خانه / علم و دانش / آیا وجود  سرب در رژ لب واقعیت دارد؟
سرب در رژ لب

آیا وجود  سرب در رژ لب واقعیت دارد؟

بعضی موضوعات آنقدر از منابع مختلف و افراد متفاوت شنیده و نقل می‌شوند که دیگر به عنوان یک حقیقت علمی پذیرفته شده و افراد به دنبال پیگیری صحت و سقم آن نمی‌روند. یکی از این مسائل وجود سرب در رژ لب است. احتمالا اکثر ما از اطرافیانمان در این باره شنیده‌ایم. حقایقی مانند اینکه زنان به طور ماهیانه یا سالیانه چند کیلو سرب از طریق رژ وارد بدن خود می کنند، دیگر به یک مسئله‌ی عادی و پذیرفته شده بین همگان تبدیل شده است.

از واقعیت تا شنیده ها کیلومترها فاصله است!

چیزی که در واقعیت اتفاق می‌افتد این است که انسان‌ها، زن و مرد، در زندگی روزمره از راه های مختلفی از قبیل آبی که می‌نوشند و هوایی که تنفس  می‌کنند، میزان معتنابهی سرب وارد بدن خود می‌کنند! می‌توان گفت این میزان سرب با آن مقداری که در لوازم آرایش وجود دارد، قابل مقایسه نیست!

سرب اساسا عنصری است که در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود و کاربردهای زیادی دارد. به عنوان مثال صنایع ساخت لوله، مهمات، اتصالات و مواد پرکننده‌ی دندان تماما در مواد اولیه‌ی خود عنصر سرب را دارا هستند. از سوی دیگر سرب در مواد و منابع طبیعی مانند سنگ‌ها، آب، خاک و بسیاری از گیاهان وجود دارد. با این حساب می‌توان فهمید، حتی اگر آنطور که شایعات می‌گویند، سرب یکی از مواد کشنده‌ی موجود در لوازم آرایشی باشد، تنها از طریق آن ها به بدن ما نمی‌رسند.

وجود سرب در رژ لب

سرب، خوراکی روزانه انسان ها!

اما واقعیت این است که سرب به همان میزان که در آب و غذای ما وجود دارد و درنهایت آسیب سنگینی که سلامتی ما وارد نمی کند، در لوازم آرایش از جمله رژ لب هم موجود است و طبق گزارش FDA سازمان بهداشت و غذای آمریکا تا به حال هیچ گزارشی مبنی بر آسیب به سلامت بر اثر وجود سرب در رژ لب به دستشان نرسیده است.

بنابراین به نظر می‌رسد تمام این شایعات حقه‌های تبلیغاتی شرکت‌ها و فروشگاه های لوازم آرایشی برای مانور دادن روی بدون سرب بودن رژلب‌هایی که به فروش می‌رسانند باشد.

وجود سرب در رژ لب حقه تبلیغاتی قدیمی

در حقیقت جداسازی سرب از رژلب امکان پذیر نیست چرا که اساسا جزء مواد اولیه‌ی تشکیل دهنده‌ی آن است و میزان آن از میزان سربی که به بدن آسیب جدی وارد می‌کند بسیار کمتر است.

با توجه به این نکته می‌توانید دیگر با خیال راحت از پایین بودن میزان سرب در رژ لب از آن استفاده کنید و نگران اینکه ماده‌ای سرطان‌زا وارد بدنتان می‌شود نباشید.

البته به هرصورت برندهای معتبر لوازم آرایشی طبیعتا از مواد باکیفیت‌تر و مرغوب‌تری برای ساخت لوازم آرایشی استفاده می‌کنند و به این دلیل (نه به خاطر شایعه‌‌ی قدیمی وجود سرب در رژ لب!) بهتر است از برندهای مطرح و معتبر لوازم آرایشی خرید کنیم.

مطالب علمی و مفید را از مجله کشینه دنبال کنید.

درباره ی Admin

همچنین ببینید

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی

کلاس های آموزش مهارت آنلاین نیکزی امروزه تکنولوژی در همه عرصه های زندگی بشر وارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *