خانه / راهنمای خرید / خرید آکواریوم به چه تجهیزات و لوازمی نیاز دارد؟ (بخش دوم)
ماهی آکواریومی

خرید آکواریوم به چه تجهیزات و لوازمی نیاز دارد؟ (بخش دوم)

بخش دوم مطالب مربوط به خرید آکواریوم و راه اندازی آن:

محل قرار گیری آکواریوم

درمورد جایی که آکواریوم قرار می‌گیرد، بهتر است به جای توجه به بزرگ یا کوچک بودن فضا، بیشتر به این نکته توجه داشته باشید که فضایی که برای آن در نظر گرفته‌اید جایی محکم و ثابت باشد و سطح اتکای مطلوب را داشته باشد. آکواریوم به هیچ وجه نباید در معرض خطر افتادن یا لرزش باشد. همچنین فضایی که برای آن در نظر گرفته‌اید باید از تجهیزات گرمایشی و در و پنجره‌هایی که ممکن است باعث رسیدن گرما به آکواریوم شده و باعث نوسانات غیرعادی دما شوند، دور باشد. دور بودن از پنجره‌ها نیز برای آکواریوم بهتر است چرا که در این شرایط ممکن است نور زیادی به آکواریوم برسد و نور زیاد باعث رشد بی‌رویه جلبک می‌شود، چیزی که مقابله با آن برایتان بسیار سخت خواهد بود.

چرخه نیتروژن آکواریوم

چرخه نیتروژن

ممکن است فکر کنید چون آب اکواریوم در ابتدا پاکیزه است، در روزهای پیشِ رو هم همینطور باقی خواهد ماند اما قطعا اینطور نیست. به محض اینکه ماهی‌ها را به آب اضافه کنید، آلودگی موادی که از بدنشان دفع می‌شود، برخی مواد شیمیایی را وارد آب می‌کند. خوشبختانه، طبیعت یک راه حل را در قالب باکتری فراهم می‌کند که مواد شیمیایی سمی را به مواد شیمیایی نسبتا بی‌ضرر تجزیه می‌کند. پروسه‌ای که طبیعت برای حذف سموم از مخزن آکواریوم استفاده می‌کند، چرخه نیتروژن نامیده می‌شود. ماهی حین تنفس آمونیاک سمی دفع می‌کند، تجزیه مواد دفع شده از بدن ماهی و غذاهایی که در آب باقی می‌مانند، آمونیاک بیشتری تولید می‌کند. با آغاز شدن چرخه‌ی نیتروژن، آمونیاک بواسطه انواع خاصی از باکتری‌ها به نیتریت تبدیل می‌شوند(که این ماده شیمیایی هم مضر محسوب می‌شود)، و سپس به نیترات تبدیل می‌شوند. نیترات اضافی می‌تواند با تغییرات روزمره شرایط آب، کنترل شود. باکتر‌ی‌هایی که برای این فرایند مورد نیاز است، به آرامی روی سطح فیلترها و ماسه یا بستر خود ساخته می‌شوند و این روند می‌تواند تا شش هفته، از اولین روزی که ماهی‌ها را به آکواریومتان می‌ریزید، طول بکشد.

رشد باکتری کافی برای حفظ سلامت فضای آکواریوم شما، به زمان و حوصله شما (به عنوان کسی که به داشتن آکواریوم علاقه‌مند است!) نیاز دارد. شما برای کمک به ایجاد این چرخه به زمان نیاز دارید. توصیه های مختلفی در مورد چگونگی انجام این کار وجود دارد، قانون شماره یک این است که به آرامی کار را آغاز کنید. به این معنی که ابتدا تنها چند گیاه آکواریومی به آب اضافه کنید. بعد از حدود دو هفته تعدادی ماهی مقاوم که در مقابل تغییرات شرایط آب تاب‌آوری بالایی دارند را به آکواریوم اضافه کنید. به طور معمول باید تعداد ماهی‌ها در ابتدا از تعدادی که ظرفیت آکواریومتان اجازه می‌دهد، کمتر باشد. سپس با اضافه کردن ماهی‌های بیشتر در هفته‌های بعدی، به اکوسیستم آکواریوم این اجازه را می‌دهید که به تدریج روند شکل گرفتن خود را طی کند. هر مرحله باید به آرامی طی شود تا باکتری‌ها زمان کافی برای رشد و تکثیر و کاهش میزان مواد زائد داخل آب را داشته باشند.

آکواریوم زیبا

مدت زمانی که طول می‌کشد تا چرخه نیتروژن ایجاد شود، احتمالا زمانی استرس زا برایتان خواهد بود تا متوجه شوید ماهی‌های جدید در مقابل شرایط فعلی مقاوم هستند یا نه. در این مقطع، داشتن کیت تست آمونیاک برای پایش چرخه‌ی نیتروژن آب ایده‌ی کاربردی و مناسبی است. اگرچه همیشه وسوسه برای تغییر شرایط آکواریوم وجود دارد اما مهم است که در زمان نامناسب در ایجاد چرخه مداخله نکنید مگر اینکه سطح آمونیاک و نیتریت به قدری بالا برود که ماهی‌ها مقاومت لازم در برابر آن را نداشته باشند. (بالا رفتن موقت آمونیاک و سطوح نیتریت بخشی از روند است). علاوه بر این، باید از اضافه کردن بیش از حد ماهی در هنگام ایجاد چرخه نیتروژن پرهیز کنید، چرا که رشد باکتری‌ها را مختل می کند. همانطور که چرخه به طور طبیعی شکل می‌گیرد، ماهی هایی که از قبل در آکواریوم هستند می توانند به تدریج با تغییر شرایط آب و افزایش آهسته‌ی میزان آمونیاک یا نیتریت، خود را هماهنگ کنند و عادت دهند. در حالی که این شرایط ممکن است برای ماهی جدید کشنده باشد.

هنگامی که چرخه نیتروژن به اتمام برسد، آکواریوم شما قادر به سم زدایی میزان ثابت آمونیاک و سایر مواد شیمیایی خواهد بود. البته این روش سنتی اضافه کردن چرخه نیتروژن به آکواریوم‌هاست و در روش‌های جدیدتر این مدت زمان کاهش یافته است.

ادامه نکات خرید اکواریوم و تجهیزات آن را در مطالب آینده مجله کشینه بخوانید.

همچنین ببینید

خشکشویی آنلاین

خشکشویی آنلاین بخار

خشکشویی آنلاین دنیای اینترنت هر روز در حال پیشرفت می باشد. همه روزه وب سایت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *