خانه / راهنمای خرید / چقدر درباره اهمیت ساعت مچی در ظاهر و استایل افراد می‌دانیم؟(بخش اول)
ساعت مچی مردانه

چقدر درباره اهمیت ساعت مچی در ظاهر و استایل افراد می‌دانیم؟(بخش اول)

خرید ساعت مچی امروز کار ساده ای نیست. ساعت‌های مچی دیگر صرفا وسایلی نیستند که تنها زمان را به ما نشان دهند و اطلاعات دیگری نیز از طریق آن‌ها قابل دریافت است. علاوه براین، تنوع برندها و مدل‌های ساعت مچی به حدی است که قیمت‌های آن از چند ده و چندصدهزارتومان، آغاز شده و گاهی تا قیمت یک دستگاه خودرو نیز می‌رسند. همین نکته خرید ساعت مچی را سخت و سختتر می‌کند. این مطلب برای کسانی است که در زمینه خرید ساعت مچی کم‌تجربه یا بی‌تجربه هستند.

وقتی به ساعت فروشی‌ها و جواهرفروشی‌های مختلف می‌روید و کاتالوگ‌های متعدد را تماشا می‌کنید، اینطور به نظرمی‌آید که موضوع تنها تنوع مارک‌ها و مدل‌های ساعت‌های مچی نیست، بلکه انگار حتی برای رشته‌ها و مشاغل مختلف، ساعت‌های متنوعی طراحی شده است و مدل ساعتی که به یک ورزشکار گلف باز ارائه می‌شود با آنچه برای یک پزشک طراحی شده متفاوت است و نیازهای تمام افراد به نوعی مورد توجه طراحان بوده است.

ساعت مچی

البته در گذشته‌ی نه چندان دور اینطور نبود. تا همین چند سال پیش مردان به سادگی، یک ساعت مچی می‌بستند و داشتن بیش از یک ساعت مچی امری غیرمعمول بود. امروزه ساعت یکی از مهم‌ترین اکسسوری‌های شخصی است که ماموریت‌هایی بیشتر از اعلام زمان دارد. ساعت‌ها امروز نشان‌دهنده‌ی سلیقه‌ی افراد، موقعیت مالی  و رفاهی و برخی فاکتورهای دیگر است. مثلا عجیب نیست که یک ساعت مچی از پدری به عنوان ارث به فرزندش برسد، یا مثلا برای قدردانی از زحمات چندین ساله‌ی یک شخص، هنگام بازنشستگی یک ساعت گرانقیمت به او هدیه دهند.

ساعت مچی، نشان دهنده شخصیت و جایگاه افراد

تمام این‌ها به این دلیل است که ساعت‌ها تنها بازتاب دهنده‌ی تکنولوژی که در ساخت آن‌ها به کار رفته نیستند و از سویی هم نمی‌توان آن‌ها را تنها به عنوان زیورآلات درنظر گرفت. افراد ساعت را به دلیل زیبایی ظاهری آن می‌بندند در حالی که ساعت مچی عموما یک تا چند مورد استفاده‌ی بسیار کاربردی نیز دارد. بسیاری از ساعت‌ها حتی فارغ از تکنولوژی ساخت، از فلزاتی ساخته شده‌اند که به خودی خود دارای ارزش زیادی هستند اما ارزش گذاری برای یک ساعت مچی بسیار پیچیده‌تر از آن است که بتوان آن را با میزان فلز نقره، یا طلای به کار رفته در آن سنجید.  گاهی ساعت‌ها موضع و جایگاه افراد را در میان دیگران مشخص می‌کنند و به افراد شخصیت ظاهری و نمای بیرونی متفاوتی می‌بخشند.

خرید ساعت مچی

جالب است بدانید خالق جیمز باند یعنی یان فلمینگ درخصوص انتخاب ساعت اینطور گفته است: «انتخاب ساعت یک جنتلمن به همان اندازه شخصیت او را نشان می‌دهد که پوشش رسمی او نشان دهنده شخصیتش است.»

یکی از سوالات مهمی که در خصوص خریدن ساعت مچی وجود دارد این است که اصلا در شرایطی که تمام اطلاعاتی که یک ساعت به نمایش می‌گذارد را می‌توان در یک گوشی موبایل دید، چه لزومی به خرید آن وجود دارد؟

این نکته از جهاتی درست است. گوشی‌های هوشمند از نظر میزان اطلاعاتی که در اختیار فرد قرار می دهند، از ساعت های مچی فراتر می روند و وضعیت آب و هوا، جزر و مد، ساعت جهانی، کرنومتر و امکان شمارش معکوس و… را نیز نشان می دهند.

ساعت مچی در رقابت جا نمی‌ماند

از سوی دیگر ساعت مچی نیز مزیت های خاص خود را نسبت به گوشی تلفن همراه دارد. یکی از آن‌ها این است که استفاده از آن برای چک کردن زمان، می تواند بسیار ظریف و مخفیانه اتفاق بیفتد اما با تلفن همراه چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. مثلا در یک جلسه رسمی و مهم اگر بخواهید با درآوردن گوشی و روشن کردن صفحه آن ساعت را ببینید ممکن است حرکت غیرحرفه‌ای و تاحدی بی‌ادبانه به نظر برسد اما یک نگاه کوتاه به ساعت مچی اصلا توجه کسی را جلب نمی‌کند. ساعت مچی در کیف‌های بزرگ و جیب‌های گشاد گم نمی‌شوند تا برای پیدا کردنشان به زحمت بیفتیم. همچنین شما معمولا وسیله‌ای را که اغلب اوقات به مچ دست خود می‌بندید، جایی جا نمی‌گذارید.

(این مطلب ادامه دارد)

همچنین ببینید

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان امروزه یادگیری زبان های مختلف برای همه مردم دنیا تنها یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *