خانه / تجارت الکترونیک / آمازون از چه راهی چالش سوددهی پایین کسب و کار را پشت سر می گذارد؟
جف بزوس موسس آمازون

آمازون از چه راهی چالش سوددهی پایین کسب و کار را پشت سر می گذارد؟

شرکت آمازون همواره به مشتری مداری شهره بوده است و همین نکته یکی از دلایل اصلی رشد و گسترش این شرکت محسوب می‌شود. اما با وجود این مقیاس گسترده از فعالیت، میزان سوددهی این شرکت همواره یکی نقاط مبهم این کسب و کار برای کارشناسان و تحلیلگران بازار بوده است. بخشی از این سوددهی پایین می‌تواند به هزینه‌های گسترش جغرافیایی و سرمایه گذاری های مورد نیاز برای این بخش ارتباط پیدا کند اما ایجاد نوعی ثبات و توازن بین گسترش خدماتی که به مشتریان ارائه می‌شود و حفظ میزان سودآوری Amazon از چه راهی امکان‌پذیر  است؟

تمایز و قدمت دو وجه برجسته آمازون

روند طی شده توسط آمازون نیز در نوع خود روند جالبی است. اکثر کسب و کارهای اینترنتی ابتدا با فروشگاه فیزیکی شروع به فعالیت کرده و سپس در فضای وب اقدام به راه اندازی فروشگاه می‌کنند، اما آمازون در این زمینه استثنا بود و روندی برخلاف سایرین طی کرد.

آمازون در سال ۱۹۹۴ در شهر سیاتل تاسیس شد. این شرکت در ابتدا به عنوان فروشگاه آنلاین کتاب شروع به فعالیت کرد و بین سال‌های ۹۵ تا ۹۷ به عرضه‌ی عمومی درآمد. امروزه آمازون علاوه بر کتاب فروش لوازم الکترونیکی، بازی‌های دیجیتال، پوشاک، اسباب بازی و بسیاری از کالا‌های دیگر را در حوزه کاری خود جای داده است و در مقیاس  جهانی خدمات رسانی می‌کند.

در سال ۲۰۱۵ پس از سال‌ها فعالیت در فضای آنلاین، فروشگاه فیزیکی خود را تاسیس کرد و در ادامه‌ی فعالیت خود با ساخت اولین پهپاد ارسال کالا بار دیگر تفاوت خود را با سایرین نشان داد. در سال ۲۰۱۶ آمازون اولین پهپاد حمل کالا را ساخت و در زمینه‌ی ارائه‌ی خدمات بهتر به مشتریان و به کارگیری پهپادها برای ارسال محصول برای مشتری پیشرفتی چشمگیر داشت.

وب سایت آمازون

دیگران چه می گویند؟

آندرس فاگستراپ، مدیر کل واحد آلمان شرکت Mundipharma در خصوص بقای آمازون و ارتباط آن با میزان مشتری مداری این شرکت اظهار داشته است:

تمایز آمازون از سایرین در یک فاکتور نهفته است که آن را از هر شرکت دیگری بهتر انجام می‌دهد و آن جلب رضایت مشتری است. همین فاکتور بهتر از هر چیز دیگری پاسخ این سوال را خواهد داد که آیا آمازون خواهد توانست به فعالیت خود و افزایش سودآوری ادامه دهد یا خیر.
همواره از اولین روزهای متولد شدن تجارت و کسب و کار، محوریت هر خرید و فروشی خواسته‌ها و نیاز‌های مشتری بوده است و همین نکته بیانگر این است که کسب و کارهایی که رضایت مشتری را هدف گرفته‌اند بقا خواهند یافت.

خاویر داریبا، کارآفرین، مشاور و سرمایه گذار تکنولوژی در این باره می گوید:

اگر در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ کارنامه مالی آمازون را مرور نوسانات زیاد و حتی گاهی ضررهای فصلی را نشان می‌دهد. مشخصاً در اواخر سال ۲۰۱۴ هنگامی که ارزش سهام آمازون به ارزش سهام والمارت نزدیک شد و نهایتا از آن عبور کرد، کماکان حاشیه سود خالص آن منفی بود در حالی که والمارت از حاشیه سود ۳/۳+ برخوردار بود.
در نگاه اول تحلیل چنین مسئله‌ای عجیب به نظر می‌رسد اما وقتی به این نکته توجه کنیم که بزوس همواره به جای سود کوتاه مدت بر رشد بلند مدت تمرکز کرده است، این نکته را درمی‌یابیم که این شرکت همواره به شعارش : «مشتری در اولویت است، ابداع کنیم و صبور باشیم» پایبند بوده است.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

اینفلوئنسر

چطور می‌توانیم کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ موفق‌تری داشته باشیم؟ (بخش دوم)

بودجه مشخصی برای کمپین درنظر بگیرید موضوع هزینه در یک کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ یک موضوع …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *