خانه / راهنمای خرید / راهنمای تشخیص تاریخ تولید لاستیک و شرایط نگهداری از آن
خرید اینترنتی تایر

راهنمای تشخیص تاریخ تولید لاستیک و شرایط نگهداری از آن

لاستیک در ماشین نقشی کلیدی برعهده دارد. کیفیت سواری و ایمنی اتومبیل از برخی جهات به طور مستقیم به لاستیک‌ها مربوط می‌شود  اما خیلی اوقات هنگام خرید لاستیک و بعدها هنگام استفاده از آن، رانندگان آن طور که باید و شاید به نکات ایمنی توجه نمی کنند.

در این مطلب به نکاتی درباره نگهداری از تایرها می‌پردازیم:

  • لاستیک هم مانند هر وسیله‌ی مصرفی دیگری، تاریخ انقضا دارد. اگر هنگام خرید لاستیک به اعدادی که روی آن درج شده توجه کنید، تاریخ انقضای آن را مشاهده خواهید کرد. باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که طول عمر مفید تایر، از زمانی که در کارخانه تولید و عرضه می‌شوند در نظر گرفته می‌شود نه زمان نصب روی ماشین و شروع استفاده از آن.خرید لاستیک
  • تنظیم نبودن باد چرخ‌ها، از آنچه که تصور می‌کنیم مهم‌تر است. اگر باد لاستیک‌ها تنظیم نباشد معمولا سایش زودتر اتفاق می‌افتد، مصرف بنزین بالاتر می‌رود و همچنین کنترل اتومبیل سختتر می‌شود. تنظیم باد بهتر است هر دوهفته یک بار انجام گیرد.
  • هنگام چک کردن باد لاستیک‌ها، لاستیک زاپاس را هم به همراه آن‌ها تنظیم باد کنید. درواقع تمام نکاتی که در خصوص شرایط نگهداری از لاستیک‌ها گفته می‌شود، درمورد لاستیک زاپاس هم باید رعایت شود.
  • اگر از لاستیک تیوب‌دار استفاده می‌کنید، تیوب داخل لاستیک را هم همراه با خود لاستیک تعویض کنید.
  •  هنگام خرید لاستیک به این توجه کنید که یکی بودن اندازه هر چهار لاستیک، و حتی یکی بودن طرح عاج‌های آن ها نیز مهم است چرا که در غیر این صورت، دیفرانسیل خودرو آسیب خواهد دید.
  • اگرچه تاریخ تولید تایرها روی آن‌ها درج شده است اما افراد معمولا دقت خاصی روی اعداد بدنه‌ی تایر ندارند، و یا از نحوه‌ی خواندن آن آگاهی ندارند. در ادامه‌ی این مطلب  به نحوه‌ی خواندن عددها و تشخیص تاریخ تولید تایر اشاره می کنیم اما به طور کلی، بین ۴ تا ۶ سال حداقل زمانی است که توصیه می‌شود لاستیک‌ها را تعویض کنید. برای لاستیک‌هایی که بیش از ۶ سال مورد استفاده قرار گرفته‌اند، چک کردن دائم آن‌ها توصیه می‌شود.

اما چطور هنگام خرید لاستیک تاریخ تولید را تشخیص دهیم؟

روی بدنه لاستیک تاریخ تولید با عددی چهاررقمی نشان داده شده است. اگر به ترتیب از سمت راست این اعداد را بخوانیم، دو رقم اول نشان دهنده هفته و دو رقم بعدی نشان دهنده‌ی سال تولید تایر هستند. به عنوان مثال اگر عددی که روی لاستیک درج شده، ۱۱۲۵ باشد، نشان می‌دهد در هفته ۲۵ ام (ماه جولای) سال ۲۰۱۱ تولید شده است.

تاریخ تولید لاستیک

  • هنگام تنظیم کردن باد لاستیک‌ها به این نکته دقت کنید که لاستیک‌ها سرد باشند. در حالتی که لاستیک‌ها گرم هستند، نباید باد اضافه‌ی لاستیک‌ها را خالی کرد.
  • پایین بودن فشار باد لاستیک باعث می‌شود هنگام رانندگی، اصطکاک بیشتر شود، و حرارتی بر اثر این اتفاق به وجود می‌آید، شدیدا بر روی عمر مفید لاستیک، اثر منفی دارد. البته فشار باد بالا نیز باعث صدمه خوردن به لاستیک می‌شود.
  • عمق عاج‌ها فاکتور دیگری است که باید مرتبا چک و بررسی شود. برای این کار می‌توانید از ابزار مخصوص آن، یعنی ابزار سنجش عمق عاج استفاده کنید.چک کردن لاستیک
  • اداره ملی ایمنی عبور و مرور بزرگراه‌ها در آمریکا (NHTSA) به رانندگان توصیه کرده است، پس از  هر ۸۰۰۰ کیلومتر رانندگی، لاستیک‌های جلو و عقب را باهم تعویض کنند.

به طور کلی اگر برای امنیت و سلامتی خود و خودرویتان اهمیت می‌دهید، بازدیدهای دوره ای از تایرهای ماشینتان را فراموش نکنید.

همچنین ببینید

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان امروزه یادگیری زبان های مختلف برای همه مردم دنیا تنها یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *