خانه / راهنمای خرید / خرید جوراب را به اندازه خرید سایر لباسها جدی بگیرید!
خرید جوراب

خرید جوراب را به اندازه خرید سایر لباسها جدی بگیرید!

چرا در خرید جوراب باید دقت و وسواس به خرج دهیم؟

جوراب‌ها اگرچه  بخش کوچکی از کمد لباس‌هایمان را اشغال می‌کنند اما اهمیت آن‌ها بسیار بیشتر از چیزی است که به نظر می‌آید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بر اثر نپوشیدن جوراب یا داشتن جوراب نامناسب، پوست پایتان تاول بزند یا ملتهب شود. اتفاقی که به راحتی، حتی راه رفتن را برایمان سخت خواهد کرد. پس هنگام خرید جوراب بهتر است به عوامل مختلفی دقت داشته باشیم.

  • پارچه‌‌ی جوراب

هنگام خرید جوراب طبیعتاً اولین فاکتوری که باید در نظر بگیرید جنس پارچه‌ی جوراب است و اینکه بافت آن با چه مواد اولیه‌ای انجام گرفته است. البته چیزی که در عمل اتفاق می‌افتد این است که هر جورابی درواقع از ترکیب ماده‌های مختلف و انواع مختلف پارچه، بافته شده است. اما دانستن اینکه کدام‌یک درصد بیشتری از بیشتر الیاف آن را تشکیل می‌دهد و هر یک چه ویژگی‌هایی دارند، مسلما در انتخاب جوراب مورد نظرتان تأثیرگذار خواهد بود.

انتخاب جوراب

  • جوراب پشمی

اکثر ما وقتی اسم پشم گوسفند را می‌شنویم اغلب به یاد زمستان و سرما می‌افتیم زیرا معمولا اینطور دیده‌ایم که لباس پشمی را تنها در هوای سرد به تن می‌کنند اما واقعیت این است که اگر پارچه از پشم مرغوبی بافته شده باشد، هوا به‌راحتی از میان الیاف آن عبور می‌کند و پارچه پشمی در تمام سال می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. اگر پارچه‌ای از پشم گوسفند مرینو (نوعی  پشم مرغوب) بافته شده باشد، بسیار نرم، لطیف و انعطاف‌پذیر است. این پارچه‌ها باعث خارش پا نمی‌شوند و به دلیل بادوام بودن برای پوشیدن به مدت طولانی بسیار مناسب است، همچنین در طول زمان زیاد آب نمی‌رود و زود بو نمی‌گیرد.

اگر زیاد پیاده‌روی یا سفر می‌کنید خرید جوراب پشمی برایتان انتخاب مناسبی خواهد بود. کسانی که فعالیت بدنی زیادی دارن  بهتر است از جوراب‌هایی که الیاف آن عمدتاً پشمی است استفاده کنند چرا که در مدت کوتاهی خشک شده و رطوبت را در خود نگه نمی‌دارد.

اگرچه پیدا کردن جوراب پشمی از دیگر انواع جوراب سختتر‌ است و نسبت به سایر انواع جوراب‌ها گرانقیمت‌تر هستند اما با اختلاف نسبت به سایر انواع جوراب‌ مانند جوراب‌های آکریلیک، نایلونی و پنبه‌ای باکیفیت‌تر است.

جوراب پشمی

  • جوراب آکریلیک

اگرچه جوراب‌ها به ظاهر تفاوت چشمگیری باهم ندارند اما کافیست چند ساعت آن‌ها را به پا داشته باشید تا تفاوت در جنس و کیفیت را متوجه شوید. الیاف آکریلیک نسبت به الیاف پشمی، الیاف ارزان‌تری است، اما با این وجود رطوبت را نگه نمی‌دارد و نسبتاً زود خشک می‌شود. ضمن اینکه بافتی نرم و راحت دارد.

  • جوراب پنبه‌ای

اگر می‌خواهید هنگام پیاده روی خیلی زود پوشش مرطوبی را دور پاهایتان حس کنید، با جوراب پنبه‌ای این اتفاق خیلی زود محقق می‌شود! ضعف جوراب‌های پنبه‌ای، جذب پایین رطوبت است که البته همین یک ویژگی برای جوراب کافی است تا گوشه‌ی کمد بیفتد و سالی یک بار هم مورد استفاده قرار نگیرد! اگر می‌خواهید جوراب مناسبی برای فعالیت‌های بدنی بپوشید یا جوراب‌هایی انتخاب کنید که پنبه‌ی کمتری در آن به ‌کار رفته باشد و یا اصلاً الیاف پنبه در بافتشان وجود نداشته باشد.

جوراب مناسب پیاده روی

  • جوراب نایلونی

ویژگی برجسته الیاف نایلون و دلیلی که این الیاف در بافت جوراب استفاده می‌شود، دوام آن است. نایلون در ترکیب با سایر الیاف‌ها در بافت جوراب به کار می‌رود و معمولا بین ۲۰% تا ۵۰% بافت پارچه را به خود اختصاص می‌دهد.

البته در انتخاب جوراب تنها بافت آن ملاک قرار نمی‌گیرد. بلکه بلندی و کوتاهی ساق جوراب، سبکی یا سنگینی و ضخامت آن، بافت داخلی آن نیز از عواملی است که نقش مهمی در راحتی و مناسب بودن جوراب دارند

مثلاً جوراب ساق‌دار که تا زانو یا میانه‌های ساق پا بالا می‌آیند برای دویدن، دوچرخه‌سواری و فعالیت‌هایی از این قبیل مناسب‌اند. در خصوص ضخامت و سنگینی نیز باید هنگام جوراب به این دقت داشت که جوراب‌های ضخیم‌تر معمولاً نرم‌تر هستند اما به همان اندازه گرم هم هستند و برای فصل سرما مناسب‌ترند.

به‌طورکلی جوراب علیرغم اینکه بین سایر لباس‌ها ممکن است به چشم نیاید، اما اهمیت بسیار زیادی در احساس راحتی  انسان در طول روز دارد و افرادی که به‌سلامت پاهایشان اهمیت می‌دهند معمولاً در انتخاب  جوراب سختگیرند و دقت بسیاری هنگام انتخاب جوراب مناسب به خرج می‌دهند.

 

همچنین ببینید

خشکشویی آنلاین

خشکشویی آنلاین بخار

خشکشویی آنلاین دنیای اینترنت هر روز در حال پیشرفت می باشد. همه روزه وب سایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *