خانه / پس انداز با کشینه / افزایش درآمد / استخراج بیت کوین یا بیت کوین ماینینگ چگونه کار می کند؟
بیت کوین

استخراج بیت کوین یا بیت کوین ماینینگ چگونه کار می کند؟

درباره استخراج بیت کوین بیشتر بدانیم

وقتی اصطلاح استخراج بیت کوین یا بیت کوین ماینینگ را میشنوید ممکن است تصور کنید منظور سکه هایی است از عمق زمین حفاری می شوند. اما در حقیقت استخراج بیت کوین، انجام دادن کار فیزیکی نیست. پس چرا به آن حفاری (mining) می گویند؟

به این دلیل که کاری شبیه به استخراج طلاست و درواقع برگرفته از طراحی پروتکل استخراج طلاست، اما به عنوان طلایی که در زیر زمین وجود دارد و هنوز به روشنایی نرسیده است (طلاهایی که هنوز استخراج نشده اند). پروتکل بیت کوین معتقد است که ۲۱ میلیون بیت کوین در نقاط مختلف وجود خواهد داشت ، و معدنچیان ظرف مدت کمی آنها را استخراج خواهند کرد.

بیت کوین ها به عنوان پاداش در ازای تراکنش های معتبر داده میشود و بر روی یک پایگاه داده غیر متمرکز به اسم بلاک چین فعالیت میکند.

بیت کوین ارز دیجیتال
Bitcoin a cryptocurrency

گره های بیت کوین:

گره ها کامپیوترهای قدرتمندی هستند که نرم افزاربیت کوین را اداره میکند و با تقویت کردن داده ها، به حفظ اداره بیت کوین کمک میکند. هر شخصی قادر به بیت کوین ماینینگ است فقط کافیست که نرم افزار بیت کوین را به صورت رایگان نصب کنید و پورت های مشخصی را باز نگه دارید. (ولی ایرادش این است که انرژی و فضای نگهداری زیادی مصرف میکند-شبکه در زمان نوشتن حدود ۱۴۵ گیگابایت مصرف دارد) گره‌ها (یا همان Node) در سراسر شبکه تراکنش‌های bitcoin را پخش می‌کنند.

ارتباط بین گره های بیت کوین

یک گره (Node) اطلاعات را برای تعداد دیگری گره که ارسال میکند.و بدین ترتیب با سرعت زیاد تمام شبکه احاطه میشود.

برخی از گره ها (نودها) گره های استخراجی (Node Mining) هستند که اینها تراکنش های برجسته را به بلوک منتقل میکنند و تمام داده ها را به بلاک چین اضافه میکنند.چه طور این کار انجام میشود؟با حل کردن معمای پیچیده ی ریاضی که بخشی از برنامه بیت کوین ماینینگ است و پاسخ آن در بلاک است.

معمایی که می بایست حل شود این است که عددی را پیدا کنیم که وقتی با داده های بلاک ترکیب میشوند و از یک تابع درهم عبور کند، نتیجه ی حاصل شده در راستای مشخصی قرارگیرد.این خیلی سخت تر از چیزی است که به نطر میرسد.

بیت کوین ماینینگ
Bitcoin mining

حل معما:

چگونه آنها این عدد را پیدا میکنند؟ با حدس زدن به صورت تصادفی!! تابع هش (تابع درهم ساز) پیش بینی اینکه خروجی چه خواهد بود را غیر ممکن می سازد.

بنابراین ماینرها (یا همان نود های استخراج کننده) عدد رمز آلودی را حدس میزنند و تابع درهم ساز (تابع Hash) را در ترکیب عدد حدس زده شده و اطلاعات بلاک، اعمال میکنند.تابع حاصله می بایست با تعداد از پیش تعیین شده ای صفر شروع شود.هیچ راهی برای دانستن اینکه کدام عدد کار خواهد کرد وجود ندارد زیرا دو عدد صحیح متوالی نتایج بسیار متفاوتی خواهند داشت.

به علاوه ممکن است نانس های (عدد اختیاری که فقط یکبار قابل استفاده می باشد) متعددی وجود داشته باشد که که نتایج مورد نظر را تولید کنند و یا هیچ نتیجه ای تولید نکند.(در این شرایط ماینر ها یا همان گره های استخراج کننده، با شکل متفاوت و سختتری به تلاششان ادامه می دهند).

استخراج بلاک بیت کوین
Bitcoin Block-chain

پاداش حل معما

اولین ماینر که نتیجه مورد نظر در محدوده مشخص شده پیدا می کند نتیجه پیروزی را به بقیه شبکه هم اعلام می کند و بقیه ماینرها به سرعت کار کردن بر روی آن بلاک را متوقف می کنند و شروع به رمز گشایی عدد بعدی می کنند. ماینر پیروز به عنوان جایزه، بیت کوین جدید دریافت می کند.

در زمان نوشتن، پاداش ها معادل ۱۲.۵ بیت کوین و به ارزش ۲۰۰ هزار دلار می باشد.

هرچند این عدد آنقدرها که به نظر میرسد معامله با ارزشی نیست. تعداد زیادی گره های استخراج کننده وجود دارند که در حال رقابت برای این جایزه هستند و می توان گفت استخراج بیت کوین تابعی از قدرت محاسبه و شانس است.

همچنین هزینه ی لازمه برای نود ماینر ها نیز قابل تامل است. نه تنها به دلیل قدرت سخت افزاری که مورد نیاز است بلکه به دلیل میزان برق زیادی که برای انجام این مراحل مصرف می شود.

ضمنا” در نظر داشته باشید که تعداد بیت کوین های برنده شده برای حل کردن معما، نیز کاهش خواهد داشت. در حال حاضر ۱۲.۵ بیت کوین می باشد اما هر ۴ سال یا بیشتر به نصف کاهش پیدا می کند. ارزش بیت کوین ها ممکن است بتواند هزینه های مصرفی سخت افزاری و مصرف برق را جبران کند اما این موضوع قطعی نیست و به اوضاع بازار بستگی دارد.

مشکلات استخراج ارزهای دیجیتال یا بیت کوین ماینینگ

استخراح بیت کوین هر 10 دقیقه
Bitcoin-discover

دشواری در محاسبات: که به صورت میانگین ممکن است ۱۰ دقیقه برای پردازش یک بلاک طول بکشد.

چرا ۱۰ دقیقه؟ به دلیل اینکه توسعه دهندگان بیت کوین بر این باورند که این بازه ی زمانی برای جریان ثابت و رو به کاهش بیت کوین های جدید لازم است تا به ماکزیمم ۲۱ میلیون بیت کوین برسد.

اگر تا الان به این موفقیت دست یافته اید که باید به شما تبریک گقت، اگر هم که هنوز موفق به استخراج بیت کوین نشده اید، باید کمی بیشتر صبور باشید.

در پایان لازم به توضیح است که هنوز موارد بیشتری برای توضیح این سیستم وجود دارد اما حداقل در حال حاضر ایده ای از طرح کلی نبوغ برنامه نویسی و مفهومی این سیستم دارید. برای اولین بار سیستمی وجود دارد که نقل و انتقالات دیجیتالی مناسب را در بستر غیر متمرکز، معتمد و آزاد را مجاز می کند. به عبارتی بیت کوین یک شبکه و ارز پرداخت جدید است. تراکنش های این شبکه به صورت همتا به همتا و بدون نیاز به واسطه ها انجام می شوند. این بدان معناست که ما برای انجام تراکنش ها نیاز به نهاد های متمرکز مانند بانک یا موسسات دیگر نداریم.

استخراج بیت کوین ارز آینده
Bitcoin-Future-Currency

استخراج بیت کوین از خانه

استخراج بیت کوین با هانی ماینر
Honeyminer

با استفاده از هانی ماینر با هر سیستم عاملی به راحتی می توان شروع به پردازش بیت کوین و یا ارزهای دیجیتال دیگر کرد. می توان به راحتی گفت که هانی ماینر ساده ترین پلتفرم استخراج بیت کوین است که بدون هیچ سختی و دردسری به راحتی می توان شروع به استخراج بیت کوین کرد. طریق استفاده به این صورت است که شما نرم افزار هانی ماینر را روی سیستم عامل خود نصب کرده و این نرم افزار در بکگراند شروع به پردازش و استخراج ارز های دیجیتال می کند. با روشن کردن کامپیوتر این نرم افزار فعالیت خود را شروع کرده و پس از یک بار نصب نیاز به هیچ کار اضافه ای از جانب شما نیست. همچنین این قابلیت را دارد که تنها در زمانی که کامپیوتر در حالت Idle است فعالیت کند. بسته به پردازشگر و کارت گرافیکی سیستم شما سرعت استخراج ارز دیجیتال نیز تغییر می کند. نکته جالب در مورد Honeyminer  این است که خود نرم افزار سودده ترین ارز دیجیتال را پیدا کرده و آن را پردازش می کند، با نوسانات بازار نرم افزار ارز دیجیتال دیگری را که سود بیشتری عاید شما می کند استخراج می کند. با هانی ماینر شما به راحتی می توانید ارز دیجیتال استخراج کرده و از کامپیوتر خود بدون هیچ زحمتی درآمد کسب کنید.

همچنین ببینید

فیلم نت رسانه آنلاین فیلم و سریال

فیلم نت رسانه آنلاین فیلم و سریال

فیلم نت رسانه آنلاین فیلم و سریال بی شک یکی از تفریحات دلنشین برای ما …

۴ دیدگاه

  1. ممنون از مطلب خوب و آموزنده تان

  2. این کار خیلی شیک و مجلسی سوکت دستگاه میخوره 🙂
    ممنون از سایت عالیتون

  1. بازتاب ها: چگونه بیتکوین Bitcoin کار می کند؟ – سایت خبری market-center

  2. بازتاب ها: بیت کوین چگونه کار می کند و تراکنش‌های آن چگونه انجام می‌شوند؟ – سرور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *