خانه / علم و دانش / حمام کردن سگ را به راحتی در خانه انجام دهیم
حمام بردن سگ

حمام کردن سگ را به راحتی در خانه انجام دهیم

امروزه سرپرستی و نگهداری از حیوانات در بین مردم بسیار بیشتر از قبل رایج شده است و هرروز بیشتر از قبل افراد با نحوه صحیح نگهداری از حیوانات خانگی آشنا می‌شوند. بیشترین حیواناتی که به عنوان حیوانات خانگی خریداری یا به سرپرستی پذیرفته می‌شوند، انواع سگ و گربه است و افرادی که از این حیوانات نگه‌داری می‌کنند باید با مسائل متعددی درمورد نگهداری حیوانات خانگی آشنا باشند. یکی از این موضوعات، حمام کردن حیوان خانگی است.

ممکن است در فیلم‌ها حمام کردن سگ، گربه یا سایر حیوانات خانگی را دیده باشید. این کار برای کسی که صرفا تماشاگر است به ظاهر بسیار بامزه و دوست‌داشتنی است و شبیه یک تفریح به نظر می‌رسد. اما در واقعیت ممکن است شستن سگ آنچنان هم تجربه شیرین و آسانی نباشد.

حمام کردن سگ

واقعیت این است که سگ‌ها به کثیفی و بوی بد اهمیت زیادی نمی‌دهند -شاید تا حدی از آن لذت هم ببرند- به همین خاطر حمام کردن آن‌ها کار آسانی نیست و ممکن است حین حمام کردن دوست داشته باشند به شیطنت و بازی هم بپردازند.
دیدن این منظره که یک بازیگر مشهور مشغول بازی و شیطنت با سگی با بدن کف‌آلود است و به دنبال آن می‌دود، احتمالا صحنه جذابی است اما وقتی خودتان در این موقعیت قرار بگیرید متوجه می‌شوید آنقدر ها هم زیبا و لذتبخش نیست!
در این مطلب به راه‌هایی برای شستن سگ می‌پردازیم که این کار هم برای شما و هم برای سگتان ‌تجربه‌ی دوست‌داشتنی‌تری باشد.

حمام کردن را با بازی و سرگرمی همراه کنید

اولین نکته این است که حمام رفتن را (مثل خیلی از کارهای دیگری که می‌خواهید برای اولین بار سگتان را با آن آشنا کنید و به آن عادت دهید) با چیزهایی همراه کنید که برایش دوست داشتنی باشد. بردن اسباب‌بازی سگ و وسایلی که با آنها سرگرم می‌شود. اسباب‌بازی‌هایی در وان خالی قرار دهید تا زمانی که آن را از آب گرم پر می‌کنید سگ با آن‌ها سرگرم باشد.
هیچ ایرادی ندارد که چندبار یک کار را تکرار کنید تا سگ متوجه شود که چه کاری باید انجام دهد. مثلا اگر برای حمام کردن سگ یک وان مخصوص دارید، سگ را به وسیله اسباب‌بازی یا هر وسیله دیگر وادار کنید داخل وان بماند و هرچندبار که این کار را انجام نداد او را دوباره به وان برگردانید تا بالاخره متوجه شود که حتی بدون اسباب‌بازی یا وسیله سرگرمی، باید داخل وان بماند.

مراقب گوش هایش باشید

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که نباید اجازه دهید آب داخل گوش‌های حیوان برود. این نه تنها برای سگ آزاردهنده است بلکه می‌تواند برای سلامتی‌اش نیز مشکل‌ساز شود. به همین دلیل اگر سگ اجازه داد بهتر است گوش‌هایش بپوشانید، و اگر امکان این کار وجود نداشت، سعی کنید بسیار با دقت آب را روی بدنش بریزید تا داخل گوش‌هایش نرود.

شستن سگ در خانه

از‌ کودکی سگ، او را به حمام عادت دهید.

اگر سگ کوچکی دارید که هنوز با حمام کردن آشنا نیست، بهتر است زودتر حیوان را با آن آشنا کنید چرا که هرچه سگ سن کمتری داشته باشد آسانتر با محیط خو می‌گیرد و حمام کردنش کار آسانتری است.

از شامپوی مناسب استفاده کنید

یکی از مسائلی که می‌تواند حمام کردن را برای حیوان خانگی آزاردهنده کند، این است که از شامپویی برای شستشو استفاده کنید که خارش پوست و خشکی پوست را برایش به همراه داشته باشد. اگر می‌خواهید مطمئن باشید که شوینده‌ای که استفاده می‌کنید مناسب پوست سگتان هست یا خیر، حتما با پزشکش مشورت کنید.

از گردن به پایین سگ را بشویید

علاوه بر گوش‌ها که باید مراقبشان باشید تا آب داخلشان نرود، چشم‌ها، بینی و دهان سگ هم نیاز به محافظت دارند. به همین دلیل هنگام شستشو سعی کنید با یک ظرف کوچک روی بدن سگ آب بریزید و از گردن به پایین بدن سگ را بشویید.
برای این کار حتی اسپری‌هایی هم در بازار وجود دارند که به عنوان اسپری مخصوص شستشوی حیوان خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای شستشوی سر و صورت حیوان نیز از یک لیف مرطوب استفاده کنید.

به خوبی او را خشک کنید

برخی افراد اعتقاد زیادی به استفاده از سشوار های مخصوص دارند، اما باید این نکته را در نظر گرفت که ممکن است پوست سگ آسیب ببیند. درواقع بهترین و آسانترین راه برای خشک کردن بدن سگ، استفاده از حوله‌ی مخصوص خودش است. حوله‌های جاذب برای حیوانات در اکثر پت شاپ‌ ها وجود دارند. البته اگر لرزش‌های بدن سگ را دیدید تعجب نکنید چرا که این یکی از کارهایی است که خودش برای خشک شدن انجام می‌دهد.

در مجموع تلاش کنید حمام کردن را با کارهایی همراه کنید که برای حیوان سرگرم‌کننده باشد. سعی کنید حمام بردن سگ را با آرامش کامل انجام دهید و سعی کنید از این فرصت برای بازی کردن با سگ و ایجاد ارتباط صمیمی‌تر با او استفاده کنید.

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *