسایل به طور تصادفی روی زمین افتاده باشند، خطر بزرگی برای کودکان محسوب می‌شوند. قفل کردن درب حمام می‌تواند مطمئن‌ترین راه حل باشد.

سایر نقاط خانه که برای کودکان خطرناک‌اند و این پتانسیل را دارند که خطرات جبران ناپذیری را باعث شوند:

شومینه

در اطراف همان شومینه زیبایی که یکی از بخش‌های مهم دکوراسیون منزلتان است، خطرات بسیاری کودکتان را تهدید می‌کند. خطر شعله‌های شومینه از یک‌سو و لبه‌های تیز و سخت سنگ یا چوب اطراف شومینه از سوی دیگر هر آن ممکن است به کودک نوپای شما که بی‌دقت به اطراف حرکت می‌کند آسیب بزنند. برای پیشگیری از این آسیب‌ها بهتر است لبه‌های تیز را با یک نوار ابری نرم بپوشانید. برای محافظت از کودک از شعله‌های شومینه نیز استفاده از حفاظ‌هایی که برای این کار ساخته شده است را توصیه می کنیم.

پنجره ها

یکی از متخصصان ایمنی کودک معتقد است هر پنجره ای که بیش از ۴ اینچ باز باشد خطر سقوط کودک را به همراه دارد.

خطر پنجره برای کودک

این متخصص توصیه می‌کند که برای تمام پنجره‌ها حفاظ نصب شود. یا به جای آن دستگاه هایی روی پنجره نصب کنیم که قابل کنترل باشد و اجازه ندهد پنجره بیش از حد مجاز (حدود ۴ اینچ) باز شود. در این مورد نکات متعددی هست که پدر و مادر ها می توانند برای حفظ ایمنی بیشتر کودک از آنها استفاده کنند. انجمن ایمنی پنجره ها در آمریکا یکسری نکات ایمنی را به والدین گوشزد کرده است که برخی از آنها را در ادامه مطلب آورده ایم. برخی از لوازم منزل که کودکان از آن ها بالا میروند، خطر سقوط از پنجره را دو چندان میکنند. پس حتما مبل‌ها و وسایلی که کودک می‌تواند با بالا رفتن از آن‌ها به پنجره نزدیک شود را از نزدیکی پنجره دور کنید.

اگر کنار پنجره‌ها زنجیرهای کرکره یا پرده آویزان است؛ آن را خارج از دسترس کودکان قرار دهید یا در حد امکان از کرکره‌ها و پرده‌هایی استفاده کنید که بند یا زنجیری در کنار آن آویزان نباشد یا کوتاه باشد و دست کودک به آن نرسد.

 

گیاهان آپارتمانی

اگرچه گیاهان آپارتمانی یکی از آیتم های مهم برای زیباسازی دکوراسیون خانه شماست، اما می تواند برای کودکتان خطر آفرین نیز باشد. برخی گیاهان آپارتمانی مانند دیفن باخیا در خانه های بسیاری از افراد یافت می شوند اما برگهای آن دارای اگزالات یا کریستال های میکروسکوپی هستند که اگر جویده شوند، درد شدید و التهاب ایجاد می کنند. پدر و مادرهایی که فرزند کوچک یا حیوان خانگی دارند باید مراقب باشند که از گیاهان غیر سمی در خانه استفاده کنند.

آلودگی کف خانه

یک پادری جلوی تمام درهای ورودی خانه بیندازید و اجازه ندهید آلودگی کفش ها به کف خانه منتقل شود. اگر عادت دارید که با کفش در خانه تردد کنید، در مقطعی که کودکتان سینه خیز یا چهار دست و پا حرکت می کند سعی کنید داخل خانه با کفش تردد نکنید.

 

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *