خانه / تجارت الکترونیک / تبلیغات دیجیتال، چاپی، تلویزیونی…کدام رسانه را برای تبلیغات انتخاب کنیم؟
تبلیغات چاپی

تبلیغات دیجیتال، چاپی، تلویزیونی…کدام رسانه را برای تبلیغات انتخاب کنیم؟

شرکت‌ها و کسب و کارها برای دیده شدن زمان و پول زیادی صرف می‌کنند و اکثر اوقات نیز ناچارند از میان راه‌های مختلف و متعدد تبلیغات، چند انتخاب محدود داشته باشند. در این مطلب مجله کشینه به مقایسه بین تبلیغات چاپی و تبلیغ دیجیتال پرداخته‌ایم.

تبلیغ یا ضدتبلیغ؟

مسئله‌ی عجیبی در این میان وجود دارد و آن این است که گاهی اشتباه در انتخاب رسانه،  به حدی اهمیت پیدا می‌کند که می‌تواند برای برند اثر معکوس و ضدتبلیغ داشته باشد. مثلا تلویزیون و رسانه‌های جمعی دیگر مانند کارکرد گذشته را دارند و اینترنت و تبلیغات دیجیتال بخش بسیار مهم و تعیین کننده‌ای را در این میان به عهده دارند. اما کماکان بسیاری از برندها با صرف هزینه‌های گزاف برای دیده شدن در تلویزیون هزینه می‌کنند و به این نکته که توجه نمی‌کنند که تنها هزینه‌های سنگین نمی‌تواند متضمن موفقیت تبلیغات باشد، چرا که هر رسانه‌ تبلیغاتی کارکرد خاص خود را دارد و باید برای هدف متناسبی در نظر گرفته شود.

هزینه گزاف در تبلیغات ضامن موفقیت نیست

این نکته به این معناست که حتی اگر بودجه‌ی محدودی دارید، انتخاب‌های بسیاری پیش روی شماست. اگر می‌خواهید  نسبت به هزینه‌ای که انجام می‌دهید بهترین بازخورد ممکن را از تبلیغات بگیرید، چاره‌ای نیست جز تحقیق و بررسی بسیار دقیق. شما باید دقیقا اهداف و مخاطبان خود را بشناسید و  با توجه به آن رسانه‌ی مورد نظرتان را انتخاب کنید.
حالت دیگر این است که از نظر بودجه دستتان باز است و می‌خواهید یک محصول یا سرویس را به طور کامل به مخاطبان بشناسانید. یا قصد دارید یک داستان برند تدوین کنید و برندی را در مقیاس گسترده معرفی کنید. در این مواقع انتخاب رسانه‌های جمعی یک انتخاب واضح است، اما این به این معنا نیست که نمی‌توانید دیگر رسانه ها را به خدمت بگیرید و امکان درگیری و تعامل بیشتر مخاطبان را با کسب و کار خودتان از بین ببرید.

همانطور که قابل پیش‌بینی‌ است، اکثر کسب وکارها با محدودیت بودجه مواجه هستند و دقیقا در این موقعیت گزینه‌ی تبلیغات دیجیتال گزینه‌ای کارآمد و به صرفه است. گزینه‌های جذابی مانند تبلیغات نمایشی، تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو وجود دارند که هزینه‌ای به مراتب کمتر از تبلیغات تلویزیونی دارند، با این حال تعامل آن‌ها با مخاطبان بسیار بیشتر از تبلیغات در رسانه‌های جمعی است.

چطور مثل سال های گذشته از تبلیغات چاپی بازخورد مطلوب بگیریم؟

سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که آیا در این صنعت پررونق، تبلیغات چاپی گزینه‌ای مرده به حساب  می‌آید؟ این حرف بیشتر از سمت بازاریاب‌هایی شنیده می‌شود که می‌خواهند هرطور شده تبلیغات دیجیتالشان را به فروش برسانند و نظر مشتریان را از تبلیغات چاپی به سمت دیجیتال متمایل کنند. تبلیغات چاپی نیز مانند دیجیتال مخاطب خاص خود را دارد. اگرچه امروزه رویکرد غالب کسب و کارها، تبلیغات در فضای وبسایت ها و شبکه‌های اجتماعی است اما این به معنای زیر سوال رفتن کل صنعت چاپ و تبلیغات چاپی نیست. این مسئله خصوصا در مورد مجلات بیشتر صدق می‌کند.

مجلات تخصصی که امروزه به چاپ می‌رسند، تا چندین سال پیش تعدادشان کمتر بود و توسط افراد بسیار کمتری خوانده می‌شدند. مجلاتی که مخاطبان خاص دارند و چه چیزی برای یک کسب و کار بهتر از اینکه بتواند به طور هدفمند تبلیغ کند و توسط عده‌ای خاص که جزئی از بازار هدفش هستند دیده شود؟

با این تفاصیل، میان تبلیغات چاپی و دیجیتال کدامیک به دیگری ارجح هستند؟

در این مطلب برخی ویژگی‌های تبلیغات چاپی و دیجیتال را بررسی کرده‌ایم که می‌تواند به تصمیم شما در خصوص انتخاب از بین این دو گزینه کمک کند.

تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی

تنوع در انتخاب سایز

دستتان در انتخاب سایز و جایگاه تبلیغ باز است. بسته به بودجه‌ای که هزینه می‌کنید، گزینه‌های متنوعی وجود دارد. تبلیغات تمام صفحه، نیم صفحه و یا بخشی از صفحه (یک سوم، یک پنجم و…) و یا قرار گرفتن در صفحات خاص انتها و ابتدای مجلات، بخشی از گزینه‌هایی است که در اختیار دارید.

دسترسی مستقیم به بازار هدف

از آنجا که مجلات تخصصی ، با قشر خاصی از افراد سر و کار دارند، می‌توانند بهترین گزینه برای رسیدن به بازار هدف باشند. شما با تبلیغات در مجلاتی که به طور تخصصی درباره‌ی صنعت و کسب و کار شما چاپ می شوند، با مخاطبی سر و کار دارید که کم و بیش دغدغه‌هایش را می‌شناسید و میتوانید محتوای مناسب و مرتبط را در رسانه‌ی مناسب به مخاطب هدف برسانید.

داشتن فرصت کافی برای دیده شدن

مخاطبان مجلات معمولا با عجله مطالب را نمی‌خوانند. این نکته به این معنیست که تبلیغ شما فرصت کافی برای دیده شدن دارد. علاوه بر این، مجلات معمولا بین اعضای خانواده، دوستان و همکارها دست به دست می‌شوند. و درنهایت شانس حضور در کافه‌ها و اتاق های انتظار را دارند و تبلیغات شما همواره ممکن است توسط مخاطبان جدیدی خوانده شود.

مطلوب بودن پلتفرم تبلیغ

امکان مفیدی که مجلات برای  کسب وکارها فراهم می‌کنند، بستر مناسب برای تبلیغ است. کاغذهای گلاسه، چاپ باکیفیت با رنگ‌های شفاف و تاثیرگذار، چاپ در صفحه‌ی کامل یا حتی دو صفحه روبروی هم، نکاتی  است که بر شخصیت و وجاهت برند اثر مثبت دارد و نمای بیرونی موجه و مطلوبی از کسب وکار شما به نمایش می گذارد.

تبلیغات دیجیتال

تبلیغات دیجیتال

هزینه  ی پایین تر

اگر به فکر صرفه جویی هستید هزینه‌ی تبلیغات دیجیتال به مراتب پایینتر از تبلیغ چاپی است. دلیل این نکته ارزانتر بودن بسترها و پیش نیازهای دیجیتال نسبت به هزینه‌های کاغذ و چاپ و… است.

دیده شدن در موقعیت های مختلف

مشتریان می‌توانند در هرموقعیتی شما را ببینند و با چند کلیک خرید انجام دهند. فرقی ندارد که در خانه در حال سفر یا استراحت باشند یا در ترافیک یا هرموقعیت دیگری. به عبارت دیگر در تبلیغات دیجیتال، فرایند فروش برای اتفاق افتادن محدود به زمان و مکان خاصی نیست.

ایجاد تغییر آسان

برای تست و امتحان کردن کار سختی پیش رو ندارید. اگر مردد هستید که آیا تبلیغی که قصد انجام آن را دارید، بازخورد پیش‌بینی شده را خواهد داشت یا خیر، و یا در میانه‌ی زمانی که در نظر گرفته‌اید نظرتان تغییر کرد، می‌توانید آیتم ‌های مختلفی را در آن تغییر دهید. این آیتم‌ها می‌تواند شامل جایگاه تبلیغ، قالب تبلیغ، محتوای متنی و محتوای تصویری تبلیغ باشد که با تغییر آن ممکن است بازخورد متفاوتی از سوی مخاطبان در انتظارتان باشد.

قابلیت هدفمندسازی فوق العاده

عبارت جذاب «هدفمندسازی» برای کسانی که دقیقا می‌دانند چه می‌خواهند عبارت آشنایی است. اگر شما نسبت به کسب وکار خودتان اطلاعات و آگاهی لازم را داشته باشید و مخاطبان هدفتان را بشناسید، تبلیغات دیجیتال امکانات فوق‌العاده‌ای برای هدفگیری یا اصطلاحا تارگت کردن یک یا چند گروه خاص در اختیارتان قرار خواهد داد. افرادی که در یک شهر یا کشور خاص  زندگی می‌کنند، در یک گروه سنی و جنسیتی مشخص قرار دارند، از یک وسیله‌ی خاص برای بازدید از وبسایت‌ها استفاده می‌کنند (مثلا تبلیغاتی که مختص نمایش در اپلیکیشن یا نسخه‌ی موبایل وبسایت هاست) همه و همه از گزینه‌هایی است که تبلیغات دیجیتال در دسترس شما قرار می‌دهد.

 

در نهایت کدام یک از دیگری بهتر است؟

پاسخ این سوال  به شما، اولویت‌ها و اهدافتان بستگی دارد. به طور خلاصه:

  • در خصوص تبلیغات چاپی، اگر قصد دارید برندسازی انجام دهید و در رسانه‌های موجه‌تری حضور داشته باشید تا شخصیت برند مطلوبی در ذهن مخاطب بسازید، مجلات تخصصی و معتبر گزینه‌های مناسبی هستند.
  • تبلیغات دیجیتال برای اهدافی که به نتایج زودبازده احتیاج دارند (خصوصا زمانی که یک طرح تخفیفی، قرعه کشی یا طرح‌هایی از این قبیل برای مشتریان در نظر گرفته‌اید) گزینه‌های مناسب‌تری را در اختیارتان می‌گذارد.  در این مواقع مشتری با یک کلیک روی لینک در وبسایت شما و آماده‌ برای خرید است.تبلیغات زودبازده

اما در نهایت ترکیبی از این دو می‌تواند بهترین انتخاب ممکن باشد.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *