خانه / پس انداز با کشینه / صرفه جویی در هزینه ها / جمعه سیاه یا طعم شیرین خرید (بخش اول)
خرید اینترنتی در جمعه سیاه

جمعه سیاه یا طعم شیرین خرید (بخش اول)

تعطیلات برای افراد معنای متفاوتی دارد. برخی افراد برای سفر برنامه‌ریزی می‌کنند و برخی برای استراحت. اما بسیاری از افراد خریدهایشان را به این زمان موکول می‌کنند چرا که خوب می‌دانند یک روز پس از عید شکرگزاری، می‌توانند با قیمت‌هایی فوق‌العاده در جمعه سیاه خریدهایشان را انجام دهند. جمعه سیاه یا Black Friday برای فروشگاه‌های کوچک و بزرگ، روزی است که محصولات خود را با تخفیف‌های استثنایی به مشتریان ارائه می‌کنند.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه در دهه ۱۹۶۰ نامگذاری شد. زمانی که حساب دخل و خرج کسب و کارها و مغازه‌داران هنوز با کاغذ و قلم ثبت می‌شد.  در آن زمان حساب سود و زیان با رنگ‌های متفاوت نشان می‌دادند، سود را با رنگ مشکی و ضرر و زیان را با رنگ قرمز نشان می‌دادند.

در این مطلب به حقایق عجیبی در مورد جمعه سیاه اشاره می‌کنیم

  • مدت زمانی که آمریکایی‌ها صرف خرید در جمعه سیاه می‌کنند، از زمانی که برای بازدید مکان‌های پرطرفدار دیزنی لند صرف می‌کنند بیشتر است. تنها والمارت در این مورد اعلام کرده است که سال گذشته بیش از ۲۲ میلیون نفر را در روز عید شکرگزاری به فروشگاه‌های خود کشانده است. تعداد افرادی که هرساله از دیزنی ورلد در فلوریدا دیدن می‌کنند ۵/۱۸ میلیون نفر است. ۱۶ میلیون نفر نیز در کالیفرنیا از دیزنی لند بازدید می‌کنند.

طبق گفته‌ی انجمن صنفی خرده‌فروشان آمریکا در سال ۲۰۱۵، ۵۵% از آمریکایی‌ها –حدود ۷/۱۳۳ میلیون نفر- طی تعطیلات شکرگزاری از فروشگاه‌های فیزیکی و فروشگاه‌های آنلاین خرید انجام داده‌ بودند که این رقم در سال‌ها بعدی بر آن افزوده شد.

  • بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ حین خرید در جمعه سیاه، ۷ نفر کشته و ۹۸ نفر در آمریکا مجروح شده‌اند. دلیل اغلب این حوادث، هجوم جمعیت و وجود مشتریان خشن در میان افراد است اما در سال ۲۰۰۹ وقوع یک حادثه تیراندازی در کالیفرنیا باعث کشته شدن دونفر شد.

این آمار نشان می‌دهد تعداد افرادی که در حین خرید در روز جمعه سیاه کشته شده اند، از افرادی که در اثر حمله‌ی کوسه‌ها کشته شده‌اند بیشتر است.خشونت در جمعه سیاه

  • دیگر جمعه‌ی سیاه تنها به یک روز خلاصه نمی‌شود. چندین سال پیش فروشگاه‌ها فروش خود را در روز شکرگزاری از ابتدای روز شروع می‌کردند. برای مثال Target و Walmart در سال ۲۰۱۵ خرید و فروش را از ساعت ۶ صبح آغاز کردند، این در حالی بود که Toys R Us و Best Buy یک ساعت زودتر یعنی از ۵ صبح فعالیت خود را شروع کرده بودند. JC Penney در این میان از سایرین پیشی گرفته و از ساعت ۳صبح درهای فروشگاه را باز کردند.

لیست بلندبالایی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز به صورت آنلاین در روز شکرگزاری در اختیار مشتریان برای خرید قرار می‌گیرند. در این میان بسیاری از فروشگاه‌ها تخفیف‌ها و فروش فوق العاده‌ی خود را در تمام طول هفته نگه می‌دارند و البته برای کسانی که به هر دلیل قصد ندارند به فروشگاه‌ها مراجعه کنند، سایت‌های زیادی برای خرید اینترنتی در دسترس قرار دارد. اولین دوشنبه‌ی پس از جمعه‌ی سیاه در سال ۲۰۰۵ به نام Cyber Monday شناخته شد و برای فروشندگان تقریبا به اندازه‌ی روز جمعه‌ی سیاه اهمیت پیدا کرده است.

  • چندین سال است که دیگر نیازی نیست مشتریان حضورا خرید خود را انجام دهند و خودشان به فروشگاه‌ها مراجعه کنند. با وجود اینترنت، خریدهای فوق العاده را می‌توان حتی بدون بیرون آمدن از خانه انجام دهند و از تخفیف‌های ویژه جمعه سیاه استفاده کنند. طبق آمارهای سال ۲۰۱۴، آمریکایی‌ها ۳۳/۱ میلیارد دلار در روز جشن شکرگزاری و ۴/۲ میلیارد دلار در روز جمعه سیاه به صورت آنلاین خرید کرده بودند که این عدد نسبت به ۲۰۱۳ حدود ۲۵% رشد داشته بوده است.
  • خرید در جمعه سیاه

البته با وجود افزایش رشد نرخ خرید آنلاین، باز هم ترافیک عظیمی از مراجعه‌ی حضوری افراد به فروشگاه‌ها وجود دارد. اگرچه پیش بینی‌ها نشان داده‌اند میزان افرادی که خرید آنلاین را به خرید حضوری ترجیح می‌دهند نزدیک به نیمی از افراد است چرا که خرید آسان و تحویل زودهنگام محصولات خریداری شده، که معمولا تا پیش از کریسمس به دست افراد می‌رسد، افراد را بیشتر به سوی خرید آنلاین تشویق می‌کند.

  • آمازون قصد دارد بخش عمده‌ی خرید و فروش انجام شده در جمعه سیاه را تحت کنترل خود بگیرد. آمازون در طول تعطیلات سال های اخیر به شدت با فروشندگان و سایر فروشگاه‌های اینترنتی برای فروش در جمعه سیاه رقابت می‌کند. به گزارش Wired این غول خرید و فروش اینترنتی برخی از معاملات خود را از یک هفته پیش از جمعه سیاه آغاز می‌کند و تمام هفته ادامه پیدا می‌کند.
  •  جمعه سیاه برای تمام فروشگاه‌ها محبوب و دوست داشتنی نیست. برخی از افراد دوست ندارند روز عید شکرگزاری مشغول کار باشند. به همین دلیل، تعدادی از کارگران معترض، چهارسال تمام در مکان‌هایی خارج از فروشگاه های والمارت برای افزایش دستمزدها اعتراض می‌کردند. اتحادیه حمایت از کار گروه ۴۱۱ از گروه‌هایی است که از فروشگاه‌های شاخص مانند Target، JC Penney، Macy’s و Best Buy تقاضا کرده است یک روز مرخصی برای روز شکرگزاری به کارکنان خود بدهد.

حداقل ۲۰ فروشگاه زنجیره‌ای مانند Costco، GameStop، Barnes & Noble و Nordstromدر روز شکرگزاری تعطیل هستند.

فروشگاه REI هم در روز شکرگزاری و هم در جمعه سیاه تعطیل است. دلیل این مسئله طبق گفته‌ی مدیرعامل این فروشگاه در یکی از مصاحبه‌هایش این است که افراد را تشویق کنند که بیشتر از تعطیلات لذت ببرند تا اینکه بیش از حد به خرید بپردازند.

  • برخی از تخفیف‌ها واقعی نیست. یک مطالعه جدید از شرکت تحقیقاتی WalletHub نشان داده است ۱۴% از محصولات در جمعه سیاه هم همان قیمتی را دارند که در روزهای عادی به فروش می‌رسند. این در حالی است که ۱۷% از محصولات حتی گرانتر از حالت عادی یا قیمتی که در آمازون دارند، فروخته می‌شوند. کتاب‌ها، فیلم‌ها و آلبوم‌های موسیقی بیشترین میزان تخفیف و به صرفه‌ترین قیمت‌ها را به خود اختصاص می‌دهند در حالی که مبلمان و جواهرات، با کمترین تخفیف به فروش می‌رسند.

در مطالب آینده مجله کشینه باز هم به جمعه سیاه، حقایق مربوط به آن و البته فروشگاه‌های ایرانی که برای جمعه سیاه آفرهای شگفت انگیزی برای مشتریان خود دارند، می‌پردازیم.

 

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *