خانه / راهنمای خرید / خرید آکواریوم به چه تجهیزات و لوازمی نیاز دارد؟ (بخش سوم)
خرید اکواریوم

خرید آکواریوم به چه تجهیزات و لوازمی نیاز دارد؟ (بخش سوم)

در ادامه آشنایی با تجهیزات و لوازم آکواریوم به توضیح تجهیزات تصفیه اکواریوم میپردازیم.

تجهیزات تصفیه اکواریوم

فراهم کردن تجهیزات تصفیه مناسب و باکیفیت برای آکواریوم، یکی از مراحل سخت و پیچیده اما بسیار مهم در فرایند آماده‌سازی اکواریوم است. اساسا، فیلترهای آکواریوم به سه روش مختلف کار می کنند.

فیلتراسیون بیولوژیکی اکواریوم

از فرایند باکتریایی طبیعی درگیر در چرخه نیتروژن استفاده می‌کند. فیلتر بیولوژیکی فضای بیشتری را برای تکثیر باکتری های مفید فراهم می کند. البته باید این اطمینان حاصل شود که آب گردش کافی را در میان کلنی باکتری‌ها دارد و از آن‌ها در برابر اختلال‌هایی که ممکن است ایجاد شود، محافظت می‌کند.

فیلتراسیون مکانیکی اکواریوم

آکواریوم را از ذرات و مواد غیرمفید پاک می کند. این ذرات ممکن است شامل فضولات ماهی، لجن، غذای ماهی باقی مانده در آب  یا گرد و غبار باشد. آب مخزن از یک فیلتر مکانیکی عبور می کند و ذرات انباشته می شوند. برای جلوگیری از رسوب، فیلتر باید به طور مرتب تمیز شود.

فیلتراسیون شیمیایی اکواریوم

می تواند برخی از زباله های حل شده در آب را (که یک فیلتر مکانیکی نمی تواند از آن مراقبت کند) از آب پاک کند. هنگامی که آب از میان یک فیلتر شیمیایی عبور می کند، متریال فیلتر از طریق واکنش‌های شیمیایی با مولکول های آلودگی‌های داخل آب پیوند می‌خورد و در نتیجه آنها را از آب اکواریوم جدا می کند.

فیلتر آکواریوم

فیلتر‌های مختلف اکواریوم هریک مجموعه‌ای از این متدهای فیلترینگ را ارائه می‌دهند:

فیلترهای کنیستر (سطلی) با تحت فشار گذاشتن اجزای مختلف، سه نوع متد فیلترینگ را انجام می‌دهد. با اعمال فشار، آب از میان فیلتری که در حالت عادی نمی‌تواند از آن عبور کند، رد می‌شود، بنابراین در این مرحله فیلتراسیون مکانیکی باکیفیتی را در آکواریوم شاهد هستیم. فیلتراسیون بیولوژیکی نیز با انواع مختلفی از ابزارها مانند حلقه‌های سرامیکی و اسفنج انجام می‌شود. فیلتراسیون شیمیایی نیز می‌تواند به وسیله مواد شیمیایی مانند کربن یا رزین یا ترکیبی از آنها انجام شود.

نگهداری از فیلترهای کنیستر کمی سخت‌تر است اما بیشترین انعطاف‌پذیری را در انجام انواع فیلتراسیون دارد و بهترین نوع فیلترینگ مکانیکی را انجام می‌دهد.

فیلترهای خشک و مرطوب (چکه‌ای) از متریال بیولوژیکی مانند گوی‌ها یا حلقه‌های بیولوژیک استفاده میکنند تا فیلتر بیولوژیکی بسیار کارآمدی را فراهم کنند. آب معمولا از طریق یک قطره چکان یا  اسپری در محیط بیولوژیکی پخش می شود. این فرایند بهینه‌ترین بهره وری بیولوژیکی و تبادل گاز را به همراه دارد. یک فیلتر خشک و مرطوب معمولا از یک اسفنج یا متریالی شبیه آن برای فیلتراسیون مکانیکی استفاده می‌کند. فیلتر شیمیایی نیز می‌تواند توسط فرد به این سیستم اضافه شود.

ضدعفونی کننده یا استرلایزرهای UV

استرلایزر UV

 (فیلتری که اشعه فرا بنفش را به خود جذب می‌کنند) می‌توانند در راستای کنترل جلبک شناور، باکتری، ویروس ها، قارچ و حتی برخی از انگل ها استفاده شود. استریل‌کننده‌های UV حاوی یک لیزر میکروبی یا لامپ UV است که در آن اشعه ماوراء بنفش بر برخی از ارگانیسم ها بر اساس میزان اشعه ماوراء بنفش که در معرض آن قرار دارند، تاثیر می‌گذارد. میزان تاثیر گذاری آن به طور مستقیم  به مقدار جریان آب عبوری از دستگاه ضدعفونی کننده، توان و قطر خود ضدعفونی‌کننده و اندازه آکواریوم بستگی دارد. استریل‌کننده ها بیشتر در آکواریوم‌های آب شور کاربرد دارند. اگرچه برخی افراد در اکواریوم های آب شیرین نیز از استرلایزر اشعه فرابنفش استفاده می‌کنند اما جزء لوازم ضروری برای این اکواریوم ها محسوب نمی‌شوند. دقت کنید که اگر یک استریلایزر UV بزرگ برای کنترل انگل ها و باکتری ها استفاده شود، این دستگاه‌ می‌تواند مقدار زیادی گرما تولید کند و این برای ماهی آکواریوم آسیب زاست به همین دلیل ممکن است نیاز به یک چیلر در آکواریوم باشد.

همچنین ببینید

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان

آموزشگاه زبان سفیر گفتمان امروزه یادگیری زبان های مختلف برای همه مردم دنیا تنها یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *